Гриша Ганчев сам не знае колко пари е дал за спорт и футбол
Бизнесменът единствен оцеля под прожекторите последните 35 години
Гриша Ганчев приключи последното си приключение в спорта, като напусна ЦСКА след 9 години управление в Борисовата градина. И както сам признава, вече не помни точно колко пари е дал за спорт и за кои точно спортове.
Защото на него се дължи спасението на борбата, както и един куп медали в този спорт. Даде началния тласък на волейболния проект на Владимир Николов, който завърши с титла този сезон. Пари даваше и на федерацията по художествена гимнастика. Навремето остави Кубрат и Тервел Пулеви в бокса. И още, и още, и още.
Роден е на 19 декември 1962 г. в Ловеч. Родът му е от близкото село Микре, което е на пътя София - Варна и е прочуто като едно от опасните места на него.
Завършва спортното училище в града с профил борба. Класик, като признава древногръцкия стил за по-важен от свободния. След това влиза за разлика от колегите си не във ВИФ "Георги Димитров", а във ВИИ "Карл Маркс" със специалност "Счетоводство и контрол". И то без връзки. Заради отличната си диплома от училище и оценките от приемните изпити. Има и дистанционна диплома от школа по мениджмънт в Сейнт Луис, САЩ.
Ганчев е и единственият от бизнесмените от началото на прехода, който не напусна светлината на прожекторите още от самото начало. Много негови колеги предпочетоха да се покрият и да управляват бизнеса си задкулисно.
Бизнесът му започва от бензиностанцията в Микре, която е първата с фирмената марка "Литекс". Първата му поява в спорта е супертимът по борба "Славия-Литекс". Реално го прави, за да запази великия Валентин Йорданов за спорта. И постига успех. След 7 световни титли русенецът се качи и на най-високото стъпало на олимпийските игри в Атланта през 1996 г.
В Атланта той харесва и арменеца Армен Назарян, който е убедителен шампион. И го прави българин. За да вземе олимпийската титла в Сидни и бронз в Атина за нас. А днес синовете му Едмонд и Гриша да са сред най-добрите.
Реално Ганчев не е напускал борбата по никакъв повод. И днес спонсорира клуба в класическия стил на ЦСКА, като бяха привлечени и най-добрите ни състезателки при жените.
Валентин Михов твърди, че той е човекът, който го вкарва във футбола. Заради едни премии, които обещал на изпадналия в "Б" група тим на "Осъм" (Ловеч). И в крайна сметка поема тима от родния си град, преименува го на "Литекс" и го прави един от най-силните в България.
Ловчанлии са 4 пъти шампиони (1998, 1999, 2010 и 2011 г.), два пъти са втори в първенство (2002 и 2014 г.), четири пъти вземат купата (2001, 2004, 2008, 2009 г.) и играят още три финала (1999, 2003, 2007 г.) и един път суперкупата (2010 г.). Тимът е и първият в историята, който влиза в елита и веднага взема титлата.
Появи се в ЦСКА в най-трудния момент на най-успешния ни клуб. "Червените" са изхвърлени във "В" група заради дългове. Прави се опит да се спаси тимът, но БФС се правят на прекалено педантични. И Ганчев извежда тима до купата на България от трета дивизия. За първи път в историята на родния футбол. След това прави тройна схема с "Чавдар" (Етрополе) и "Литекс" и след реформата в първенството връща ЦСКА в елита.
Но в Борисовата градина няма спокойствието на Ловеч. Там всички искат, но никой не дава. Трябваше да плати 8 милиона лева на синдика на старото дружество Дора Милева за емблемата на клуба, защото отиваше при собственика на "Лудогорец" Кирил Домусчиев, който участва в търга с две свои фирми. След това дойдоха по линия на арбитражния съд за спорта още дългове към стари играчи, някои от времената на "Титан", покри милиони към държавата за данък сгради и такса смет, бе лъган от няколко министри за стадиона, но накрая успя да направи съвместното дружество за реновацията на "Българска армия".
На този фон битката с "Лудогорец" за титлата бе загубена няколко пъти, особено болезнено през последния сезон, когато "червените" бяха на една дузпа от първото място. И реши поне за момента да спре с футбола. Въпреки че поне половината отбори в България биха искали да го имат за собственик. Пловдивският "Ботев" бе най-близо да го вземе преди идването му в Борисовата градина, но нещата не се получиха.
Няколко скандала и едно отвличане разтърсиха Гриша Ганчев и дори се отразиха на здравето му. Заради това прекарва повечето от времето си на ловното стопанство "Бялка", което е близо до Ловеч. Там му е спокойно.
Отвличането бе на неговия съдружник и съученик Ангел Бончев от бандата на Наглите.
След това дойде и т.нар. захарна афера, заради която със сина му Данаил го разкарваха с години по специлизираната прокуратура и специализирания съд. За да приключи всичко с оправдателна присъда.
Гриша Ганчев бе обвинен за ръководене на организирана престъпна група за данъчни престъпления и за закана за убийство, отправена към директора на Националната агенция за приходите Красимир Стефанов.
Освен с петролния и захарния бизнес Ганчев се занимава и с натурални сокове, като продаде "Куинс" на най-големия производител в Полша покрай влизането ни в ЕС. След това сглобяваше автомобили край Ловеч, но сега е само дилър на HAVAL. В един момент купи и винпрома в града, като засади специални сортове френско грозде заради него.
Заради напрежението през последните години постепенно прехвърля всичко на сина си Данаил. Въпреки че по три дни не говореше с никого след загуба на ЦСКА. Защото този отбор винаги е бил №1 за него още от детските години. Дани завърши образованието си в Англия и вече започва да движи нещата. Той е кръстен на дядо си Данаил.
Ганчев има и дъщеря Тянита, която се занимава с филми. Тя пък е кръстена на баба си Тянка, съпругата на Данаил Ганчев-старши. От Дани има и две внучки.
Сега българският спорт очаква следващия ход на един от най-големите си спомоществователи. Със сигурност остава в борбата, но не е изключено да се върне и във футбола. Защото винаги го е притеснявал фактът, че с парите, които даде за играчи, е можел да направи поне 10 олимпийски шампиони за България и да остане и ресто.