Проф. Александър Оскар: До навършване на 12 г. е нужна ежегодна профилактика на очите

03.06.2024 20:25 Константина Костова
Проф. Александър Оскар

Съветите:

 По-малко време пред екрани и добра осветеност на помещенията

 На всеки 20 минути употреба на дигитално устройство трябва да се почива най-малко две минути и да се гледа надалече.

 Първата среща на бебето със специалист още на 6 месеца. Навреме откриваме кривогледство и перде

- Проф. Оскар, твърди се, че децата все по-често имат проблеми със зрението, каква е причината?

- Да, проблемите на децата с очите до голяма степен са възрастово обусловени. Недоносените деца развиват усложнения с нарушеното кръвоснабдяване на ретината - ретинопатия. След раждането бебетата много често пък имат запушвания на слъзния канал, често очите сълзят. Вече по-големите деца имат проблеми, свързани с кривогледство, а учениците все по-често развиват късогледство. Всъщност това е най-сериозният проблем, който до голяма степен е обусловен от съвременния начин на живот и прекомерната употреба на мобилни дигитални устройства.

- Според статистиката с 5% са се увеличили късогледите деца още в първи и втори клас. Какво означава това за по-нататъшното им развитие?

- Късогледството се превръща в много сериозен глобален проблем - особено след ковид пандемията и многото часове, прекарани пред компютрите. За съжаление, България не е изключение. Все по-често се срещаме с малки пациенти, които развиват късогледство. В повечето случаи то надвишава късогледството на родителите. Има и много деца с късогледство в семейство, където родителите нямат този проблем. По данни на Световната здравна организация

към 2050 г. се очаква повече от половината от населението на земята да има късогледство

Това е пряко отражение на съвременния начин на живот.

- Може ли да се предотврати и как?

- Може да се повлияе. На първо място е спазването на определена хигиена на зрителна работа. Тя трябва да е при добра осветеност в помещенията. На всеки 20 минути употреба на дигитално устройство трябва да се почива най-малко по две минути и да се гледа надалече. Да се избягват мобилните дигитални устройства, които се гледат от много близко разстояние, което натоварва акомодацията. Така се стимулира появата и нарастването на късогледството.

За децата с късогледство много подходящи са стъклата с периферен дефокус, които имат свойството да контролират до голяма степен прогресията на заболяването. Това са средства, с които се опитваме да повлияем. Родителите трябва да обърнат внимание през есенно-зимния период, защото дефицитът на витамин D също има отношение към прогресията на късогледството. Изследвали сме над 200 деца с късогледство, за съжаление, при всички открихме дефицит на витамин D. Така че витамин Д има отношение и родителите трябва да обърнат внимание.

- Под каква форма трябва да се приема витамин D?

- Най-удобни са капките, те са задължителни за всички новородени в първата година след раждането. Има и други препарати, които може да бъдат използвани.

- Кои симптоми насочват родителя към офталмолог?

- Най-често децата в училищна възраст започват да присвиват очите, да се оплакват, че не виждат дъската, имат често главоболие. Това са първите прояви на едно късогледство например. Друг алармиращ симптом е появата на кривогледството. При по-малките деца, когато има сълзене на очите, родителите трябва да потърсят своевременна помощ, защото не винаги се касае за запушен слузен канал. Може сълзенето да е проява на една вродена глаукома. Когато детето приближава обекта, който чете - книга, телефон, таблет, това показва, че има проблем и трябва да се потърси причината.

- Кога трябва да започнат профилактичните прегледи?

- Профилактичните прегледи са изключително важни. Препоръката е още на 6-месечна възраст родителите да заведат детето на очен лекар. Ние разполагаме с модерна апаратура, която позволява да изследваме регракцията, диоптрите на децата, дали имат кривогледство, дали няма водено перде, катаракта. Ако всичко е наред на 6-месечна възраст, следващият преглед е на 3 или 3 години и половина, когато децата отговарят какво виждат. Ако тогава всичко е наред, следващият препоръчителен преглед е в предучилищна възраст. След това до навършване на 12 г. веднъж в годината трябва да посещава офталмолог. В тази възраст завършва процесът на развитие и съзряване на зрителната система.

- Като деца много често родителите ни казват да не си събираме очите, защото, ако някой ни стресне, ще останем кривогледи. Възможно ли е?

- Да. Има явно и скрито кривогледство.

Ако дете със скрито кривогледство има тригериращ фактор - стрес, то може да стане явно

Пазете децата от такива ситуации.

- 7% от прегледаните при вас деца имат “мързеливо око”, на какво се дължи?

- Мързеливото око е намаление на зрението. Честотата варира около 5%, а за различните групи може да достигне и до 7 на сто. Мързеливото око много често няма външни прояви, затова важни отново са редовните профилактични прегледи. Обикновено детето вижда само с едното око, а с другото не. Гледайки с двете очи, то не осъзнава, че има проблем. Родителите също не обръщат внимание. Мързеливото око може да се лекува само докато трае периодът на развитие на зрителната острота. Той е до максимум 9-годишна възраст. За развитието на мързеливото око трябва да има предразполагаща причина. Например детето да има нужда от очила, но да не носи. Това съответно възпрепятства развитието на зрението. Ако детето има кривогледство и зрението на окото, което криви, постепенно намалява, постепенно детето гледа само със “здравото око”. Кривогледството трябва да се лекува максимално рано, за да не възпрепятстваме развитието на двуочното зрение.

Погрешно е разбирането, че кривогледството може да се израсте от само себе си

и очите да се изправят. Друг мит е, че детето трябва да се оперира, когато порасне - тогава е прекалено късно. Способността на мозъка да възприема едновременно образите от двете очи вече не може да се възстанови. Дори оперативно да се изправят очите, децата няма да имат функционално двуочно зрение. Децата няма да могат да събират образите от двете очи в един.

- Как да предпазим децата от проблеми със зрението?

- Първо, родителите да водят децата на профилактика. Това, че детето е било добре преди една година, не дава гаранция, че зрението му ще бъде добре и след това. То трябва да се проследява редовно. 90% от информацията от заобикалящия ни свят постъпва чрез зрителната система. Трябва да пазим очите.

Втората ми препоръка е добра хигиена на зрителната работа. Добра осветеност в класните помещения, да се избягва прекомерната употреба на мобилни дигитални устройства. Няма как да изолираме децата от света, в който живеем, но не трябва да прекаляват и да стоят по цял ден пред телефона или таблета.

Третият съвет е и при най-малкия проблем да потърсят помощ от специалист. Той може да е алармиращ симптом на сериозно заболяване.

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>