Токът може да поскъпне още, но с малко

11.06.2024 14:29 Марияна Бойкова
Открито заседание за цените на парното за домакинствата от 1 юли.

Ако борсовите цени на тока и на газа продължат да вървят нагоре това ще доведе до промени в елементите, които образуват цената на електроенергията за бита от 1 юли.

Това се разбра от коментарите на Пламен Младеновски, ръководител на работната група на КЕВР по време на откритото заседание за цените на битовите потребители от 1 юли. 

Най-вече ще се промени прогнозната пазарна цена за регулаторната година - от 1 юли 2024 до 30 юни 2025 г.  Според нея се определят плащанията на премии към ВЕИ-тата, и за електроенергията на топлофикациите, както и технологичните разходи на мрежовите оператори. Тя и без това се видя ниска на енергийните компании., които участваха в обсъждането. 

Да припомним, че средното увеличение на цената на тока от 1 юли в досегашния доклад на КЕВР се предвиждаше да е 1,39%. Експерти коментираха, че ако има още поскъпване, то ще е малко - до 1,59% средно. 

"Ако тази тенденция продължи до края на месеца, най-вероятно ще се наложи да преразгледаме предложената стойност на прогнозната пазарна цена и това ще доведе до промяна на стойностите на ценообразуващите елементи в решението и промяна в предложените цени", заяви Пламен Младеновски.

И компаниите, които правят микса на тока за бита - вецовете на НЕК и АЕЦ "Козлодуй" изразиха притеснения, че квотата електроенергия, която трябва да предоставят за домакинствата е завишена. В квотата на НЕК са предвидени количества от ПАВЕЦ "Чаира", което все още не работи.

От НЕК настояха да се включи в микса за бита и количества електроенергия, произведена от "КонтурГлобал Марица-изток 3", която в момента е спряна, защото не издържа на ниските цени на борсата. 

"Еврохолд" и ЕВН отново настоява цената за достъп до мрежите им да се плаща не на база консумиран ток, а на присъединена мощност.  Да поясним, че сред населението тя е известна като такса "електромер" и идеята е да я плащат и онези потребители на вили и селски къщи, които не ги обитават целогодишно.

Тази идея намери подкрепа от Александър Йорданов, член на КЕВР, който поясни, че целта не е да се увеличат разходите на домакинствата, а те са се разпределят справедливо. 

Младеновски също я подкрепи, но заяви, че дружествата я изчисляват по различни методики, а тя трябва да е една за всички. Явно това намерение сега няма да бъде прието от енергийния регулатор, но ще се работи по него.

Експерти, които "24 часа" попита, коментираха, че тя може да е малка, по подобие на таксата на газоразпределителните дружества, както и по пример на Северна Македония, където тя също е месечна.  

Деян Червенкондев, директор на фонд "Сигурност на електроенергийната система",  заяви, че в миналогодишното решение на КЕВР, което е в действие до 30 юни, прогнозната цена на въглеродните емисии е прогнозирана за 91 евро на тон и направи сравнение с февруари, когато те са стрували цена 47-49 евро. Това е отворило дупка във фонда от половин милиард лева, тъй като парите от квотите са сред основните източници на приходи в него. 

Червенкондев каза още, че обикновено фондът има финансови буфери, резерви. Но част от парите са били пренасочени за други разходи - като например компенсациите за скъпия ток на бизнеса и другите нестопански потребители.  

Той се спря на решението на служебното правителство за запълването на този дефицит, тъй като с него бе овладяно и поскъпването на тока за домакинствата. 

Председателят на КЕВР Иван Иванов се съгласи с него. Той поясни, че  всички прогнозни цени са направени на базата на данните към края на месец май и  ако има съществено изменение на тези цени, те ще бъдат отразени. "Надявам се това да не бъде в голяма степен, въпреки че се наблюдава динамика в цените на електрическата енергия и на природния газ", коментира Иванов.

 По-рано се проведе открито заседание за цените на парното и топлата вода.

Средното поевтиняване за страната с 8,44% на парното и топлата вода от 1 юли бе обсъдено на открито заседание в сградата на Комисията за енергийно и водно регулиране.

За София намалението се очаква да бъде със 7,02 на сто, в Пловдив - със 7,81 на сто. Най-малко се предвижда да поевтинеят парното и топлата вода във Велико Търново - с 2,44%, а най-голямото поскъпване е в в Бургас - с 14,09%.

Други от От страната и света

Папа Франциск е пострадал след падане в резиденцията си

Папа Франциск е наранил дясната си предмишница след падане в резиденцията си, но не е получил фрактури, съобщиха днес от Ватикана, предадоха Ройтерс и БТА

Повишават цените на билетите в столичния зоопарк

Столичният общински съвет прие цените на билетите в Софийския зоопарк да бъдат повишени. Така билетът за деца вече ще бъде 5 лв., вместо досегашните 2, а този за възрастни- 10 лв., вместо 4

Петролът на ОПЕК докосва 82 долара за барел

Средната цена на петрола на Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) вчера се покачи до 81,66 долара за барел, информира днес петролният картел на сайта си

След гонка в София задържаха Мони Терориста, обрал магазин до "Пирогов"

Бандит с прякор Мони Терориста бе задържан след гонка в столичния кв. "Овча Купел". Той бил преследван от криминалисти на 6-о РУ и СДВР заради въоръжен грабеж

Иван Иванов пое поста в МРРБ от Коритарова: Приоритет ще бъде борбата с безводието

Министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов пое поста от предшественика си инж. Виолета Коритарова. Тя връчи на новия министър символичния ключ на ведомството и му подари

>