Силвия, която спечели конкурса “Петя Дубарова” с шокиращо зрели стихове, мечтае да преподава на “специалните” деца

14.06.2024 19:45 Тони Щилиянова
16-годишната победителка в конкурса обича да пътува, като особено любима е Испания.
ПЕТЯ ДУБАРОВА

16-годишната ученичка от класическата гимназия в София впечатли журито с поезия извън клишетата и интимния любовен свят

Едно 16-годишно момиче шокира със зрелите си стихове авторитетното жури на най-престижния литературен конкурс за млади автори "Петя Дубарова".

Силвия Алексиева от София, 9-класничка в класическата гимназия "Св. Константин - Кирил Философ" (НГДЕК), спечели голямата награда на 27-ото издание и стана тазгодишният лауреат на националния поетичен конкурс, който се провежда в Бургас. В него участниците се състезават в две категории - поезия и проза.

Силвия се откроява от повечето конкуренти,

наблягащи на своя собствен интимен свят, излиза извън тези рамки, разширявайки кръгозора си към по-социални теми. Така се ражда стихотворението, донесло голямото признание:

Разхожда лудия си син,

пуснал го е 10 метра

напред.

Дал му е бастун,

има достатъчно не

пълнолетни години.

Дъртото дете го удря в земята,

внимава с гълъбите,

залезът им хвърля трохи от

името на сянката му.

Отразява се в кецовете му,

връзките им го стягат повече от

пъпната връв,

заради която е малоумен.

Макар и да е късно, въздухът му достига. След тези прозрения читателят остава безмълвен. И сякаш не може да повярва, че са излезли изпод перото на 16-годишно момиче.

Самата Силвия казва, че социалната тематика допада, защото докосва повече хора. "В България, а и в Източна Европа реалността е такава", смята поетесата и допълва, че интимен трябва да е самият процес на писане, на вдъхновение, не толкова продуктът на този процес.

Според председателя на журито - литературния критик проф. Милена Кирова, през последните години се наблюдава потребност у младите хора да изразяват чувства и мисли, които ги вълнуват непосредствено в техния реален, извънлитературен живот.

В анализа на тазгодишните творби проф. Кирова прави съпоставки с изследвания върху българската поезия, създадена през второто десетилетие на нашия век.

Забелязах усилен процес на интимизиране и саморазкриване, характерен за творчеството на творци от всички поколения. Това изглежда странно върху фона на бурните обществени и политически събития, които ни заливат, особено през последните 4-5 г.

Изглежда, че поезията работи като убежище на душевната съпротива

срещу натиска на проблемите и конфликтите, с които съвременният човек вече не знае как да се справи в своя кратък живот.

Единичният личен свят се превръща във фокус на неговите преживявания и той все повече, все по-откровено го вади на показ в публичното пространство, казва проф. Кирова.

Силвия открива поезията, когато е в IV-V клас. Първото си стихотворение пише на 11 г., но още докато е съвсем малка, най-близките разкриват богатството на книгите. И макар да расте в семейство на медици, няма намерение да тръгне по техния път.

"Баба ми и дядо ми са лекари, баща ми - фармацевт, а майка ми в момента преподава здравен мениджмънт. Въпреки че са учили химия и биология, те са творчески натури. А баща ми вярва, че ако нещо го правиш с любов, то ще стане", казва Силвия.

Като възпитаник на класическата гимназия един ден се вижда като преводач. Наред с древните езици и култури изучава испански. Но има и една мечта, вероятно повлияна и от преподавателската дейност на майка си - да е педагог на деца със специални образователни потребности.

Силвия смята, че за тези деца трябва да се говори и да се прави повече.

"Нека покажат в национален ефир децата от Могилино, нека хората видят и се замислят", призовава 9-класничката. 

Не е изненада, че момиче като нея е фен и на по-некомерсиалната музика. Обожава Джанис Джоплин - дори е кръстила кучето си на нея, както и Ейми Уайнхаус.

В конкурса "Петя Дубарова" участва за втори път. Миналата година получава поощрителна награда. Казва, че не е писала с идеята да спечели първото място и даже е леко изненадана, когато чува името си.

Силвия не обича да подражава в писането,

защото вярва, че когато човек е максимално себе си, нещата се получават най-добре. Харесва да пише, да усеща творческа активност.

Стиховете на №39 - тогава още не знаехме, че зад него стои Силвия Алексиева, ни впечатлиха със своята зрялост. Тя играеше с езика, без да го криви, знаеше какво иска да каже, без да го обобщава в абстракции, не назоваваше пряко, но успяваше да изгради аура от внушения, което я правеше различна, коментира пред "24 часа" Кристин Димитрова, част от журито.

Известната писателка и поетеса също признава, че повечето от участниците си приличат в поезията: Опитват да пишат в рими, но не успяват да ги удържат, охкат по изгубената любов, държат се за сърцата с надежда, душите им ридаят по любимия и т.н.

Повтарящи се клишета, които всеки би могъл да напише, без да се замисля. Поезията на Силвия обаче друг не може да напише - тя наблюдава и света, и собствените си усещания. Такава поезия живее и без подправките на патетиката.

Общо 150 бяха участниците в тазгодишното издание на конкурса. С първо място в категория "Проза" бе отличена 15-годишната Моника Атанасова от Варна.
Младите творци бяха оценявани от 5-членното жури с председател критика проф. Милена Кирова и членове Кристин Димитрова, Диана Петрова, Янчо Чолаков и Мартин Колев.

И тази година "24 часа" спази традицията и връчи специални награди

Редакцията ни отличи 17-годишната Наталия Василева и 16-годишната Маргарита Спиридонова - и двете от Бургас.

Дори Вазов има само един хубав разказ, преди да задмине 40-годишнината си, макар че вече е публикувал класически успешни стихотворения, поеми, повести и дори роман. Значителна част от всички разкази, които взеха участие тази година, вместват в сюжета си елементи на фантастичното.

Много малка част от тях попадат в полето на научната фантастика.

Огромната част просто вплитат нереални посред реалистични обстоятелства, характери и сюжети. Това, също като интимизирането в поезията, не е специфично младежко явление.

В българската белетристика като цяло се увеличава броят на романите, както и на кратките разкази, които мислят проблемите на днешното битие, анализира проф. Кирова.

И дава пример за успеха на тази тенденция с наградата "Букър" за романа на Георги Господинов "Времеубежище". Според литературния критик обнадеждаващо е, че особено сред разказите в тазгодишното издание има и такива, които опитват да пресъздадат отношенията в днешния свят.

"Бургаският конкурс на името на Петя Дубарова не само е най-добрият литературен форум за средношколско творчество. Това е един от най-престижните литературни конкурси въобще, защото поддържа високо ниво 27 години", коментира зам.-кметът по култура и вероизповедания Диана Саватева, която връчи голямата награда.

Други от От страната и света

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

Община Русе започва набирането на проектни предложения по Програма „Култура“ за 2025 г.

Община Русе обявява конкурс за финансиране на проектни предложения в областта на изкуствата и културата по Програма „Култура" за настоящата 2025 г. Крайният срок за кандидатстване е 17 февруари

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района

Протест пред сградата на Висшия съдебен съвет блокира движението в района тази сутрин.  Целият район около сградата на ВСС е блокиран и има засилено полицейско присъствие. От 10 ч

>