На масата по-малко хляб, повече месо и плодове (Графика)

18.05.2024 07:00 Христо Николов
Три вида хляб - бял, “Добруджа” и типов ще имат таван от 15% на надценката в магазина. СНИМКА: "24 ЧАСА"

Парите, които даваме за храна, се увеличават с 11,8% за година, но за развлечения – с над 55%

Консумацията на олио, хляб и хлебни изделия у нас е намалява за последната година, а се увеличава тази на зеленчуците, месото и плодовете. Това показват данните за доходите, разходите и потреблението на домакинствата през първото тримесечие на 2024 г., публикувани от НСИ в петък.

С почти един килограм повече в сравнение с преди година се е увеличила консумацията на месо – 10 кг на тримесечие на човек вместо 9,2 кг.

Зеленчуците са също с почти 1 килограм повече

отпреди година, независимо че продължават да поскъпват. (Виж инфографиката).

Консумацията на хляб пък намалява с около 600 грама за една година, като това е дългосрочна тенденция. Олиото, което до миналата година се е потребявало средно по 2,8 литра на човек на тримчесечие, вече е 2,5 литра, показват данните.

Като цяло разходите за храна се увеличават за една година средно от 673 лв. на човек от домакинство на тримесечие на 753 лв., т.е. с 11,8%. Като дял от общите разходи обаче те намаляват от предишните 31,3% на 29,8%.

В същото време българинът продължава да харчи повече за свободното си време,

показват данните. Тази тенденция започна веднага след края на пандемията, но през първото тримесечие на 2024 г. той е давал средно по 101 лв. на тримесечие за развлечения, докато година по-рано тези разходи са били 64 лв., т.е. увеличението е с 55,9%. И като дял от общите му разходи те вече представляват не 3% както преди една година, а 4%.

Същото се отнася и за разходите за облекло и обувки, макар и увеличението при тях да не е чак толкова голямо - 83 лв. на тримесечие вместо 60 лв. както преди една година. Тези разходи обаче са по-малки като дял от общите, отколкото парите, давани за свободното време - 3,3% сега срещу 2,8 процента преди една година.

Сравнително съществен дял от парите си българинът харчи за разноски по жилището - вода, отопление, обзавеждане. Това е втората след храната група разходи, която съставлява 17,1% от всичките.

Но все пак заради успокояването на енергийните цени напоследък те намаляват като дял от общите разходи от предишните 17,8%. Като абсолютна сума се вдигат от 381 лв. през първото тримесечие на 2023 г. на 431 лв. сега, което е 13,1%. За сравнение, през 2022 и 2023 г. г. увеличението им беше почти двойно по-голямо.

Средният разход на едно лице от домакинство у нас през първото тримесечие е 2524 лв. и

се увеличава със 17,4% в сравнение с година по-рано

Доходите нарастват малко повече - с 18,6% за последната година, като средната сума е 2840 лв. Най-голям е доходът от работна заплата, следван от пенсиите, от самостоятелната заетост, помощите от други домакинства и социалните помощи и обезщетения.

Други от От страната и света

До 2500 евро и затвор за безразсъдни водачи на е-тротинетки в Европа, у нас може и 10 лв. - като за колело

7 страни забраниха слушалки, докато се карат скутери До 2500 евро глоба и дори затвор - това предвиждат наказанията за безразсъдните шофьори на електрически тротинетки в някои страни в Европейския

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици

Директор на училище в Сандански си направи колекция от иззети вейпове на ученици. Емил Терзийски конфискува забранените за ползване от деца устройства и ги конфискува

Защо Япония не се интересува от електрически автомобили?

Повечето хора възприемат Япония като една от най-технологично напредналите страни в света. Това в действителност е така, но само няколко дни, прекарани в страната на изгряващото слънце, са достатъчни

Надежда Йорданова: ДБ нямаше да влезем самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС

От „Демократична България" не са имали намерение да влизат самостоятелно в управление с ГЕРБ-СДС. Това каза депутатът от „Продължаваме Промяната-Демократична България" Надежда Йорданова в предаването

Комисията за финансов надзор пусна анкета за оценка на напредъка по въвеждане на еврото

Комисията за финансов надзор (КФН) предоставя на вниманието на всички свои поднадзорни лица анкета с цел определяне напредъка по въвеждане на еврото в небанковия финансов сектор

>