Ивайло е първи на олимпиадата по философия - твърдо вярва, че младите трябва да се връщат в родината

09.04.2024 20:09 Надежда Алексиева
Ивайло с медала
Ивайло е горд с наградата си.

Ивайло Христов учи в математическата гимназия "Д-р П. Берон" във Варна. Той е един от двамата първенци в своята възрастова група на националната олимпиада по философия.

Спечелил с есе по фрагмента от Едмунд Хусерл:
"Науките се градят върху саморазбираемостта на жизнения свят

и изхождайки от нея, се ползват за своите конкретни цели от онова, което конкретно им е необходимо. Но да се ползва жизненият свят по този начин, не означава самият той да се изучава научно в собствения му начин на биване".

Младежът вече е участвал два пъти в международната олимпиада по философия (IPO) - през 2022 и 2023 г. И два пъти е печелил почетна грамота (Honorable mention).

Тази година е включен в разширения национален отбор за международната олимпиада.

"Във връзка с интереса ми в областта на математиката тази година съм класиран със сребърен медал от предварителния кръг за глобалния кръг на международната олимпиада "Коперник" по математика, който ще се проведе в Колумбийския университет в Ню Йорк, САЩ, през юли", разказа за "24 часа" младият философ.

Ивайло се опитва да обясни простичко сложната философска мисъл, но в съзнанието му картината е подредена в неговия логичен порядък.

"Най-важното е да се разбере какво означава жизненият свят, който е свързан с човека. Саморазбираемостта на жизнения свят - човека, в някакъв смисъл, е даден на самия себе си и всяка наука се гради върху това, че има наблюдател, който може да оцени по някакъв начин и от неговата позиция се гради науката", обяснява Ивайло.

Започва есето си с тезата, че трябва да се докаже, че има една обща истина

Ивайло дълго може да философства и да развива тезата си с думи и термини, малко познати на широката публика. Запалва се по тази наука в IX клас от неговата преподавателка Палмира Дачева, както и дългите часове дискутиране с неговия баща.

А иначе жизненият му свят е пълен с книги, музика и приятели. Обича класическа музика, свири на китара и пиано. Има брат и сестра, които са на 6 г. и още не може да философства с тях.  

Приятелският му кръг е от младежи, които като него се интересуват предимно от математика и философия. Не знае накъде би тръгнал след училище, иска да учи нещо, което обединява любимите му предмети, но има време да го реши.

Голямата му мечта е да направи нещо значимо и смислено, най-малкото да напише книга. Твърдо вярва, че младите трябва да се връщат в родината и той би искал да живее тук, поне в една част от живота си.

Ивайло вече е на 18 и може да гласува. Не е много ентусиазиран от тази възможност, трябва му време да се ориентира в обстановката. Иска сам да се информира - ще даде гласа си за този, който е направил най-много за страната.

Няма да се доверява на чуждо мнение, било то и на близки хора.

Той следи и събитията в света, макар и да не чете редовно новини.

През последните години го впечатлява развитието на Китай и икономическите спорове, които има със САЩ, както и войната в Украйна

Последната философска книга, която е прочел, е "Майсторът и Маргарита" - определя я като абстрактна диалектика между стария и новия завет, която развива темата за преосмислянето на ценностите, за дявола след Фауст.

Философията му дава критическо мислене и мироглед, обича да разсъждава. Младият философ наблюдава изкъсо и образователната система и има някои забележки.

"В училище се получава така, че тези, които имат интерес невинаги успяват да научат материала, защото често се обръща по-голямо внимание на онези, които нямат толкова интерес", смята Ивайло. Предлага да има компенсиращи занимания.

Олимпиадите и състезанията включват материал, който не се изучава в училище и участниците трябва да се подготвят по някакъв страничен начин.

На школа по философия ходи в училище, а по математика се справя сам. Пожелава си да направи принос към обществото, от което да има полза.

Други от Просветни

Как умници от света да станат студенти у нас

Важна цел от общата визия на ректори, партии, бизнес Как да привлечем умни младежи от цял свят за студенти тук? Това явно ще е една от темите на министъра на образованието Красимир Вълчев

Хлапета от цялата страна мерят уменията си в креативни и технологични области

Деца от училища от цялата страна ще мерят уменията си в креативни и технологични области. Малчуганите ще представят свои проекти в категории - дизайн, предприемачество

Общото събрание на БАН избра нови зам.-председатели и главен научен секретар

Нови заместник-председатели и главен научен секретар на Българската академия на науките (БАН) избра Общото събрание на БАН днес. Заместник-председателите са трима - чл.-кор. д. б. н

Красимир Вълчев: Модернизация на системата е сред националните приоритети във висшето образование

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

>