Под манастир откриха гранитния саркофаг на най-могъщия египетски фараон

04.06.2024 23:01 Мария Незнакомова
Саркофагът на Рамзес Втори ще бъде изложен във Франция Снимка: PIXABAY
Гранитното парче от саркофага на Рамзес II.

Дълго време каменният покров на Рамзес II беше смятан за изгубен, защото е бил рециклиран за друго погребение

3000 години след смъртта на най-могъщия фараон на Древен Египет гранитният му саркофаг бе отрит в подземията на коптски манастир в Абидос, в централната част на днешен Египет. Всъщност думата открит може би не е съвсем точна, защото парчето гранит е било намерено още през 2009 г. Досега обаче никой дори не е предполагал, че то е принадлежало на Рамзес II, управлявал кралството край Нил в продължение на 66 години и известен в историята като Рамзес Велики.

Преди 15 години египетският археолог Айман Дамрани открива в манастира парче гранит с дължина 1,7 м и дебелина 8 см, което представлява една почти цяла стена на саркофага. Тя била покрита с противоречащи си надписи, което подсказвало, че саркофагът е използван многократно. Дамрани и американският му колега Кевин Кахайл обаче не успели да разчетат името на личността, за която саркофагът е бил използван първоначално, защото то било покрито с името на втория му притежател – Менхепере - велик жрец на Амон Ра в Тива между 1045 и 992 г. пр. Хр. Успели все пак да заключат, че вероятно първият погребан е бил принц, ако се съди по качеството на използвания за саркофага гранит. 

Заинтригуван от находката, египтологът от Сорбоната Фредерик Пейродо започва своe проучване. Той моли египетския и американския си колега да му изпратят всички материали и проучва снимките на камъка, като ги анализира под различна светлина, а също и чрез 3D изображения. Най-напред

забелязва, че рисунките върху гранита са свързани с Книга на портите

(третата от Свещените книги на Древен Египет – бел.ред.), прочут текст, който присъства единствено върху саркофазите на кралските особи от времето на Рамзес. Френският изследовател в крайна сметка успява да дешифрира името на първият човек, положен в саркофага, и той се оказва не кой да е, а самият Рамзес II. Ценният фрагмент, който в момента се намира в специален склад в Египет, скоро ще заеме достойното си място в Долината на царете.

За по-голяма сигурност мумифицираните тела на египетските фараони традиционно били поставяни в няколко ковчега и саркофага, вмъкнати един в друг като руски кукли матрьошки. Тъй като гробът на Рамзес II е ограбен по време на Късната античност, запазени остават единствено мумията му и дървеният рисуван ковчег, в който тя е била поставена. Безследно изчезва, очевидно плячкосан, златният ковчег, в който се поставя дървеният, както и този от алабастър (разбит на хиляди парчета по време на грабежите), в който се вмъквал златният, както и тежкият гранитен саркофаг, който обгръщал всички други.

Макар да изглежда много странна днес, практиката за рециклиране на саркофазите била съвсем обичайна за Древен Египет. Египетските царе и други високопоставени персони използвали повторно саркофазите, било, за да узурпират престижа на предишния покойник, било по икономически причини в епохи на кризи, когато ценните материали не достигали. През 2015 г. например стана ясно, че прочутата златна погребална маска на Тутанкамон не е била правена специално за него, а е била приспособена, след като чертите на предишен владетел са били заличени.

“Такова откритие не се прави всеки ден”, казва Пейродо, който признава, че сърцето му е биело лудо, когато разгадал йероглифите и разбрал на какво е попаднал.

Рамзес II e третият фараон на XIX династия. Той управлява от 1279 до 1213 г. пр.Хр., или общо 66 г. и 2 месеца.

Египтяните със страхопочитание го наричат Великия праотец

На 14 г. е назначен за принц-регент от баща си Сети I, а около 20-ата си годишнина сяда на престола. Смята се, че е доживял до 99 г., оставяйки след себе си десетки деца от много различни жени (фаворитка сред тях е Нефертари) и любовници. Царуването му е белязано с множество успешни военни походи, чрез които разширява границите на империята си, както и с грандиозно строителство.

Преди 2 г. учени от Египет и Великобритания показаха как е изглеждал могъщият владетел, като възстановиха лицето му, използвайки 3D модел на черепа му. Те успяха “да го подмладят” с около половин век, за да дадат представа какви са били чертите на Рамзес II в най-славните му години.

След смъртта си през 1213 г. пр.Хр., той е мумифициран, и тялото му е превозено по Нил до Луксор, където мумията е положена в огромен мавзолей в Долината на царете, наречен от египтолозите KV7.

Покоят му обаче не трае дълго. Подобно на други царски мумии, по време на XX династия, мумията на Рамзес II e “разопакована”, за да бъдат окрадени ценните украшения, с които фараонът е изпратен в отвъдното. В тази епоха жреците в Тива решават да преместят всички осквернени царски останки в два гроба, лесни за опазване. Така Рамзес, положен в скромен ковчег от ливански кедър, се озовава в гробницата на баща му Сети I. Но при XXI династия мумията на Рамзес  II отново е осквернена. И отново е преместена, този път в гробницата на царица Инхапи. Няколко дни по-късно тялото е скрито на тайно място в погребалния комплекс Дейр ал Бахри.

В следващите 2800 години великият фараон е оставен да почива на спокойствие. През XIX век братята трафиканти Абд ел Расул успяват да открият скривалището и започват да продават ограбените ценности. През юли 1881 г. обаче египтологът Емил Бругш разобличава крадците и организира пренасянето на останките до Кайро. Там те са прибрани в музея в Булак, но във витрини, в които са изложени на влага и светлина.

През 1896 г. тялото на Рамзес за пореден път е разопаковано от платнените ленти, в които е увито, по искане на валията на Египет, който настоява лично да се увери, че мумията е автентична. По останките започват да се развиват гъбички и бактерии и в крайна сметка след няколко десетилетия те се оказват пред разпад.

През 1976 г. в Париж е организирана голяма изложба, посветена на Рамзес II. По този повод френски специалисти отиват в Кайро, за да оценят състоянието на мумията. От нея се носи смрад и учените разбират, че трябва да се действа веднага, за да бъдат унищожени бактериите. Египет обаче не разполага с необходимите средства и президентът Ануар Садат дава разрешение мумията да бъде изпратена в Париж. След 7 месеца проучвания тя е

облъчена с гама-лъчи в ядрената централа в Саркле

На 10 май 1977 г. спасената мумия се връща в музея в Кайро. Тя го напуска през април 2021 г. по време на златния парад на фараоните, за да се отправи към последното си убежище в новия Национален музей на египетската цивилизация. А през 2023 г. дървеният ковчег на великия египетски фараон бе изложен в експозицията “Рамзес и златото на фараоните” в Париж в продължение на няколко месеца като знак на признание за безценната помощ на френските учени.

 

 

Други от От страната и света

Гуцанов прие поста от Ивайло Иванов: Чест е да съм част от най-важното министерство

Борислав Гуцанов прие поста на министър на труда и социалната политика от досегашния служебен министър Ивайло Иванов на церемония в ресорното министерство

12-годишна от Монтана потърси лекар след употреба на канабис

Полицията разследва случай на притежание и употреба на наркотични вещества в Монтана. Инцидентът е свързан с 12-годишно момиче от квартал „Огоста", което потърсило медицинска помощ след употреба на

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството

Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери. С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

На североизток най-много дърва за огрев ползват домакинствата в област Шумен

20 888 семейства в Североизточна България ще се отопляват с дърва през сезон 24/25 г., като те вече са получили заявените от тях близо 123 000 пространствени кубически метра дърва за огрев

Протестиращи се събраха пред президентството, искат да се подобри транспортът към Витоша

Протест под наслов "Да си върнем достъпа до Витоша" се проведе пред сградата на президентската институция. Граждани и планинари се събраха на мирна демонстрация с искане за подобряване и модернизация

>