Дъждовете отмиха вкуса на ягоди и череши

30.05.2024 08:30 Деляна Къркеланова

Дъждовете, които се изляха у нас през май, отмиха вкуса на черешите, ягодите и зеленчуците.

Въпреки че през това време от годината се очаква да е по-влажно, за черешите дъждовете са пагубни, другите култури са по-издръжливи, казва Мирослав Черников от Съюза на дунавските овощари. Той отглежда 500-550 декара с череши, има и сливи, кайсии, круши.

Ранните череши били напукани, доста голям процент от тях изгнили. Черников се надява времето да се оправи и при късните плодове да има по-добро качество, за да се продадат на добра цена. Ако няма промяна в прогнозите обаче и има още валежи, може да компрометират голяма част от реколтата и при късните череши, и масово на пазара да се предлагат гръцки и турски.

“Хубавото е, че при кайсиите няма такъв проблем.  Те  винаги може да се реализират. Ако не на пазара, то отиват за ракия, уточнява Черников.

Ягоди има, но качествата не е добро, а загубите надвишавали 50 процента

“Дъждовно и топло време е много благоприятно за гъбните заболявания. Освен това заради невъзможността да се влезе в насажденията заради дъжда остават доста необрани ягоди, които презряват, мухлясват и заразяват съседните до тях. Ако се влиза всеки ден, те ще бъдат отстранявани и няма да се стига до разпространение на инфекциите”, обяснява Божидар Петков - председател на Българската асоциация на милинопроизводителите и ягодоплодните. По думите му във Франция и Англия берачите имали подходящи дъждобрани, докато у нас работниците при две-три капки дъжд веднага се отказвали .

Малините още не били   готови за бране, но се очаква до две седмици да узреят. “Тази година всичко тръгва с 2-3 седмици по-рано и има проблем с липсата на работна ръка, защото по едно и също време в момента върви розобер, беритба на агод, разсаждане на зеленчуци и всички земеделски стопани се борят за една група работници”, добавя Петков.

Ранните български череши, които излизат на пазара сега, се продават от производителите за не повече от 3 лева на килограм.

Ще има сладки праскови, кайсии и сливи, няма измръзвания и други щети, твърди Цветан Цеков, председател на браншовата камара “Плодове и зеленчуци”. Добра реколта се чака и от ябълки и круши, стига да няма силни градушки.

Цеков обобщава, че все пак тази година върви доста по-благоприятна от предходната, където в някои региони имаше до 80% загуби на производството заради лошото време.

Дъждът вреди и на зеленчуците, които се отглеждат в оранжерии. Няма достатъчно светлина, налага се да осветяваме, а това оскъпява продукцията заради допълнителните разходи за енергоносители, посочват от Асоциацията на оранжерийните производители.

Земеделци от Старозагорско се оплакват, защото

не можели да влизат в градините от кал 

“Ниските температури, дъждът и липсата на слънчеви дни водят до стресиране на растението и спиране на неговия растеж. Голямата влажност дава възможност за развитие на всички видове плевели и борбата срещу тях оскъпи разходите”, обяснява производителят от Мало Конаре Десислава Камбурова. Освен с оранжерийно и полево производство тя се занимава и с отглеждането на пшеница и слънчоглед. За тях дъждът бил добре дошъл, защото само преди 20 дни мислела, че загубите по зърнено-житните култури ще са 80%.

Тази година ще бъде по-благоприятна за тях и много трудна за зеленчукопроизводството, убедена е Камбурова.  Подобно на своите колеги и тя е категорична, че българското производство е

поставено в безизходно положение да произвежда хубава и чиста храна,

каквато търсели все повече българи. 

По-слънчеви дни си пожела и Илия Проданов -  председател на Националната асоциация на зърнопроизводителите. Той също казва, че е имало нужда от валежи, но липсата на топло време вече се усещала, иначе влагата е предпоставка за развитието на болести по пшеницата, както и забавен растеж при пролетните култури. По думите му в момента

в хамбарите има място за новата

реколта, складовете не били толкова пълни.

Проливните дъждове създадоха проблеми на земеделците, тъй като се появиха болести по насажденията, обясни и Десислава Славчева-Сиракова от Аграрния университет в Пловдив. Според нея повечето фермери не успяха да влязат с машините и да напръскат с препарати срещу заболяванията.

Славчева-Сиракова поясни, че при голяма влажност насажденията страдат най-вече от гъбични заболявания, мани и бактериални болести. Засегнати са зърнените култури, което ще се отрази на качеството им.

Експертката потвърждава, че ягодите губят част от вкуса си е не са толкова сладки, а при черешите плодът става по-воден, разпуква се и няма търговска стойност. Тя обаче твърди, че може да възникне проблем и при кайсиите, докато за ябълките на този етап няма опасност - те тепърва ще зреят.

Ситуацията със зеленчуците Славчева описва така - тези на открито,

освен че страдат от болести заради влагата  полягат в калта,

замърсяват се силно и търговската им стойност намалява, което води до загуби на техните производители.

Дъждовен се очертава и юни. Затова специалистът от Аграрния университет в Пловдив съветва земеделците да използват слънчевите и сухи дни, за да влязат в посевите и да ги третират срещу заболяванията.

От фонд “Земеделие” съобщиха, че до края на месеца плащанията към стопаните ще бъдат одобрени. Става въпрос за обвързана подкрепа за сектор “Плодове и зеленчуци”. Това е и най-голямата схема за подпомагане по миналогодишната кампания, която все още не е разплатена от фонда.

От началото на годината на земеделските производители е изплатено подпомагане от 1,214 млрд. лв., показва статистиката на фонда.

Вода за пиене има, но няма да стигне за ток

Въпреки че този месец е дъждовен, промяна в нивата на язовирите няма. Количествата, които се разпределят за пиене, са толкова, колкото са били и миналата година по същото време, с много малки изключения, сочат данни на екоминистерството.

Според графика за ползване за май сливенци, които се снабдяват с вода от язовир “Асеновец”, имат 900 хил. кубични метра. За сравнение през май миналата година са разполагали с повече - 1,2 млн., но това е единственият язовир с по-драстична промяна. Основният водоем, който снабдява Варна и Бургас с вода, е “Камчия”. Общият му обем е 233,5 млн. кубика, а в него има 150 млн. От тях 6,820 млн. ще се ползват за пиене, като 3 млн. отиват за Варна, а 3,8 млн. за Бургас. Тук нивата леко се понижават спрямо същия период на миналата година. Тогава са отпуснати 6,720 млн. кубика за битови нужди.

Язовир “Тича” се ползва от Шумен и Търговище.  Нивата при него са почти без промяна. С 2,4 млн. кубика ще разполагат шуменци, а за Търговище са отпуснати 700 хил. През май 2023 г. в “Тича” е имало 3,170 млн. за питейна вода, а през тази - 3,1 млн.

Без промяна остава и водата за софиянци. И сега, и през миналата година са имали достъп до 12 млн. кубика от язовир “Искър”. Лека промяна има при “Бели Искър” - от 4,6 млн. кубика за миналия май, на 4,2 за този. “Дяково” е язовирът, който снабдява Дупница с питейна вода. При него стойностите запазват нивата си спрямо миналогодишните - 485 хил. кубика.

За “Христо Смирненски”, “Йовковци”, “Боровица”, “Студена” и “Страченска бара” тенденцията е за запазване на обемите за пиене като тези  в предходната година. Към момента състоянието на язовирите в страната е такова, че не се предвижда да има градове с ограничение за водоползването. 

Вода обаче няма да има за производство на ток. От отчета за първото тримесечие на НЕК, която е собственик на големите вецове и каскади, става ясно, че годината е определена като много суха. Вецовете на НЕК са произвели за тримесечието 397 786 мвтч спрямо 417 086 за същия период на 2023 г. (24часа)

Други от От страната и света

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София. Инцидентът се е случил пред Полиграфическя комбинат.\ Движението е затруднено, на булеварда има задръстване, пише NOVA

>