Златко Живков: Монтана се промени, работим с изключително темпо по 40 обекта, нужни са ни добри пътища и свързаност

24.06.2024 06:30 Камелия Александрова
Много от жителите на Монтана обичат мястото в центъра, където е статуята на богинята Дияна, покровителка на града.

- Г-н Живков, вие сте дългогодишен кмет на Монтана. С вашия опит как мислите, защо общината е важна за хората?

- Като зам.-председател на Националното сдружение на общините в България (НСОРБ) следя отблизо всички процеси. Стремим се да сме на висотата на изискванията. Предизвикателствата са всеки ден - гражданското общество е будно.

На практика решаваме жалби и изпълняваме предложения по подписки за подобряване на средата, направени от граждани. Работил съм с 15 правителства и винаги съм държал общината да има добра координация с държавната власт. Вслушваме се в гласа на гражданите.

Правим подобрения след предложения с подписки от гражданите.

По данни на НСОРБ над 92% от социалните услуги се предоставят от общините, 87% те предоставят пряко

Общините имат 1180 делегирани от държавата социални услуги и обслужват близо 100 хил. потребители. От всички услуги 154 са домове за пълнолетни лица с различни увреждания или за стари хора, близо 400 дневни центъра и други услуги в общността, както и над 630 резидентни услуги.

Асистентска подкрепа за близо 20 хил. лица предоставят 265 общини. Общо 231 общини предоставят на 40 хил. потребители "Домашен социален патронаж".

- Монтана е преобразена с ремонта на централния площад "Жеравица".

- Всеки разпознава града ни по централните фонтани и чипровския килим. Тези символи на традицията имат нов живот. Реконструкцията продължи 2 г. Композицията на чипровския килим с площ 1500 кв. метра е възстановена в първоначалния вид от началото на 60-те години.

По-късно през 1963 г. са направени фонтаните. Днес те имат нова визия и са атракция за Монтана. Водните ст*ълбове са с различна височина, форма и впечатляващи светлинни ефекти.

Промененият площад започва от Паметника на загиналите във войните и завършва при театъра. В проекта влиза проходът между пл. "Алеко Константинов" и Младежкия дом със зеления коридор с чинарите.

Запазихме дърветата, засадени в началото на 80-те години. Подменена е настилка с площ от 21 400 кв. метра, оформени са 3000 кв. метра зелени и цветни площи, зaсадени са 40 кипариса, има ново осветление със 120 енергоспестяващи лампи и пейки.

Обновяването на пл. "Жеравица" е финансирано с 5,3 млн. лева от държавния бюджет и 1,2 млн. от общинския.

- Подобрявате ли инфраструктурата в помощ на местния бизнес?

- Стремим се да откликнем на нуждите на бизнеса, изградихме прелез до една от големите фирми, правим улици и паркинги в индустриалната зона, асфалтираме улици и площадки.

- Утвърждава ли се Монтана като икономически център с модерни производства и земеделски фирми?

- Отрасловата характеристика на икономиката на Монтана се доминира от машиностроене, електротехника и хранително-вкусова промишленост.

От значение са и фирми, работещи в леката промишленост, преработвателната и строителната индустрия. Тук работят разнообразни компании, които имат успешни партньорства с международни фирми за инвестиции, производство и продажби.

Общо фирмите са около 2500, някои са сред първите в класациите в страната

В областта на земеделието се забелязва развитие и модернизация, има и афинитет към натурално чисти продукти и организираме фермерски пазари.

- Въведохте ли добри практики за бонуси към младите хора?

- Студенти с новородено или осиновители да получават финансова подкрепа, предложиха общински съветници. Повече пари за инвитро процедури се предвиждат в промените, заложени в две наредби.

Увеличени са помощите на семействата за новородени. Общинският съветник Станимир Стоев е внесъл две докладни за промяна на наредбата за отпускане на финансовата помощ, както и в правилника за подпомагане на процедури и дейности по асистирана репродукция на семейни двойки.

За първо и второ дете сумите да се увеличат на 400 и 600 лв.

През 2023-а помощ е раздадена в размер на 37 100 лв. при бюджет от 60 000 лв.

Другата промяна в наредбата е да бъдат включени за подпомагане и семейства, които осиновяват дете до 10 г. В общината се осиновяват от 5 до 10 деца в годината. Увеличихме финансово подпомагане за инвитро. Отпускаме помощи на млади семейства за бизнес.

- Ремонтирахте знакови сгради - на читалище "Разум 1883" и на Първо основно училище "Св. св. Кирил и Методий". Продължава ли изографисването на храма "Свети Дух"?

- Изографисването на новия катедрален храм продължава. През 2020 г. бе монтиран дърворезбован иконостас. За 2 г. изцяло са зографисани куполът, сводовете и стените.

Най-горе е образът на благославящия Исус Христос. В нозете му са апостолите Марк, Йоан, Лука и Матей, които описват чудесата Господни. Изобразени са още светци и библейски сцени. Погледът привлича сцената от сватбата в Кана Галилейска, където Христос благославя брака и извършил първото чудо, като превърнал водата във вино.

На най-високата част на източната стена са херувимите, които благославят храма и вярващия народ. Всяка година се заделят по 250 хил. лева за стенописи.

- Какви мерки взехте за чистотата на въздуха?

- Едно от големите ни постижения е проектът за подобряване на качеството на атмосферния въздух. Монтана е сред 6-те града в страната, в които се изпълняват мерки за чистотата на въздуха.

Безвъзмездната помощ е на стойност 9,6 млн. лева по ОП "Околна среда". Това е най-голямата инвестиция за подобряване на чистотатa на въздуха. Ефектът достига до всеки жител на Монтана. Направихме две контролни станции.

3286 домакинства получиха безвъзмездно нови отоплителни уреди

Те са екологични и с използването им се намаляват вредните емисии. Присъединихме се към информационната кампания "Знаеш ли какво дишаш?" за контрол на въздуха в затворените помещения и най-вече в училищата.

- Има ли достатъчно паркоместа в града?

- През последната година увеличихме паркоместата с 500. Паркингите са неотменна част от съвременната градска инфраструктура и трафика. Само за последните 4 г. са изградени и ремонтирани 23 паркинга с площ 19 хил. квадратни метра.

През тази година приоритет в строителната програма на общината бяха паркингите и междублоковите пространства. Реновирани са места за паркиране в комплексите "Плиска", "Младост" и "Пъстрина".

Асфалтирано е и пространството пред блок 18 в "Младост", където също бе обособен паркинг. С нови 100 паркоместа разполагат хората в блок "Геолози" след премахване на незаконни гаражи.

През 2023-а бяха обновени 5 паркинга. Два от тях са сред най-големите на бул. "Христо Ботев", до жп гарата и в района на общинския пазар. Те са с общо 100 места за спиране и кратковременен престой. Усилията, които положихме, превърнаха Монтана в по-уреден град.  

- Кои са проектите в развитие на общината?

- В напреднала фаза е общият проект на общините Враца и Монтана за мобилност и зелен транспорт, който се изпълнява в рамките на плана за възстановяване и устойчивост.

Основната цел на предложението за инвестиция е да се въведат мерки за устойчива градска мобилност с модерен, екологичен, безопасен, функционален и енергийно ефективен градски и междуселищен транспорт.

Планирана е доставка по 6 електрически автобуса за Враца и за Монтана,

осигуряване на зарядни станции за новите превозни средства и разработване на генерални планове за организация на движението. Прогнозният разход е 4 204 800 лева с ДДС.

Разработени са 12 проекта по процедурата за интегрирани териториални инвестиции на МРРБ. Те са в размер на близо 32 млн. лева. При изпълнението ще си партнираме с държавни институции, неправителствени организации, читалища.

Резултатите от това ще повлияят върху качеството на живот на хората в повече от една община.

Проектите и инвестициите са насочени към секторите здравеопазване, околна среда, социални услуги и икономика. Очакваме финансиране по ОП "Развитие на регионите 2021–2027" и "Развитие на човешките ресурси 2021–2027".
По-големите проекти са обновяване, модернизиране и изграждане на обществени зони за отдих.

В рамките на тази инвестиция ще бъде извършено пълно обновяване и изграждане на обществени зони за отдих със зелени площи в жк "Младост 1", "Младост 2" и "Пъстрина".

Това включва подмяна на осветление, озеленяване и изграждане на поливни системи, монтиране на пейки, беседки, детски площадки и други елементи на градската среда. Инвестицията

ще подобри значително качеството на градската среда

и ще разшири рекреационния и екологичния комфорт в Монтана. Планираният индикативен ресурс за изпълнение на инвестицията е в размер на 3,5 млн. лв., представляващи 100% безвъзмездна финансова помощ с източник на финансиране ОП "Развитие на регионите 2021–2027", мярка "Зелена градска инфраструктура и сигурност в обществени пространства".

Инвестицията за оборудване с нова медицинска апаратура на МБАЛ "Д-р Стамен Илиев" ще осигури медицинско оборудване за болницата за диагностика на онкологични заболявания и равен, ефективен достъп до качествено здравеопазване.

Проектът предвижда закупуване на видеоендоскопска система за горна и долна ендоскопия с периферия; мултифункционална ултразвукова система за диагностика на патологични образувания в гръдната и коремната област на пациента; срезов компютърен томограф; апарат за магнитнорезонансна томография 1,5 т; спринцовкова (нискообемна) инфузионна помпа; ЕКГ холтер; система за велоергометрия; 10 броя пациентни монитори и една централна мониторна станция.

Планираният ресурс за изпълнение на инвестицията е в размер на 5 160 000 лв., представляващи 100% безвъзмездна финансова помощ с източник на финансиране ОП "Развитие на регионите 2021–2027", мярка "Здравна и социална инфраструктура".

Три проекта са свързани с ремонт и енергийна ефективност на сградите на регионалния държавен архив, районната пожарна служба и зонално жандармерийско управление.

Предложените видове енергоспестяващи мерки на сградата ще намалят необходимите разходи за отопление наполовина, както и вредните емисии.

Планираният индикативен ресурс за изпълнение на трите проекта е инвестицията в размер на близо 7,5 млн. лева, представляващи 95% безвъзмездна финансова помощ с източник на финансиране ОП "Развитие на регионите 2021–2027", мярка "Енергийна ефективност" и 5% собствено финансиране.

Един от най-чаканите проекти е свързан с драматичния театър

- обновяване на най-голямата сграда от културната ни инфраструктура.

Ще бъде извършена цялостна реконструкция, ремонт и внедряване на мерки за енергийна ефективност по сградата на Драматичен театър "Драгомир Асенов". Пълна промяна ще има сценичната механизация, с ефектно осветление, пулт за управление и стопиращи устройства, електроакустика.

Ще бъде подменена голяма сцена, зала за куклен театър, голяма зрителна зала, голяма камерна зала, репетиционна и балетна зали, билетна каса, административна част.

Сградата е имот публична държавна собственост, предоставена безвъзмездно за управление на общината от 21 юли 2011 г. Застроената площ на имота е 2530 кв. метра.

Дейностите по реконструкция на театър "Драгомир Асенов" ще допринесат за насърчаване на културната активност в района на общината. Модернизираната среда ще привлече повече гостуващи театрални, танцови и музикални изяви и ще се подобри качеството на предоставяните културни продукти за зрителите.

Планираният индикативен ресурс за изпълнение на инвестицията е 9,5 млн. лева.

Мобилност и зелен транспорт в общините Враца и Монтана - етап 2:  инвестицията ще подкрепи пряко

техническото подобряване на вътрешноградската
транспортна схема,

включваща 13 автобусни линии, които обслужват населението от всички квартали на града, свързват ги с част от промишлената зона и централната градска част. Ще бъдат закупени електрически автобуси с капацитет сумарно от 210 седящи и правостоящи места.

Предвижда се и изграждането и на 6 зарядни станции. Целите на тази инвестиция са насочени към създаване на устойчива градска мобилност чрез мерки за развитие на екологични, безопасни, функционални и енергийно ефективни транспортни схеми. Планираният индикативен ресурс е 7 163 200 лв.

- Предвиждате ли да продължи реставрацията на крепостта Кастра ад Монтанензиум?

- По програмата за трансгранично сътрудничество "България Сърбия 2021-2027" на община Монтана има нов проект с община Пирот.

Основната цел е да се подобри разпознаваемостта на регионите Пирот и Монтана като уникална за туризма територия. Ще бъде използван нов подход в популяризирането чрез дигиталната мрежова платформа и създаване на оригинален туристически продукт – уеб приложение "Камък по камък – пътищата на крепостите".

По проекта ще бъде направена аварийна реставрация, консервация и социализация на археологически обекти на северозападната част на крепостта, където са кула I и кула II. Специално внимание ще бъде отделено на реконструкцията на портата и преградната крепостна стена.

Бюджетът на проекта е 1 млн. евро, от които 440 хил. евро са за община Монтана.

- Вие сте член на Европейския комитет на регионите и член на Бюрото на Европейската народна партия в Комитета на регионите. Съизмерва ли се Монтана с европейските достижения?

- Градът е изцяло променен, с добра визия. Работим по 40 обекта. Това е едно изключително темпо.

Имаме потенциал и за развитието на туризма

Нужни са ни реклама, свързаност и добри пътища, за да идват повече туристи в дивния Северозапад.

- Какво ще пожелаете на гражданите на 6-хилядолетния град Монтана?

- От все сърце им желая здраве и благоденствие, да посрещнат празника с повече оптимизъм и радост, със самочувствие на истински европейци! Да продължим да правим града ни заедно по-добро място за живеене!

Тази година посрещаме гости от близо и далеч от 5 до 7 хил. души. Тук са официални делегации от Полша, Исландия, Италия, Румъния, от Ниш, Медиана и Пирот. Трима митрополити ще се включат в празника Свети Дух - Видинският Даниил, Ловчанският Гавриил и Неврокопският Серафим - общо над 25 представители на Светата православна църква. В празничната ни програма има 40 събития от 21 до 26 юни.

Други от Интервюта

Британският външен министър Дейвид Лами и актьорът Бари Киогън: Сиропиталищата са вредни. България го е разбрала

С правилната подкрепа на приемни родители и любящ дом всеки млад човек може да бъде това, което иска България и Великобритания поставиха началото на съвместна кампания за насърчаване на грижата за

Петър Василев от болницата през октомври: Вече не вярвам, че Господ пак ще е българин

Последното си интервю Петър Василев - Петела дава в началото на месец октомври 2024 година в болница. Той е отслабнал до неузнаваемост. Прикован е на легло от средата на юни

Дейвид Линч в "Панорама" през 2007-а: Чисто злато! Това е енергията в България

Ако имаше закон, според който всички трябва да се обичат, щеше да бъде написан, казва великият режисьор Той беше “царят на сънищата”. На 9 ноември 2007 г

Надежда Ковачева: Мафията е мигновена и има колосална мощ не само в делото за прекършване духа на журналиста Слави Ангелов

Съдебната власт и преди, и сега е Пепеляшка на трите власти. Процесът по всички видове дела, не само по наказателните, е бавен и непредвидим! Клептокрацията като вид корупция не може да се

Димитър Ганев, "Тренд": При опитния Желязков няма резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява коалицията

Няма да има ръмжене в трите партии зад правителството по трите важни теми - бюджет, еврозона, Украйна Още акценти от интервюто: Добрата новина е, че е редовен кабинет, има ясни политически лица

>