Абитуриентите с пълно 6 на матурата: С учене само за изпита не става

08.06.2024 14:40
Габриела Иванова и Огнян Гетов Кадър: бТВ

Някои го наричат деня на страшния съд, а други просто деня, в който излизат резултатите от матурите. За Габриела Иванова от 134-то СУ „Димчо Дебелянов" и Огнян Гетов от НГДЕК „Св. Константин Кирил Философ" денят беше хубав, защото те са пълни отличници на матурата по Български език и литература (БЕЛ).

В предаването „Тази събота" по бТВ те разказваха каква е рецептата на успеха.

Габриела Иванова има цели две шестици на матурите – 100 точки по Български език и литература и 95,5 точки по Английски език.

„Изключително горда съм с целия випуск, който се представи феноменално. Как се постига този успех – с труд, старание, това е двустранен процес. Изключително съм горда със себе си, че 12 години съм се трудила и съм се старала, като съм балансирала с всички удоволствия от живота. От друга страна, трябва да благодаря задължително на учителите си, защото какво е един ученик без своите учители", сподели Габриела Иванова.

И Габриела, и Огнян са категорични, че успехът не идва за няколко седмици, а са нужни години труд.

„Лесно е, ако си положил труд, усилия и си се потопил в образованието, което е двустранен процес и ако имаш учители, които ти пазят гърба и осигуряват всичко за своя успех. Трудно е, ако си погледнал нещата отгоре отгоре и ако не си положил достатъчно усилия, за да се справиш с предизвикателствата, за мен всеки изпит е предизвикателство. Тази матура е показателна за целия ми процес, тя увенчава цялото ми образование от 1-и до 12-и клас. Винаги съм се старал усилието да е постоянно. Важна е както домашната подготовка, така и тази в часовете", каза Огнян, който иска да учи право.

И двамата избират да останат да се реализират у нас, защото искат да бъдат в родната си страна и да дадат нещо на хората в нея. Габриела Иванова ще учи медицина, а Огнян - право.

„Израснала съм в лекарско семейство, в което са ме възпитали, че животът е висша ценност. Към това призвание трябва човек да се отнася с цялата си душа и преди да бъдеш лекар – да бъдеш човек. На това са ме научили родителите и учителите ми, надявам се да го предам", споделя Габриела.

„Ще остана в България, защото е моят дом. Не мога да си представя нито да уча, нит ода живея някъде другаде далеч от моята среда, близки и родители", казва Огнян.

И двамата смятат, че е много важно да се гласува на изборите в неделя.

„Искам да отправя апел към онези поколения, които са обидени и разочаровани от държавата – не е късно и има смисъл да се погрижим и съхраним това, което е наше и да го развием", казва Габриела.

„Когато гласуваш, ти правиш своя избор. Без този избор ние обезценяваме цялата система. Избор, в който една втора прави избора за мен не е избор", смята Огнян, на когото броени дни не му достигат за първи път да даде своя глас, защото е тръгнал по-рано на училище и ще навърши 18 след изборите тази неделя.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>