София дава още 22 млн. лв. за изгаряне на RDF от завода за боклук
В момента боклука се гори само в циментовия завод на "Холсим"
Столичната община обяви нова обществена поръчка на стойност 22 620 000 лв. без ДДС за изгарянето на RDF отпадъка, който се получава при работата на завода за боклуци в с. Яна. Поръчката е разделена на осем отделни обособени позиции, като те са между 5 хил. и 60 хил. тона боклук годишно. В нея не е включен и транспорта.
Причината да се налага общината да плаща на друг да гори отпадъците ѝ е, че тя няма къде да ги оползотвори. През миналата година пропадна окончателно третата фаза на завода - инсенератор за горене към "Топлофикация София". Заводът пък произвежда 190 000 тона RDF. В момента има само договор с циментовия завод на "Холсим", където се гори 80 т. Причината е ,че миналата година нямаше интерес към останалите позиции, които общината беше обявила в поръчката. Тогава тя бе за 26,5 млн. лв. без ДДС.
Миналата седмица кметът Васил Терзиев увери, че качеството на RDF-горивото се е вдигнало и имало интерес от фирми. Ако по всички позиции има кандидати, то това ще намали драстично темповете на запълване на клетките. "Заводът и прилежащите клетки са били проектирани да бъдат използвани за 21 години. След анализа ни стана ясно, че целият капацитет ще се изчерпи в рамките на 9 години, ако продължим по същия начин, както предишните управляващи. 7 години вече са минали. Ако не бяхме въвели промени, последната клетка щеше да се запълни за две години. Затова въвеждаме всички тези оздравителни мерки - за да оползотворяваме много повече RDF и за да депонираме много по-малко отпадъци", обясни той.
Столична община очаква до края на годината да се депонират 10% от отпадъците. "Заварихме 90% от отпадъка да се депонира и почти нищо да не се рециклира", обясни Терзиев. Целта е до края на годината да се отделят 8-9% рециклируеми материали. За сравнение миналата година процентът е бил под 1,5%.
Ще се увеличат и заетите в ръчното сепариране на 40 човека от 16. Посредниците в процеса изчезнаха и наехме хората директно. Така ръчното сепариране ще струва на софиянци 1 млн. лева вместо 4 млн. лева, както досега, обеща още той.