Може и бой да ям, притеснява се единствената монахиня в един от най–старите манастири до Пловдив (снимки)

14.04.2024 09:47 Радко Паунов
Сестра Фотиния остана единствената монахиня в женския манастир в Белащица.
И макар в манастира "Свети Георги" да са само игуменката и домакинката Елена Димитрова, обителта е поддържана изрядно.
Чемширите в манастира са подрязани по конец, дворът е пометен винаги.
Манастирът "Свети Георги" е емблемата на Белащица.
Храмът на манастира "Свети Георги" ще посрещне хиляди на Георгьовден.
Срутилата се подпорна стена в манастира е така от няколко години.
Над срутената стена са покоите на монахините.
Част от носещата стена на манастира е паднала.
Иконата на света Богородица Троеручица в манастира "Свети Георги".
Иконата на Богородица Седмострелна е от 1903 година.
Сестра Фотиния е категорична, че няма да допуска хора в неприлично облекло да влизат в манастира.
Манастирът "Свети Георги" в Белащица е наистина място за благодат.
От двора на манастира "Свети Георги" се разкрива гледка към Пловдив.

Тя е и игумен, и домакин, и свещопродавец, и градинар, и всичко.

Сестра Фотиния със светско име Светла остана единствената монахиня в един от най–старите и красиви манастири у нас – "Свети Георги" над пловдивското село Белащица, който е на 1004 години. По нищо не личи, че за него се грижат само Фотиния и домакинката Елена Димитрова, които са единствените му обитателки.

А обителта е все така изящно подредена. Щом влезеш в нея, виждаш майсторски подрязани храсти, пометен двор, разцъфтели градини, прекопани градинки – всичко по конец.

"Бог ни дава сили да се справяме", казва сестра Фотиния. Часът е около 18, а тя, приседнала в параклиса, чете вечерни молитви. "Само да довърша и ще ви обърна внимание", казва игуменка. Изчита последния абзац от евангелието и идва да ни даде свещички.

"Майка Екатерина си отиде през 2021 година. Последваха я още две монахини, които бяха на преклонна възраст и останахме само двете с Елена", разказва Фотиния. Разпределили  си ангажиментите така, че да могат да обгрижат всичко – храмът да е винаги почистен и приветлив, дворът – подреден, животните нахранени, градинките поляти и прекопани. 

"С помощта на свети Георги се справяме", казва Елена, която вече е в трескава подготовка за предстоящия храмов празник на 6 май. Тогава се очаква, както всяка година, стълпотворение от цялата страна. В двора не можеш да се разминеш от богомолци. Колите стигат чак до селото, а целия път до манастира е осеян със сергии.

7 агнета ще бъдат сготвени на курбан. Дарява ги благочестива християнка. "Трудното ще е, че тази година Великден е на 5 май и мнозина от помощниците ни ще са ангажирани с празника. А на следващия ден трябва всичко при нас да е приготвено. Месото трябва да е подготвено и още в тъмни зори да започне да се готви. Като свърши службата е задължително да веднага да се раздаде курбанът", уточнява игуменката.

Отсега тръпки я побиват в какъв вид ще се появят в храма някои богомолци. Въпреки че табела предупреждава отвън в манастира да не се влиза в неприлично облекло, мнозина не изпълнявали тази препоръка. "Влизат по къси панталони, с раздърпани и съдрани дънки. Жени се вмъкват разголени", дразни се Фотиния. Неведнъж ставала обект на заплахи от хора, които не спазват порядките. "Разправят се агресивно и нищо чудно някой път да ме набият", притеснява се игуменката. Но е категорична, че няма да отстъпи.

"Казвам на едни: Не влизайте в този вид в храма! Останете само в притвора, където се продават свещите. А те: "Ама ние вече сме влезли". Влезли сте, ама друг път! Едно е да си до царя, друго е да си пред двореца", обяснявала им тя разликата. Те обаче не я послушали и се намъкнали в неприлично облекло.

Още нещо бие неприятно на очи. От няколко години се е срутила част от носещата стена на обителта, а точно отгоре са покоите на монахините, както и параклиса с двете чудотворни икони. Едната е на Богородица Седмострелна, която изпълнява всякакви желания, а другата – на Троеручица.

"Нищо не можем да направим, защото манастирът не е наша собственост. За мен е непонятно тази светиня да се остави така", заяви пред "24 часа" кметът на Белащица Трендафил Бакалов. Той недоумява трябва ли да падне манастирът, за да се вземат мерки. Имало спечелен проект за ремонт по линия на земеделското министерство, но течали обжалвания с избора на фирма. А през това време стената се руши.

"Това е действащ манастир. Трябва ли да се срути? Той е емблема на Белащица заедно с чинаровата гора", допълни Бакалов.

"Проектът има съгласуване с НИНКН, стената ще се ремонтира", обясни пред "24 часа" Здравко Димитров, който отговаря за имотите на митрополията.

Други от Регион

5 м. условно за Рашко от Асеновград, който пиян вилня в Районното и удари полицай пред детето си

Младият баща се е споразумял с прокуратурата 5-месечна условна присъда с изпитателен срок от 3 г. ще изтърпи 25-годишният Рашко Инджев, който беше задържан на 1 януари

91-годишен асеновградчанин първи плати данъците си – получи чадър и вино

Нетърпелив, спретнат и в добра кондиция 91-годишният Акиф Чакър още в 8 часа пристигна пред гишето в общината, за да плати налозите си за тази година. Бившият учител и библиотекар и до днес

Заловиха 21-годишен познайник на полицията, крадял от автомат за топли напитки в Стряма

21-годишен младеж попадна в ареста заради кражба от автомат за топли напитки в пловдивското село Стряма, съобщиха от полицията. Вчера сутринта било установено

Потвърдено: 11 г. затвор за възрастния мъж от Първомай, застрелял родственик заради ренти

Присъдата може да бъде обжалвана пред ВКС Пловдивският апелативен съд потвърди присъдата от 11 години затвор на 82-годишния Благой Цветилов от първомайския квартал "Любеново"

59-годишен пострада при пожар в Кадиево

59-годишен мъж е пострадал при пожар в пловдивското село Кадиево. Сигналът за пламъци в къщата му е получен в 12,59 часа вчера в оперативния център на Пожарната

>