Резултатът от матурата по български най-добър от 2008 г. досега (Обзор)

07.06.2024 22:30
Абитуриенти влизат на матура. СНИМКА: РУМЯНА ТОНЕВА

Най-високият резултат в цялата 16-годишна история на задължителните зрелостни изпити са постигнали сегашните 12-класници. Средният резултат на випуск 2024 е 58,48 точки от 100 възможни, което в скалата за оценки е добър (4,32).

Миналата година резултатът беше с 8,4 точки по-нисък - 50,12, или добър (3,93), което пък беше най-слабият дотогава.

Матурите в сегашния им вид бяха въведени през 2008 г. А абитуриенните тази година са първите завършващи, които в 7-и клас са държали изпит със задължителен втори модул за писане на текст.

“Положителните тенденции са, че намаляват със 7% двойките, средните оценки с около 6%, с 5% по-малко са добрите оценки. Увеличават се оценките много добър. Оличните са с 6,5% повече”, обясни министърът на образованието проф. Галин Цоков при представянето на анализа.

Според него по-високите резултати са заради усилията на всички участници в образователната система. В статистиката не се включват допълнителните точки, които бяха получени служебно заради проблеми с отпечатването на изпитните материали в отделни училища.

70% се справят добре със задачите с избираем отговор,

свързани с пунктуацията, граматиката и правописа, но някои от тях трудно откриват грешки при употребата на съществително име с главна буква.

В статистиката по региони първите седем и последните три остават непроменени - София-град, Смолян, Пловдив, Варна, Благоевград, Стара Загора и Русе са първенците, а най-слабо се представят Шумен, Разград и Плевен. Няма обаче регион, който да е понижил резултатите си от държавните зрелостни изпити по български език и литература. Значително подобрение имат в Кюстендил, София-област, Перник, Пазарджик, Видин и Велико Търново.

Тази година няма зрелостник с 0 точки на нито един от двата изпита.

Нарастват резултатите и при втората матура, която е по избираем предмет. Тук средният брой точки е 67,18, което съответства на много добър (4,72). Преди година точките бяха 62,11, или добър (4,48). По-добрата средна оценка идва главно от по-добрите резултати на най-популярните матури - английски език и биология (с 10 т. нагоре).

Като положителен тренд проф. Цоков открои вдигането на резултата по математика с 15 точки. “Засилва се интересът към този зрелостен изпит, а и резултатът е по-висок.

13% са абитуриентите с отлична оценка по математика”,

обяви министърът.

С 10,49 точки надолу са обаче резултатите по история и цивилизации, с 10,12 по физика и астрономия, със 7,7 по музика.

Средният успех от резултатите на държавния изпит за придобиване на професионална квалификация е много добър (4,51), а миналата година той е бил добър (4,29). Най-високи са резултатите при защита на дипломен проект, а по специалности - административно управление, информатика, хотелиерство и ресторантьорство.

Резултатите от външното оценяване в края на 4-и клас също се подобряват. Средният брой точки по български език и литература е 72,6, което съответства на много добър (4,97) - 2 точки повече от миналата година, а по математика е 70,53 (4,87), или с 5,1 точки повече. Първи са четвъртокласниците от София-град, Смолян, Варна, Благоевград, Габрово, Перник. Последни са в Сливен.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>