Мария Александрова, застъпник към УНИЦЕФ, е носител на президентския медал на АУБ

29.04.2024 17:14 Тони Маскръчка
Мария Александрова, български застъпник към УНИЦЕФ, е носител на президентския медал на АУБ - най-голямото отличие на университета.

Мария Александрова, български застъпник към УНИЦЕФ, е носител на президентския медал на Американския университет - най-голямото отличие на университета.

На 30-а поред годишна церемония за награждаване на изявени студенти, АУБ отличи своите най-добри студенти. Церемонията, известна като Honors Convocation, се проведе в театър „Д-р Карл Джераси", където бяха наградени над 60 студенти за своите академични и извънкласни успехи, както и 7 преподаватели за приноса им в образователната сфера.

Най-голямото признание на Honors Convocation е президентският медал. Тази година той бе връчен на Мария Александрова, български застъпник за приобщаващо образование, която предстои да се дипломира с две специалности – „Политически науки и международни отношения" и „Журналистика и масови комуникации", както и две подспециалности „Европеистика" и „Психология".

„Нямам думи да опиша какво означава за мен тази изключителна чест", каза Мария. „Отвъд горда съм, че представлявам не само себе си, но и невероятния випуск 2024. Всичко, което остава да кажа, е благодаря! На майка ми, Зорница Босилкова, без която нямаше да се дипломирам. На президента на АУБ, д-р Марги Енсайн, за това признание. За моите невероятни професори – те са твърде много, за да ги назовавам и това нямаше да се случи без тяхната подкрепа и насоки. Към служителите на АУБ - ние сме нищо без вас! Не на последно място, благодаря на УНИЦЕФ България и прекрасния екип за непоколебимата подкрепа от първия ден!"

Отвъд академичните среди, Мария е страстен защитник на социалната промяна. Тя е служила в Youth Sounding Board, създаден от Генерална дирекция за международни партньорства на Европейската комисия, и продължава да дава значителен принос като застъпник към УНИЦЕФ България за приобщаващо образование. Работата й като консултант по социални медии за U-Report България и усилията й за застъпничество спечелиха признание както на местно, така и на международно ниво. Като първият човек с физически увреждания в България, положил изпита на Кеймбридж за английски език, тя проправи пътя за други и защитава достъпното образование.

Като признание за изключителния й принос, Мария получи пълна стипендия за АУБ, щедро предоставена от семейството на покойния д-р проф. Лъчезар Цоцорков.

Отличниците на магистърската програма за ръководни кадри (EMBA) към АУБ са Илиян Стоянов, експерт „Европейска интеграция" в Тонус 21, и Свилена Вълчева, ръководител отдел "Отговорна игра, регулации и правни отношения" в Entain.

На церемонията Honors Convocation в АУБ десетки студенти бяха наградени за високи академични успехи в различни области: информационни системи, компютърни науки и софтуерно инженерство, математика и природни науки, икономика, бизнес администрация, политически науки и международни отношения, европеистика, журналистика и масови комуникации, литература, психология, съвременни езици, филмово изкуство и музика.

Университетът връчи отличия и на най-изявените преподаватели, които подкрепят студентите в стремежа им към изява и в подготовката за кариерното им развитие. Сред тях бяха присъдени и звания професор емеритус на проф. Евелина Келбечева, проф. Орлин Стойчев и проф. Александър Ганчев (посмъртно).

„Успехът на студентите е причината за същстествуването (raison d'être) на нашия университет," сподели д-р Джей Ди Минингер, първи зам.-ректор по академичните въпроси на АУБ. „Упоритата работа и постиженията на студентите отразяват ангажимента на АУБ да привлича, оформя и обучава мислещи граждани и изключителни хора. Ние, преподавателите и служителите, посвещаваме работата си на създаването на възможности, които подкрепят успеха на студентите, и сме вдъхновени от техните стремежи и постижения. На студентите, признати тук тази вечер, изказвам поздравления! А на всички наши студенти казвам: ние аплодираме постиженията ви и с нетърпение очакваме светлото ви бъдеще", допълни той.

По време на събитието АУБ връчи награди и за забележителни постижения извън сферата на академичните области през изминалата година – гражданска ангажираност, лидерство, изкуство и спорт. Церемонията завърши с химна на студентите Gaudeamus igitur, изпълнен от присъстващите заедно с хора на университета.

Други от Просветни

Как умници от света да станат студенти у нас

Важна цел от общата визия на ректори, партии, бизнес Как да привлечем умни младежи от цял свят за студенти тук? Това явно ще е една от темите на министъра на образованието Красимир Вълчев

Хлапета от цялата страна мерят уменията си в креативни и технологични области

Деца от училища от цялата страна ще мерят уменията си в креативни и технологични области. Малчуганите ще представят свои проекти в категории - дизайн, предприемачество

Общото събрание на БАН избра нови зам.-председатели и главен научен секретар

Нови заместник-председатели и главен научен секретар на Българската академия на науките (БАН) избра Общото събрание на БАН днес. Заместник-председателите са трима - чл.-кор. д. б. н

Красимир Вълчев: Модернизация на системата е сред националните приоритети във висшето образование

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

>