София има четири проблема с боклука, с които ГЕРБ и Терзиев се замерят

11.04.2024 06:30
Заводът за боклук. СНИМКА: ФЕЙСБУК НА ВАСИЛ ТЕРЗИЕВ
Заводът за боклук беше пуснат през 2015 г. СНИМКА: ФЕЙСБУК НА ВАСИЛ ТЕРЗИЕВ

В епизод 2 сюжетът е защо се заравя RDF гориво

София има 4 големи проблема със Завода за боклука - проваления инсинератор, депонирането, мижавия интерес към разделното събиране и бъдещото “справедливо” определяне на такса смет. Все въпроси, които от години търсят своето решение, а от януари насам те се използват и за политически обвинения между кмета на София Васил Терзиев и общинските съветници от ГЕРБ-СДС. Според екипа на Терзиев

опасността София да няма къде да прибере отпадъците си е реална

заради безстопанственост на предишното управление.

Първият проблем е, че четвъртата клетка в депото “Садината” вече се пълни, като тя ще е препълнена до 28 месеца. Все още пък не е започнала работата по 4-а и 5-а клетка, където ще има и отчуждения. Така, ако няма спешни мерки, след 2 години София ще е изправена пред търсене на решение къде да кара боклуците си.

Не по-малък е проблемът и с разделното събиране. Причината е, че до 2035 г. трябва да рециклираме 65% от битовите отпадъци и само 10% да отиват на депа.

Още един проблем чака пред вратата на “Московска” 33 - от 1 януари такса смет трябва да е на принципа замърсителя плаща. Тя трябва да бъде определяна спрямо действително изхвърленото количество отпадъци или броя на ползвателите. Това обаче може да доведе до десетократно увеличение на таксата в София, а все още няма изчисления и симулации как ще става това. Все пак най-вероятният вариант за столицата е да се плаща на брой жители.

Реално, за да няма криза с боклука, трябва да се изгради инсинератор, където общината да изгаря RDF (твърдото гориво, получено от отпадъци). През миналата година окончателно се провали третата фаза на завода - изграждането на инсталацията за производство на ток и парно от отпадъци на площадката на ТЕЦ “София”. Проектът трябваше да бъде финансиран по ОП “Околна среда” - над 177 млн. лв., а още 134 млн. лв. със заем от Европейската инвестиционна банка. Целта бе от горивото от отпадъци да се произвеждат топло- и електроенергия, а “Топлофикация” да получава суровината безплатно.

Неофициално се знае, че общината работи по няколко проекта за надграждане на инсталацията за боклук. Един от тях е тя да се изгради в самия завод в село Яна. И така чрез съвременни технологии може на място да се изсушава и да се произвежда газ, чрез нагряване на висока температура. Тя пък можело да се пренася по сегашната система и така да стига до тецовете. В бъдеще пък можело и да се мисли за продажбата на охлаждаща енергия.

Сега единственият вариант е общината да плаща милиони на циментовите заводи, за да горят RDF. Проблемът е, че може да произвежда 180 000 т на година, а в момента само “Холсим” гори част от него. Това е причината вече готово гориво да се заравя в депото, а в бункерите отивали 2/3 от около 1100 т отпадъци, които всекидневно се генерират в столицата.

Вторият епизод от политическото обвинение започна след посещение на общински съветници от ГЕРБ в завода в сряда. Те алармираха, че произведеното RDF, вместо да се изгаря, се заравя в близкото депо “Садината”. Новото ръководство пък било намалило броя на работниците, които да отделят рециклируемите отпадъци.

“Преди имаше 33 работници, а сега са 8

на смяна. Всеки един трябва да обработи 70 т отпадък на смяна”, каза Георги Георгиев от ГЕРБ.

Според общината това не е проблем отсега и се е правило и преди, за да се намали обемът на боклука. Освен това той може да се изрови и да се продаде. Качеството на горивото пък е вече подобрено и интерес към него има от 7 дружества. Бъдещата обществена поръчка за горенето на боклука пък щяла да струва три пъти по-малко от тази, която бе прекратена миналата година. Така до края на годината количеството депониран отпадък ще намалее до 10%, а изгаряното количество да стигне 180 000 тона.

В момента 16 души отговарят за отделянето на рециклируеми боклуци, отговориха от общината на обвиненията. Вече е подписан договор за 1 млн. лв. с общинската “Софекострой” за изпращането на още 24 души. Прекратеният контракт с “Екобулсор” пък бил за 4 млн. лв. “От 2019 г. до юни 2023 г. са дадени 13, 677 млн. лева за сепариране, а от продадените материали са постъпили 353 178 лв.”, обясни временният директор на Завода за боклук Николай Савов.

Други от От страната и света

ИТН отмени конференцията си в събота, Слави Трифонов остава председател

"Има такъв народ" отмени националната си конференция, насрочена за събота, на която трябваше да се вземе решение за смяна на председателя на партията. Причини не са посочени, но това означава

Георг Георгиев прие поста на външен министър от Иван Кондов

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие днес поста от Иван Кондов на церемония, която се състоя в министерството на външните работи. „За мен завръщането тук е един по-специален момент

Йорданова: Трябва кабинет, който да освободи институциите от корупционния захват

Парламентарната група на ПП-ДБ гласува против кабинета „Желязков" и много ясно обяснихме защо. Въпреки че България има нужда от редовно правителство в тази тежка ситуация

Пак арестуваха "брокерите" Кирил Джабаров и Йордан Моллов, разследват ги за измами за 200 млн. лв.

Инвестиционните посредници и Йордан Моллов са арестувани с още 4–има души за измами за 200 млн. лв., научи "24 часа".  Операцията е на ДАНС и ГДБОП. Джабаров и Моллов станаха известни през 2021 г

Евтим Милошев предаде управлението на туризма на новия министър Мирослав Боршош

Евтим Милошев предаде поста министър на туризма на Мирослав Боршош, който ще оглави сектора в 105-ото правителство на Република България, съобщиха от пресцентъра на ведомството

>