Цветелина Пенкова: Над 300 000 млади ще гласуват за първи път на евроизбори и могат да променят към по-добро посоката на България

08.05.2024 21:25
Цветелина Пенкова е евродепутат от БСП/Групата на социалистите и демократите

С браншови организации изработихме 7 национални приоритета, които да се защитават от нашите нови евродепутати, казва евродепутатът от БСП/Групата на социалистите и демократите

Цветелина Пенкова е родена на 19 февруари 1988 г. в София.

Завършва магистърска степен по финансова икономика в "Оксфорд" във Великобритания. Защитава две бакалавърски степени - в университета "Бокони" в Милано, Италия, и в Централния европейски университет в Будапеща, Унгария. Била е по обмен на програми в университета "Мак Гил" в Монреал, Канада.

Професионалният опит е натрупан като финансов специалист в инвестиционен фонд в Лондон, инвестиционен банкер в Кралската банка на Шотландия и анализатор в "Егон Зендер".

Евродепутат от Групата на социалистите и демократите. В мандат 2019-2024 г. работи в комисиите по бюджет, регионално развитие, вътрешен пазар и защита на потребителите и по промишленост, изследвания и енергетика.

- Г-жо Пенкова, България е на прага на поредните избори. Този път - 2 в 1. Какво доведе до тази ситуация?

- По-коректно е да наречем ситуацията институционален блокаж. Фокусът е върху позиции и постове. Не се влагат ресурс и усилия в мерки за справяне с рекордната инфлация, растящите цени на електроенергията, стоките и услугите, разкриването на нови работни места и борбата срещу енергийната бедност. Обществото бива ангажирано с вътрешнополитически противопоставяния и популизъм, които създават допълнително недоверие и скептицизъм към националните и европейските институции. Наш дълг е да променим тези обществени нагласи и да покажем, че работим за реални решения. Българските граждани очакват от нас достойни доходи, достъпни цени, адекватни работни заплати, откриване на нови производства и гарантиране на мира в Европа. Това трябва да са темите и на двете предизборни кампании, които предстоят, това са и принципите, които отстоявах до момента в Европейския парламент.

- Какво трябва да се предприеме, за да се променят обществените нагласи? Как може да се покаже на българите, че изборите за ЕП са важни?

- Първо, всеки политик трябва да представи подробен отчет за свършеното от него. Като член на Европейския парламент за мандат 2019-2024 г. представих пред избирателите на партията, която представлявам, и пред гражданите на България именно успехите, инициативите, решенията и политиките, които реализирах през последните 5 г. Мога да обобщя като най-важни сред тях:

изготвянето на първото европейско законодателство за стартъпи, признаването на ядрената енергетика за зелена, устойчива и стратегическа за ЕС

и новото законодателство за реиндустриализацията на ЕС и България, което е вече в ход - горда съм, че всички национални интереси на страната ни са защитени. Процесът по реиндустриализация ще бъде финансиран с европейски средства. Можете да се запознаете с пълния ми отчет на www.tsvetelinapenkova.eu.

Второ, необходимо е да сме последователни и принципни. Напоследък политически фигури сменят своите партии. Това демонстрира, че цел е не решаването на проблемите, а търсенето на постове, власт и комфорт. Свидетели сме на “политическо номадство”, което допълнително уронва престижа на институциите, дестабилизира принципите на политически плурализъм и създава предпоставки за нежелание на гражданите да участват в политическия процес. А колкото по-малко граждани гласуват, толкова по-нелегитимни са институциите. Избирателната активност на парламентарните избори през 2022 г. е била 39%, а на изборите за Европейски парламент през 2019 г. 32% - и в двата случая по-малко от половината граждани, имащи право на глас, са участвали - това е притеснително. Само с активна гражданска позиция можем да променим процесите към по-добро както в България, така и в ЕС. Над 300 000 младежи в България ще могат да упражнят правото си на глас за първи път на европейски избори и така да променят към по-добро политическата посока на страната ни. Призовавам ги да гласуват! В Полша на последните избори именно младите хора измъкнаха страната си от хватката на крайната десница и дадоха по-светло бъдеще на страната си.

Трето, нужно е да сме по-прозрачни. Хората трябва да знаят къде, как и защо се изразходват публични средства и защитен ли е националният интерес при сключването на международни договори.

Четвърто, нека престанем да боравим със страховете на хората

Политики, свързани с противопоставяне, борбата за признаване на една или друга държава като първоизточник на идеали и ценности и преследване на чуждо одобрение водят до усещане за “чуждопоклонничество”. Ние, като политици, трябва да защитаваме единствено националния интерес на България в контекста на членството ни в ЕС. Затова са важни изборите за Европарламент. Там се изготвят политиките, които засягат всички страни членки. Това не е абстрактно понятие. Брюксел не е “някъде там”. Затова е важно кои ще са следващите 17 представители на България в институцията. Над 70% от законите, които се гласуват тук, в Народното събрание, са продиктувани от законодателствата в ЕП. Затова е важно хората, които ни представляват в ЕС, да са подготвени, честни и работещи за България.

- Говорите за следващите представители на България в ЕП. Какви са вашите приоритети, ако отново станете член на Европейския парламент?

- Благодарение на експертизата, опита и помощта на индустрията и бизнеса, синдикатите, академичния сектор и неправителствени организации през 2023 и 2024 г.

организирах три мащабни събития в София и в Брюксел с фокус бъдещето на българската и европейската енергетика и индустрия

Заедно с редица браншови организации изготвихме документ със 7 национални приоритета, които трябва да се защитават от нашите евродепутати в следващия мандат. Във всеки един от тях България може да има ключова роля за изготвяне и прилагане на европейските политики:

- Гарантиране на сигурността на енергийните доставки. България се намира на стратегическо място и може да осигури доставки от различни региони.

- Развитие на ядрената енергетика като приоритет на ЕС и България. Българските ядрени съоръжения съблюдават най-високите стандарти за безопасност вече половин век, а експертите ни са признати за едни от най-добрите в света.

- Производство на повече критични суровини. България е на 6-о място в Европа по производство и обработка на цветни метали, главно мед, олово и цинк, но трябва да започнем да произвеждаме и компоненти и технологии с висока добавена стойност за икономиката.

- Запазване на конкурентоспособността на индустрията и високоплатените работни места. България има солидна основа за развитие на индустриалното производство, а сега ще има и целенасочено европейско финансиране в тази посока.

- Балансиран енергиен микс в ЕС, който включва ядрена енергетика, възобновяеми източници и конвенционални мощности. България има една от най-устойчивите енергийни системи, защото разчита на около 1/3 ядрена енергетика, 1/3 възобновяеми източници и 1/3 конвенционални мощности, базирани на местни изкопаеми горива (лигнитни въглища).

- Подобряване на свързаността на енергийните мрежи на страните в ЕС. България е държавата с най-много енергийни мощности в региона и трябва да има водещото място в изграждането и планирането на електроенергийната мрежа на свързаност по оста север - юг.

- Инвестиране и развитие на академичните постижения и кадровия потенциал. Българските учени са световно признати и разработват пилотно проекти с европейската индустрия.

Тези седем направления следва да бъдат поставени като основни в бъдещия дневен ред на европейските институции. Подробния документ можете да намерите на www.tsvetelinapenkova.eu.

- Как бихте оценили работата на европейските институции през изминалия мандат и какви ще са тенденциите, които ще предначертаят работата в следващите 5 г.?

- В периода 2019-2024 г. станахме свидетели на глобална пандемия, военни действия, двуцифрена инфлация, недостиг на енергийни суровини, блокиране на глобалните търговски коридори, миграция и др. Тези проблеми не могат да се решат еднолично от една държава или “силен лидер”. COVID-19 показа, че сами не можем да се справим. Затова е важен ЕС, в който държавите си сътрудничат за решаване на общите проблеми. Предстои междинна актуализация на 7-годишния бюджет на ЕС. Там ще се заложат средствата за новите политики по реиндустриализация, засилване на собственото производство, подготовка на кадри и откриване на нови работни места. Важно е България да има подготвени и опитни представители.

Други от От страната и света

Входът за столичния зоопарк се увеличава от 4 на 10 лева

Цените на билетите в столичния зоопарк се увеличават, реши Столичният общински съвет. Децата от 3 до 18 години ще плащат 5 лева за вход, вместо досегашните 2 лв

Гуцанов прие поста от Ивайло Иванов: Чест е да съм част от най-важното министерство

Борислав Гуцанов прие поста на министър на труда и социалната политика от досегашния служебен министър Ивайло Иванов на церемония в ресорното министерство

12-годишна от Монтана потърси лекар след употреба на канабис

Полицията разследва случай на притежание и употреба на наркотични вещества в Монтана. Инцидентът е свързан с 12-годишно момиче от квартал „Огоста", което потърсило медицинска помощ след употреба на

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството на културата

"Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери". С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

На североизток най-много дърва за огрев ползват домакинствата в област Шумен

20 888 семейства в Североизточна България ще се отопляват с дърва през сезон 24/25 г., като те вече са получили заявените от тях близо 123 000 пространствени кубически метра дърва за огрев

>