Ученици обединиха Котел – събраха 3440 лв. за Неше, загубила за две седмици и майка, и баща
- Организираха пролетни празници - сами приготвиха мъфини, измислиха игри
- Не парите са важни, а жестът - да бъдем съпричастни и добри, казват гимназистите от СУ "Георги Раковски"
Единайсетокласници от училище “Георги Раковски” в Котел събраха 3440 лв. за своя съученичка, която загуби родителите си. “Но не парите са важни, а жестът - трябва да бъдем добри хора”, вярват тийнейджърите.
През 2021 г. деветокласничката Неше Коджаахмедова остава кръгъл сирак. От COVID един след друг за две седмици си отиват родителите ѝ - първо майка ѝ, след това и баща ѝ. Ударът е жесток и неочакван. До смъртта си родителите на Неше са гледали животни в личното си стопанство, продавали eлектроуреди по пазарите, грижели се за децата си. А след това?
Неше получава неочаквана подкрепа от съучениците си и от учителите.
Семейството е от сливенското село Ябланово. Настойник на момичето става по-голямата ѝ сестра Невин, която сега живее в Търговище. След като завършва в Котел десети клас, момичето трябва да се премести при нея в по-големия град.
Но приятелството на Неше със съучениците ѝ от Котел остава. Повечето като Хатидже Миланова и Аслъ Хюсеин Карагьоз са от Ябланово, но има и деца от Котел, от с. Градец. С тях Неше
си пише във фейсбук всеки ден, говорят си по телефона
И никак не е случайно, че те спонтанно решават да ѝ помогнат. “Събрахме за нея пари, но не те са важните, а жестът - да бъдеш добър човек и съпричастен с човешката трагедия”, казват тийнейджърите.
Идеята да помогнат възникнала в час по “Гражданско образование” в две паралелки - XI “б” и XI “в” клас. Съдействала им младата и амбициозна учителка Христина Шутова. Първо поговорили с кмета на Ябланово Хасан Дуралиев, след това и с директора на училището Стефан Дондев, които приветствали идеята.
“Бяха истински щастливи, когато всички ги подкрепиха в намерението им да помогнат на Неше”, казва Христина Шутова. Рамо им дал и кметът на Котел Коста Каранашев.
“Съвременното общество се нуждае от хора, които са активни. Като учители ние се стремим да подпомогнем развитието на силните страни на учениците”, казва учителката.
В едната паралелка учат “Производство на кулинарни изделия и напитки”, в другата - “Екскурзоводско обслужване” и “Туристическа анимация”. Организирали с общи усилия два пролетни празника.
Сами написали сценариите и подготвили украсата,
изпратили покани до някои институции. Със свои плакати се включили и ученици от дванайсети клас.
Единият празник бил в Ябланово, другият - в Котел в края на март. За Ябланово избрали пазарен ден, когато в селото идват повече хора. В Котел се разположили в самия център пред общината. Преди да започнат, младите готвачи се развихрили и приготвили вкусни сладкиши - мъфини и курабии, които предлагали на символични цени.
Момичетата и момчетата от туристическата паралелка с помощта на преподавателката им по “Туристическа анимация и гостоприемство в туристическата индустрия” Славка Докова подготвили различни забавни игри за посетителите. Но такива, в които да участват не само децата, но и техните родители. На място имало кутии за дарения. Такива кутии с разрешение на кметството поставили и в някои магазини.
Резултатът бил неочакван за всички - хората откликнали, успели да съберат общо 3440 лева. Отделно научили, че имало щедри дарители, които сами се свързали с Неше, за ѝ дарят различни суми.
За да направят истински щастлива съученичката си, децата решили да ѝ връчат събраните пари в първия ден на мюсюлманския празник Рамазан Байрам, когато по традиция семействата се събират заедно - на 10 април. Пожелали ѝ здраве и повече щастливи дни, а Неше
първо се разплакала, после се засмяла
- нямала думи да изрази благодарността си. Казала, че ще запази в сърцето си този ден за цял живот.
Нарекли акцията си “Сърцедай”, т.е. дари от сърце. И се подписват заедно под думите, които казвали на гостите си в края на празниците: “Една птичка пролет не прави, силата е в обединението и задружността. Запомнете златното вселенско правило: ръка, която дава, не обеднява, сърце, което обича, не остарява”.
“Вълнувахме се и работихме всеотдайно, докато подготвим всичко, но това не означава, че бяхме зарязали всичко друго. Наред с това някои от нас се явиха успешно и на изпит с листовки за шофьори”, допълват тийнейджърите. Неусетно те забелязали, че след стореното от тях добро и класовете им станали някак по-задружни и сплотени.
Общината в Котел сега им е поверила да подготвят и проведат общоградското тържество за Деня на детето - 1 юни. Това няма да е трудно за единайсетокласниците, които помогнаха на Неше. Те са активни и в Туристическия информационен център на Котел. В дните преди християнския Великден момичетата изплетоха венци от цветя и показаха обичая Лазаруване, както е бил изпълняван някога в селата Кипилово и Боринци.
В Котел живеят в мир хора от различни етноси
и религии - българи, турци, роми, каракачани. Затова и следващите събития от календара на Туристическия информационен център са днес и утре, когато учениците ще представят обичаите по време на мюсюлманския алиански празник Хъдерлез, който е характерен за село Ябланово. Смята се, че този пролетен празник е подобен на Гергьовден при християните. Ще замесят и прочутата котленската бъркана баница.
l Организираха пролетни празници - сами приготвиха
мъфини, измислиха игри
l Не парите са важни, а жестът - да бъдем съпричастни и добри, казват гимназистите от СУ “Георги Раковски”