Не се разбра кой задигна $ 6 млн. на Чорни от ЦКБ, но обвиняемите осъдиха прокуратурата

11.06.2024 09:00 Тони Маскръчка
Подсъдимите по аферата с изчезналите пари и техните адвокати
Бизнесменът Майкъл Чорни
Павел Тренев

В далечната 1995 г. бизнесменът Майкъл Чорни превежда $ 6 млн. на ЦКБ, а малко по-късно се оказва, че парите липсват.

Вече 29 години няма категоричен отговор кой, защо и как изтегли и къде отидоха милионите на Чорни.

Делото, образувано срещу 8 души, приключи окончателно след 22 г. с оправдаване

на всички подсъдими.

След това един по един те започнаха да водят дела срещу прокуратурата за причинени неимуществени вреди в резултат на незаконното обвинение.

Преди дни бивш служител на ЦКБ, който бе оправдан по делото за изчезналите пари, осъди прокуратурата за причинени морални вреди в резултат на повдигнатото срещу него обвинение. ВКС се произнесе с окончателно решение Валентин Минев, заемал длъжността началник на дирекция "Международни операции" и "Валутни пазари и ликвидност" на ЦКБ, да получи 100 хил. лв. обезщетение.

На първа инстанция прокуратурата бе осъдена да му плати 50 хил. лв., на втора обезщетението бе намалено на 30 хил., а ВКС се произнесе окончателно, че Минев трябва да бъде обезщетен със 100 хил. лв. плюс лихвите върху сумата от датата на оправдаването му през януари 2018 г.

Той е бил привлечен като обвиняем на 15 ноември 1996 г. за престъпление по служба. Наложена му е мярка "парична гаранция" в размер на 250 хил. лв., впоследствие заменена с "подписка".

През 2004 г. обвинението е изменено

и той е обвинен в присвояване на сума, равняваща се на 6 млн. щатски долара, като за улесняване на присвояването е извършил престъпление по служба.
На 26 май 1997 г. му е наложена административна мярка "забрана за напускане на страната" и е иззет задграничният му паспорт. Тази мярка е била отменена след повече от 11 г.

През 2004 г. делото е внесено в съда, като на 5 февруари 2013 г. е постановена оправдателна присъда. Тя е потвърдена от Софийския административен съд (САС), но на трета инстанция ВКС връща делото за ново разглеждане.

Друг състав на САС отново е потвърдил оправдателната присъда. Последвал е нов протест от страна на прокуратурата.

С окончателно решение на ВКС от януари 2018 г. е оставена в сила оправдателната присъда. За 22 г., докато е водено наказателното производство, Валентин Минев е привличан 8 пъти като обвиняем, а обвинителният акт срещу него е внасян три пъти в съда, като

квалификацията е изменяна от безстопанственост до престъпление по служба и присвояване

Досъдебното производство е продължило 6 г. и 2 месеца, а съдебното - 14 години и половина.

Делото многократно е отлагано поради неявяване на подсъдими, свидетели или съдебни заседатели, събирани са доказателства, извършвани са множество действия, участвали са различни лица, но като цяло продължителността на производството е прекалено дълга и извън разумните срокове, категоричен е съдът.

  Когато му е повдигнато обвинение, Минев е бил на 50 г., а при окончателното му оправдаване е вече на 71 г. Разпитван е 11 пъти и е участвал в 3 очни ставки. Обвинението е във връзка със заеманата длъжност - началник на дирекция в банка, и е причинило силно негативно влияние както върху психиката му, така и върху неговия авторитет в професионалните среди, така че той да не може да упражнява професията си, категоричен е съдът.

"След образуване на наказателното производство той е загубил не само работата си, но и авторитета. Огромната продължителност на воденото производство му е причинила психологически срив и е довела до тотална промяна в живота му. Променило се е отношението към него на част от роднини, близки, познати.

Тези негативи той е търпял в продължение на повече от 20 г., а за човек, който понастоящем е над 70 г., този период е решаващ - унищожил е всякакви възможности за развитие и благоприятна промяна", мотивира се ВКС и определи 100 хил. обезщетение.

Отделно от съдебното решение Минев е получил обезщетение от Министерството на правосъдието в размер на 10 хил. лв. за нарушаване на правото на разглеждане на делото в разумен срок.

Траян Кършутски, друг от обвинените и оправдани по делото за изчезналите милиони на Чорни, също осъди прокуратурата. Той е бил дилър в звено "Управление на финансови пазари" на банката, когато е бил привлечен като обвиняем през април 1999 г.

Наказателното производство е водено 19 г. и 3 месеца

  до окончателното му оправдаване на 8 януари 2018 г. Била му е наложена забрана за напускане на страната, която го е възпрепятствала да осъществи съществуваща възможност за трудова реализация в Англия. Изпитвал страх, че ще бъде осъден несправедливо, отказвал е да контактува с роднини и близки.

"Тези негативи е търпял в продължение на близо 20 г., а за човек, който е на 54 г., този период е съизмерим с половината му съзнателен живот. В резултат на воденото производство той е търсил медицинска помощ, получавал е паник атаки, пиел е успокоителни, ослабнал е с около 20 кг, не можел да спи", аргументира се ВКС и в окончателното си решение осъжда прокуратурата да му изплати 90 хил. лв. обезщетение, както и близо 70 хил. за адвокатски възнаграждения.

Друга подсъдима и оправдана в процеса - бившата зам. главна счетоводителка на банката Мария Димова, осъди държавното обвинение да плати обезщетение от 50 хил. лева.

Искра Михайлова, бивш директор "Валутна наличност", също подсъдима и оправдана, преди 2 г. също осъди държавното обвинение. Тя бе обвинена в извършване на престъпление по служба, че в качеството си на длъжностно лице е присвоила чужди пари, равностойни на $ 6 млн.

Продължилото 21 г. наказателно производство причинило тежък емоционален стрес, изпитвала е страх от възможно осъждане, сринала се е психически.

Репутацията й е била накърнена

и много нейни приятели и колеги се отдръпнали, срещнала затруднения в намирането на работа.
И дpyг пoдcъдим и оправдан пo дeлoтo - Димитъp Димитpoв-Mитьo Шaшмaтa, cпeчeли дeлo зa oбeзщeтeниe от 13 хил. лeвa.

Aфepaтa c мистериозното изчезване на $ 6 млн. нa бизнecмeнa Maйкъл Чopни oт cмeтки нa ЦKБ гръмна през 1995 г. На 28 април и 3 май чрез кореспондентска сметка на фирма "Блонд инвестмънт корпорейшън", собственост на Майкъл Чорни, се правят два превода по $ 3 млн. по сметка на ЦКБ в "Сюис банк корпорейшън".

Сключен е договор, че парите се дават за срок от една седмица с лихва 1% дневно. След 7 дни доларите е трябвало да се върнат в две банки, но това не става.

Cпopeд oбвинитeлния aкт, изпoлзвaйки ЦKБ, Пaвeл Tpeнeв, близък до кръга "Орион", и Димитъp Димитpoв ca в дъното на схемата, като част от парите били прехвърлени в Българска земеделска и промишлена банка, а останалите - по сметки на фирми от кръга "Орион".

Освен Димитров и Тренев обвинени бяха още тогавашният директор на банката Георги Георгиев и петима от бившите служители. Всички бяха оправдани преди 6 г., а Майкъл Чорни успя да си върне 5 млн. долара след преговори и извънсъдебно споразумение с банката.

Други от От страната и света

Желязков получи властта от Главчев: Не очакваме нито 100 дни толеранс, нито милост от опозицията

Мисля, че това за стоте дни толеранс (на новото правителство -б.р.) отдавна остана в миналото. Не очакваме нито толеранс, нито милост от опозицията.  Това заяви премиерът Росен Желязков на

Булгаргаз: Доставките на газ от Азербайджан не са подновени, но това няма да повлияе на цената за февруари

Към днешна дата доставките на природен газ от Азербайджан все още не са подновени. Това съобщиха от "Булгаргаз" в отговор на въпрос относно очакваното възобновяване на доставките на азерски газ към

Карлос Контрера поиска смяната на председателя на Столичния общински съвет

Каня всички групи в общинския съвет, без ПП-ДБ-СС на консултации за смяна на председателя на общинския съвет Цветомир Петров. Това заяви общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера

Борисов: Вратата е отворена за ПП-ДБ, всички ги искаме в кабинета, но те само лаят

Няма да ги пратя на избори, отсече лидерът на ГЕРБ Дал съм най-силните си хора, за да имаме силно правителство на страната. Този коментар направи в кулоарите на НС Бойко Борисов

Оръжейници от ТЕРЕМ „Хан Крум" Търговище скочиха за заплати и работа

Работници и служителите от ТЕРЕМ "Хан Крум" ЕООД в Търговище излязоха на протестно събрание на портала на предприятието днес. Те бяха подкрепени от синдикалните лидери на КНСБ Николай Дяков и на КТ

>