Таня Христова: С обновени артпространства и амбициозни цели Габрово гледа към европейска столица на културата 2032

17.05.2024 07:00 Дима Максимова
Обновеният Дом на културата “Емануил Манолов”

- Г-жо Христова, само за първите 4 месеца на годината открихте 3 важни обекта от културната инфраструктура - обновения исторически музей, Регионалния етнографски музей на открито "Етър", Дома на културата. Това ли е фокусът в публичните инвестиции за 2024 г.?

- За Габрово културата винаги е била сред ключовите приоритети за развитие. Убедена съм, че през следващите години тя ще продължи да бъде мощен фактор за положителна трансформация.

Обновяването и на трите културни институции стана с подкрепа от Оперативна програма "Региони в растеж 2014-2020". Общата инвестиция надхвърля 20 млн. лева. Преминахме през доста трудности при реализацията.

Ремонтът на Дома на културата беше огромно
предизвикателство

не само заради обширните пространства, стотиците осветителни тела, високотехнологичните аудио- и визуални решения, но и заради вниманието и обичта, които габровци изпитват към тази архитектурна ценност. Тя не е със статут на паметник на културата, но е такъв в сърцата на хората.

Целта беше да съхраним нейната автентичност и едновременно да изпълним съвременни решения за енергийна ефективност, комфорт и функционалност. Знаковата сграда с площ от близо 8000 кв. м с повече от 60 помещения и 500 места в зрителната зала го заслужава.

Единствената недвижима културна ценност в Габрово от индустриалния период - Регионалният исторически музей, вече има реновирани експозиционни пространства, модерна техника, ново осветление, център за работа с деца.

Фасадата и вътрешните помещения са реновирани, подновени са дограмите и покривът. Музеят има нова визуална идентичност и маркетингова стратегия. Скоро ще представи новата си експозиция.

Музеят "Етър" показва реставрираните водни съоръжения, ремонтираните експозиционни площи по чаршията. Изградено е архитектурно-художествено осветление, закупена е мобилна сцена, извършен е цялостен ремонт на хотел "Странноприемница".

Нов детски център елегантно се вписва в духа на откритото музейно пространство

Възстановени са грънчарските пещи и оранжерията, къщата "Кръстник Колчов хан" е преустроена в многофункционална експозиционна сграда.
Училището в кв. "Етъра" вече е база за обучения на занаяти.

За да усетите емоцията и енергията на тези уникални културни пространства, ви каним да посетите Габрово през месец май, да се включите в празниците на града и да съпреживеете с усмивка неповторимия ни карнавал.

- В Габрово отвори център за съвременно изкуство на името на Кристо и Жан-Клод. В този контекст как оценявате шансовете на кандидатурата на града за европейска столица на културата през 2032 г.?

- Силно вярвам, че Габрово ще успее да мобилизира общностната си енергия и предприемчивия дух и ще вплете тази възможност в дългосрочната си стратегия за устойчиво развитие, в която културата и творческите индустрии заемат все по-категорично място. Едно от основанията ми е амбицията да създадем център за изкуство "Кристо и Жан-Клод".

Инициативата, стартирана от жители на Габрово преди повече от 30 г., в последното десетилетие бе активно припозната и от общината. Развитието на идеята, предварителната подготовка на заданието за архитектурен конкурс и планът за реализация през 2022 г. бяха подкрепени с техническа помощ от Европейската комисия по Новия европейски Баухаус.

Центърът се помещава в сградата на бивше училище, чиято площ позволява да бъдат обособени множество зони. През 2023 г. община Габрово включи център "Кристо и Жан-Клод" в концепция за интегрирана териториална инвестиция, която в момента е в процес на приоритизиране.

Одобрението ще даде възможност да се извършат необходимите строителни и ремонтни работи, за да функционира това пространство. Ще се показват изложби, представящи творчеството на Кристо и Жан-Клод. Ще има документална експозиция за историята на семейство Явашеви в Габрово и детството на Кристо, временни изложби на млади художници.

Целта е да се обособи място за "производство" на знания и за сътрудничество, вдъхновено от сложния процес, на който се основават проектите на Кристо и Жан-Клод.

- Какви инвестиции в транспортната инфраструктура и градската среда сте предвидили за тази година?

- Качествена транспортна инфраструктура е предпоставка за развитие на бизнес и туризъм, за привличане на хора. Силен фактор е

ускоряване на изпълнението по последния етап от обходния път

на Габрово. Той включва няколко виадукта и тунела, сред които и най-дългия - 3,2 км. С тази инвестиция връзката между Северна и Южна България ще стане изключително удобна и ще открие нови възможности за развитие.

Планираме старт на инвестиции за над 30 млн. лв. в подобряване на улична и пътна свързаност, както и в благоустрояване на квартални зони. Те включват реконструкция на ул. "Свищовска" и "Транспортна" - ключова пътна връзка за града, която ще осигури

транспортна, пешеходна и велоалейна мрежа
между жилищни квартали и зони с обществено значение

Изграждането на кръгово кръстовище при бул. "Васил Априлов" и ул. "Юрий Венелин", което към момента е 4-клонно, съвпада с републикански път I-5/E85 в посока Шипченски проход, в посока Узана и Трявна.

Другите му две направления също са натоварени и това е предпоставка за задръствания в пикови часове.

  Ще стартира и ремонт на най-пряката връзка на кв. "Русевци", кв. "Трендафила" и кв. "Младост" с обходния път за прохода Шипка. Ще се оправи пътната настилка и отводняването. В проекта ще бъде предвидено подновяване на съществуващата вертикална сигнализация и хоризонтална маркировка за подобряване безопасността.

В рамките на града предвиждаме основен ремонт на множество улици, както и основен ремонт на пътна естакада в северната промишлена зона за кв. "Трендафила".

Това са само част от инвестиционните ни намерения, за които вече имаме пълна проектна готовност. Предстоят обществени поръчки за избор на изпълнители. Планираме допълнителни мерки за пътна безопасност и превенция на пътни произшествия чрез осветяване на пешеходни пътеки в града.

Благодарение на много усилия и европейско финансиране вътрешноградският транспорт е осигурен с нови екоавтобуси, подобрена е пропускливостта на ключови кръстовища, повишена е безопасността в зони с интензивен трафик. С проект за екологична мобилност, за който подписахме договор в рамките на плана за възстановяване, ще закупим 7 нови електрически автобуса с нулеви емисии.

Те ще заменят амортизираните превозни средства, които обслужват Габрово - Севлиево и селата. Планирано е да има и 7 зарядни станции за тях.

- Кои стратегически за града ви обекти са включени в списъка с общинските проекти към републиканския бюджет? Имате ли вече подписани споразумения с МРРБ?

- Община Габрово подаде предложения за малко над 80 млн. лева. Обектите са ключови за развитието и включват инвестиции за подобряване на транспортната свързаност, благоустрояване на улици и прилежащи пространства, изграждане на велоалеи и ново улично енергоефективно осветление, създаване на нови възможности за отдих и различни преживявания чрез благоустрояване на парк "Баждар", продължаване на усилията за водоснабдяване на селищата в общината чрез свързването им с язовир "Христо Смирненски".

- Как ще надграждате зелените иновации и ще успее ли Габрово да постигне климатична неутралност през 2030 г.?

- Габрово е част от мисията на ЕС за климатично неутрални и умни градове. Поставихме си амбициозната цел до 2030 г. да бъдем въглеродно неутрална община. За изпълнението на тази задача помагат различни инициативи - реализиране на проекта за екологосъобразен градски транспорт, дейностите, включени в двете комбинирани инвестиционни концепции, както и малки локални зелени инициативи.

Габрово работи по подписване на климатичен договор,

като се очаква и оценка на подаден проект за пилотен квартал, който да бъде въглеродно неутрален. Дългогодишна е политиката за енергийна ефективност.

Освен общо 24 блока, които ще бъдат санирани, финансиране е осигурено за административната сграда на община Габрово и музей "Дом на хумора и сатирата". Една от най-важните и успешни мерки е създаването на първата в България енергийна общност.

Сред последните стъпки в процеса към климатична неутралност бе присъединяването на Габрово към "Мисия "Почва" чрез подписването на Манифеста в подкрепа на почвеното здраве.

- Политическата нестабилност сви сроковете, в които общините ще трябва да реализират европроекти в новия програмен период. Имате ли готовност да стартирате?

- Община Габрово подготви две концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ), които подаде по обявената от МРРБ процедура. Концепциите са одобрени и предстои етапът на приоритизирането им.

При успешно преминаване ще се премине към кандидатстване по програмите за финансиране. Двете концепции са на обща стойност над 110 млн. лв. В тях са включени общо 8 проектни идеи, с които може да се кандидатства за финансиране по европрограмите.

Фокус на иновациите и образованието поставя концепцията "Габрово - център

на иновации, образование и предприемачество". Предвижда се създаване на център за дигитални умения и иновации в съществуваща обществена сграда с учебни зали за обучения в дигитални умения и 3D дизайн, демонстрационни лаборатории по интелигентни комуникационни инфраструктури и др.

Ще създадем "Къща на бъдещето", където стартиращи компании ще тестват иновативни продукти. Предвидено е и обособяване на споделено пространство в историческия квартал на Габрово.

"Брегове на съвремието - комплекс от мерки за създаване на зелена, иновативна и приобщаваща градска среда в Габрово и Пловдив" е надрегионална концепция за цялостна трансформация на градски пространства. Условия за партньорства, творчески изяви, икономическо, културно и социално развитие са във фокуса.

В концепцията са включени 5 обекта

Планирано е преустройство и ремонт на сградата на бившия текстилен техникум в Габрово за създаване на артцентър "Кристо и Жан-Клод". Заложено е обновяване на Дома на хумора и сатирата и спортна зала "Орловец" в Габрово и кино "Космос" в Пловдив.

Включено е и цялостно обновяване на централна зона по поречието на Янтра чрез създаване на функционална и привлекателна градска среда, ремонт на обитавани пространства, осъвременяване на културни и спортни обекти, изграждане на зелени зони, зони за активен и пасивен отдих, подпорна стена и зона за активности.

- Демографският проблем и застаряването са предизвикателство. Какво се прави в тази посока?

- Проблемът не е пощадил нито един регион в България. Решението за Габрово и за всички региони трябва да се търси в засилване ролята на политиките на местно ниво. Това означава да изведем силните страни на всеки регион и да работим за тяхното капитализиране чрез комплекс от адекватни мерки.

Такива са: подкрепа за инвеститори в регионите, адаптиране на образованието към новите тенденции за заетост, наличие на гъвкави модели за учене през целия живот, както и политика за истинска децентрализация и силно развитие на BG региони.

Габрово има потенциал да започне да преобръща тревожните тенденции

От години нашият град е сред водещите региони по икономически показатели в национален мащаб. Ако изключим областите, в които има големи енергийни или добивни предприятия, Габрово се отличава по големия дял на индустрията с добавена стойност.

Преработващите предприятия представляват половината от местната икономика. Наличието на технически университет и професионална техническа гимназия са ключови фактори за създаването на кадри за индустрията.

Изключително добро е партньорството на местната власт и бизнеса с образователните институции, с които реализираме инициативи за формиране на предприемачески умения и кариерно ориентиране.

Градът е с утвърдени традиции в дуалното образование, немалко млади хора се учат на занаят в местни фирми и продължават образованието си в габровския университет.

Има добра координация между Техническия университет и производствените предприятия, както и натрупване на инвестиции в научноизследователска и развойна дейност.

В ход е инициатива съвместно с областната ни болница и местните училища да бъдат привлечени млади хора към професиите на медицинската сестра и акушерката, включително чрез месечни стипендии.

- Какво предвиждате, за да превърнете общината в по-привлекателно място за инвестиции?

- Чрез създадения през 2019 г. иновационен център "Амбициозно Габрово", в който членуват предимно иновативни компании,  се работи за създаването на Европейски цифров информационен хъб в града, който заедно с новосъздадения Технопарк към Техническия университет - Габрово, ще допринесе за развитието на иновациите и дигитализация на габровските компании.

Ролята на новоизградената научноизследователска инфраструктура в региона е съществена за повишаване на конкурентоспособността на бизнеса и привличането на таланти. Това е ключова стъпка към

изграждане на иновационна долина в Габрово и региона

с фокус върху кръговата икономика. Габровските фирми са сред най-активните в инвестициите по Националния план за възстановяване и устойчивост, по схемите за технологична модернизация, кръгова икономика, дигитализация, енергийна ефективност и др.

За 2022 и 2023 г. са издадени 110 визи за изграждане на фотоволтаични инсталации във фирмите. Основен проблем се явяват кадрите и нашите усилия през последните години са насочени към активна работа с младите хора за формиране на способности, ранно професионално ориентиране и развитие на предприемаческа култура.

Габрово разполага с 4 функциониращи индустриални зони, които се намират в непосредствена близост до града. Инфраструктурната обезпеченост на зоните е добра, но са необходими още усилия за подобряване на състоянието на довеждащата инфраструктура.

Обсъждаме възможностите за изграждането на нова зона между Габрово и Севлиево, която да е подходяща за големи инвеститори.

- Какви събития сте подготвили за Деня на Габрово?

- На 17 май отбелязваме 164 г. от провъзгласяването на Габрово за град. Днес е време и да се поздравим за успехите, за радостите, които ни се случват, за съхранения борбен, просветителски и визионерски дух.

Благодаря на всички, които работят за успеха на Габрово и правят така, че той да продължава да се развива като прекрасно място за живот, за наука и образование, за реализиране на мечти.

Фестивалът на хумора и сатирата, известен с уникалната си атмосфера и разнообразие, започна с множество културни събития. Тази вечер центърът на града става сцена за златния глас на България Васил Петров, веднага след него ще сменим ритъма с група RDMK.

Изберете Габрово на 18 и 19 май и ни помогнете да сбъднем пророчеството на тазгодишното ни мото "Правете карнавал, не война"!

Други от Интервюта

Ирена Милянкова: Обръснах главата си, свалих 10 кг - най-малкото, което можех да направя, за да се слея с героиня

Не изпитвам нужда да бъда обект на аплодисменти или чуждо възхищение, казва тя Още акценти от интервюто: Участието ми в "Не затваряй очи" беше като мисия - даваш всичко или нищо

Британският външен министър Дейвид Лами и актьорът Бари Киогън: Сиропиталищата са вредни. България го е разбрала

С правилната подкрепа на приемни родители и любящ дом всеки млад човек може да бъде това, което иска България и Великобритания поставиха началото на съвместна кампания за насърчаване на грижата за

Петър Василев от болницата през октомври: Вече не вярвам, че Господ пак ще е българин

Последното си интервю Петър Василев - Петела дава в началото на месец октомври 2024 година в болница. Той е отслабнал до неузнаваемост. Прикован е на легло от средата на юни

Дейвид Линч в "Панорама" през 2007-а: Чисто злато! Това е енергията в България

Ако имаше закон, според който всички трябва да се обичат, щеше да бъде написан, казва великият режисьор Той беше “царят на сънищата”. На 9 ноември 2007 г

Надежда Ковачева: Мафията е мигновена и има колосална мощ не само в делото за прекършване духа на журналиста Слави Ангелов

Съдебната власт и преди, и сега е Пепеляшка на трите власти. Процесът по всички видове дела, не само по наказателните, е бавен и непредвидим! Клептокрацията като вид корупция не може да се

>