Кампания "Нашата планета, нашият климат" ще мотивира младите да се борят срещу климатичните промени

15.05.2024 17:12 Деляна Къркеланова
Кампанията "Нашата планета, нашият климат" бе отрита в Министерството на околната среда и водите. СНИМКА: Деляна Къркеланова

Едногодишна кампания "Нашата планета, нашият климат" на Програма „Околна среда" 2021-2027 на екоминистерството и Wind of Change ще мотивира младите да се борят срещу климатичните промени чрез поредица от научни работилници „Климатична фреска". Кампанията е само за ученици и студенти и ще продължи от днес до 30 април 2025 г.

Официалният старт на кампанията бе даден на церемония в Министерството на околната среда и водите, а на събитието присъстваха зам.-министърът  Виктор Атанасов, климатичният активист и основател на Wind of Change Магдалена Малеева, главният директор на Оперативна програма „Околна среда" Галина Симеонова и главният директор на главна дирекция „Политики по изменение на климата" в МОСВ Миля Димитрова.

"Ориентирани сме изцяло върху климата и климатичните промени. За таргет аудитория избрахме младите хора от гимназиален етап и студенти, защото има елементи, които изискват малко повече зрялост, за да бъдат изпълнени. Искаме да постигнем няколко неща, като на първо място разбира се е да повишим осведомеността, да ги ангажираме и мотивираме и те да знаят, че има какво да направят. И на трето място да ги овластим, тоест да им дадем инструменти на действие", обясни Гергана Берова, управител на Wind of Change. 

По думите й планираните дейности ще бъдат на два етапа. 

Първият ще включва планирането и провеждането на работилници Климатична фреска в училища и университети в цялата страна. 

"Климатична фреска е научна работилница, която се провежда под формата на игра с карти. Има много творчески дейности, дискусии и решения за предприемане на различни дейности", каза Берова. 

Тя обясни, че целта им е да достигнат до поне 500 младежи от 9, 10, 11 клас и студенти. 

Във втория етап младите ще могат практически да покажат научените знания. Всеки един от тях ще получи достъп до личен въглероден калкулатор. Освен това ще има и групови занимания, като ще се изчислява въглеродния отпечатък на учебното заведение, където е групата. И на базата на техните изчисления ще се изготви план за намаляване на емисиите. 

Накрая ще се състои заключително събитие, където да се представят проектите. 

"Това е нещо съвсем ново за България и смятаме, че трябва да бъде популяризирано. Решихме, че една такава кампания би била изключително полезна, благодаря за партньорството ни с Wind of Change", каза Симеонова. 

"Тази година е важно да поставим България в центъра на едни сериозни събития, каквото е и  61-та сесия на IPCC, която ще се проведе в България. Това е изключително важен и значим формат, на който имаме удоволствието да бъдем домакин. Той ще ни постави много сериозно на картата на света и във фокуса на всичките тези процеси, които вървят в сегашните моменти и са изключително актуални за обществото и света", каза и зам.-министърът Виктор Атанасов.

По думите му промените в климата и ефектите от човешките намеси се усещат из целия свят, затова е важно да извърши навременна превенция.

"Климатичната фреска е изключително интересен инструмент, защото на първо място всички си даваме сметка, че за да отдадем внимание на нещо трябва да го познаваме малко по-добре. Именно чрез тази игра могат да бъдат въвлечени в темата различни заинтересовани страни, което е много важно. Климатът изисква съвместни усилия на всички нас, защото е нужно да бъдат интегрирани конкретни климатични приоритети в секторни политики, както и в такива на местно ниво. За нас е много важно, че тази кампания ще се случи и то на национално ниво", добави и Миля Димитрова. 

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>