Стефан Янев: Когато казвахме, че коалиция не е мръсна дума при ясни правила и отговорности, бяхме “безлични” и “наивни”. Вече много разбраха, че решения без диалог няма

30.04.2024 11:30 Лиляна Клисурова

Да спрем да произвеждаме само скандали и да поведем важния разговор: какъв живот искаме в България след 10 или 50 г.? Разговор, в който да надделяват нормалността и разумът, коментира Стефан Янев, лидер на “Български възход”

- В какъв формат ще участвате в тези избори, г-н Янев? И кои са основните избиратели, към които ще бъдат насочени посланията ви?

- Партия “Български възход” ще се яви самостоятелно на тези избори.

На 6 април проведохме Национален съвет, на който, освен отчитането на дейността на партията и анализа от представянето на местните избори, се прие Стратегическа рамка за развитието на страната ни в следващите 50 г. Основни моменти са:

- Приоритет за всички българи е да приемем и отстояваме каузата България;

- Проблемите на демографската криза и развитието в икономическата и социалната сфери на държавата ни;

- Вътрешна и външна сигурност, национални политики;

- Българските граждани, начинът им на живот и възможностите за професионалното им развитие, бъдещето на всички поколения;

- Националните ни ценности;

- Основа за коалиционно партньорство: единение по основната тема - България.

Приоритетите в стратегическата рамка и начинът на развитието ѝ до основен стратегически документ отправяме към всички - партии, сдружения на граждани и личности, които искат да работят за благото на страната ни! Тази наша визия е покана към всички, за които Род, Родина, Национална кауза, Национално самосъзнание, Национално самочувствие не са само думи, а същност и желание да живеем достойно в страната си! Това е и обръщение към всички българи, които са разбрали, че без всеки от нас да положи усилия, няма как да променим страната си! Крайно време е да спрем да произвеждаме само скандали и да започнем да водим важния разговор - къде искаме да видим своя живот в България след 10, 20, 30, 50 години! Разговор, в който да надделяват нормалността и разумът!

- За първи път участвате в избори за Европарламент - кои са личностите и политиките, на които ще заложите? Темата за Русия актуална ли е?

- В първото си явяване на избори за ЕП залагаме на хора с опит в изработването на европейски политики. Но по-важното - притеснението ни е, че в тази кампания няма да чуем истински дебат за посоката на развитие на ЕС. Живеем в много динамични световни промени и този дебат е особено важен. Европейските ценности се промениха много в последните години.

От съюз, създаден за икономическо развитие на страните в него, чиято основна ценност е мирът, наблюдаваме

изместване в посока на милитаризация

Затова е особено важно кои личности ще изпратим да ни представят в Европа. Трябва да са експерти и най-вече готови да отстояват националните интереси на България!

- Шести избори за 3 г. - с какво ще са по-различни? И какво ново ще предложи “Български възход”?

- “Български възход” се явява трети път на национални избори. На предходните не видяхме идеи, концепции, политики. Всички три избора бяха белязани с обвинения и етикети към цели партии. Още със създаването си ние ясно заявихме, че искаме да работим за българските граждани, с всички, за които това е кауза. Не бяхме разбрани, не сме кресливи, не слагаме етикети, не нападаме. И явно това е причината да не бъдем в 49-ото НС. Но това не е нашият тон, не е нашето разбиране за политика.

Новото, с което “Български възход” влиза в тази кампания, е визията за развитието на страната. Искаме ли да живеем добре, със самочувствието на хора, от които то зависи. Искаме ли ние и децата ни да сме равноправни членове на европейската общност? Искаме ли да запазим националната си идентичност? Живеем на едно от най-прекрасните места в света - искаме ли да го запазим така, както са ни го завещали предците ни, и да го развиваме? Ако искаме всичко това наистина, значи си струва да се борим! Ако го искаме, значи трябва да чуем, че има хора, които знаят как могат да го направят. Тези хора са част от “Български възход”.

- Бяхте в парламента, сега наблюдавате отвън - как изглеждат отстрани сглобката и разпадът ѝ?

- Когато бяхме в парламента, опитахме да променим тона и темите. Беше трудна задача предвид колко депутати бяхме.

Сега виждам как за 9 месеца не се случиха важните неща за страната ни. Нямаше реална управленска програма, законодателна програма. Само закони, писани и приети набързо. Промениха конституцията ударно, без да се вслушат в разумните доводи, които отвън посочихме. И какъв е резултатът? Повече проблеми, отколкото решения. Служебен кабинет, който трудно се конструира и не е ясно чия е отговорността. Смяна на председателя на НС преди края му?! Работещ парламент по време на кампания?! С това само се създаде още по-голям хаос и усещане за безизходица у всички българи!

Но виждам и друго: когато в 48-ия парламент говорихме, че нямаме червени линии, освен благоденствието на гражданите, че можем да разговаряме с всеки и да търсим решения, че коалиция не е мръсна дума, стига да се основава на ясно разписани правила и отговорности, чувахме да ни определят като неясни, безлични и дори наивни. Дойде моментът, когато горните тези са в речника на много политици, което ни дава увереност, че диалогът и взаимодействието са в основата на работещите решения.

- Ясно е, че мнозинствата вече ще се формират чрез коалиции - къде бъркат политиците, че не могат вече 3 г. да постигнат стабилни такива, за да има и стабилен кабинет?

- Бъркат с това, че не искат да подпишат ясно коалиционно споразумение и коалиционна програма - с разписани политики, правила и отговорности. Вместо това създаваха сглобки, (не)коалиции и пр. От самото начало наложиха усещане за нестабилност, нежелание за устойчиво управление на страната. И резултатите са видими.

Стабилно правителство ще има, когато има програма, базирана на ясно коалиционно споразумение. Простичко е. Важното е всички, които ще се закълнат като народни представители, да искат това да е решението и да имат силата и отговорността да го направят. И

затова е важно да се гласува и в парламента да влязат хора, които могат, знаят и носят отговорност.

В “Български възход” сме такива хора.

- С кого бихте си партнирали и на какви компромиси сте готови?

- Ще си партнираме с всички партии, за които червената линия е бъдещето на България - такава, каквато всички я искаме! Компромисите са част от управленската философия, но те трябва да са разумни и не в противоречие с целите ни. И такива не може да се правят с бъдещето и благоденствието на хората.

- Социолозите предричат почти същата конфигурация в 50-ото НС. След ескалиралия тон между партиите какви са очакванията ви - ще се разберат ли, или пак вот наесен?

- Умишлено се наслагва идеята, че няма да се промени кой знае колко следващият парламент, с цел активността да е ниска и да влязат само т. нар. големи. Това наслагване подсилва усещането за безизходица и за безсмислието от вота на всеки. Дължим на хората истински дебат за страната ни с идеи и решения, което ще промени нагласите. Иначе дълго време ще си говорим кой, кога, защо, дали. Истинският лидер не се бои от такъв дебат и се надявам да има, за да се даде възможност на хората да избират.

- Бойко Борисов предупреди, че ни чакат още 5-6 служебни правителства.

- Това е част от предизборната кампания на Борисов. Не съм убеден, че говоренето в тази плоскост няма да изиграе лоша шега на големите партии.

- Бяхте служебен премиер - какво бихте посъветвал Главчев сега?

- Не мисля, че трябва да съветвам г-н Главчев. Той съзнателно е приел този избор, с ясното разбиране на цялата отговорност. Има основна задача - да проведе честни избори.

- Грешка ли е, че стана и външен министър?

- Това времето ще покаже. Въпросът е дали правим политика на инат, или управляваме държава?

- В какви отношения сте с президента Румен Радев днес? Чувате ли се?

- Нормални отношения - като хора, които се познават и са работили заедно. Пришиват ни какви ли не интриги. Истината е, че има теми, по които имаме сходно виждане за решения. Мисля, че идва от опита и на двамата, както и от желанието за разумни действия. И най-вече: и двамата сме се клели пред знамето! Това няма как да не се отрази на решенията и действията ни.

Други от Интервюта

Дейвид Линч в "Панорама" през 2007-а: Чисто злато! Това е енергията в България

Ако имаше закон, според който всички трябва да се обичат, щеше да бъде написан, казва великият режисьор Той беше “царят на сънищата”. На 9 ноември 2007 г

Надежда Ковачева: Мафията е мигновена и има колосална мощ не само в делото за прекършване духа на журналиста Слави Ангелов

Съдебната власт и преди, и сега е Пепеляшка на трите власти. Процесът по всички видове дела, не само по наказателните, е бавен и непредвидим! Клептокрацията като вид корупция не може да се

Димитър Ганев, "Тренд": При опитния Желязков няма резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява коалицията

Няма да има ръмжене в трите партии зад правителството по трите важни теми - бюджет, еврозона, Украйна Още акценти от интервюто: Добрата новина е, че е редовен кабинет, има ясни политически лица

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

>