Идея държавни стопанства да са търговски дружества разтревожи - пробва ли някой незабележимо да направи горите частни

08.04.2024 17:46 Деляна Къркеланова
Гора СНИМКА: Пиксабей

Ако се предприеме преобразуването, няма да има кой да пази природата и да осигурява евтини дърва за хората

Дали горите незабележимо няма да станат изцяло частни, ако държавните горски предприятия се превърнат в търговски дружества. 

Тази идея, която се върти упорито в публичното пространство, притесни всички - от науката, през бизнеса до браншовите организации. Всички знаят, че от правилното стопанисване  на горите  зависи да имаме прясна вода, устойчив климат, природно разнообразие и т.н.

Оказва се, че изискването  горските ни предприятия  да станат търговски дружества е едно от условията за влизането на България  в   ОИСР, твърдят от финансовото министерство.  А също така и част от приетия през 2019 г.  Закон за публичните предприятия, където е записано, че  държавните предприятия  трябва  да бъдат преобразувани или в акционерни дружества, или в държавни институции.  В доклад на финансовия министър в оставка  Асен  Василев  до Министерския съвет, пратен на 6 март тази година, се  посочва, че това решение трябва да се вземе, за да бъде изпълнена и мярка по плана за възстановяване като ангажимент към Европейската комисия, включително  във връзка с приемането на България в еврозоната.

Тази реформа с преобразуването на държавните предприятия има за цел да вкара по-ясни правила при управлението им - ако ще са търговски дружества, да спазват всички

корпоративни правила, включително за фалит и приватизация,

ако ще са държавни институции – да са към бюджета, се посочва още в доклада.  В него Василев припомня, че с предходно  решение на Министерския съвет от 21 декември 2022 г. е даден срок от шест месеца горските стопанства да станат акционерни дружества.

Министерството на земеделието, което е принципал сега на горските предприятия, обаче е против тяхното преобразуване. Мотивите са, че в сегашния вид те изпълняват оптимално и балансирано възложените им публични функции – екологични, социални и икономически.

 “Като  страна кандидат-член  България  полага  усилия  да  бъде  призната  за  държава, прилагаща  насоките  на ОИСР за  корпоративно  управление  на  държавните  предприятия. Т.е. условието  за  членството   е прилагането  именно  на  тези  принципи и насоки”, посочват от министерството.

Опасението на екипа на земеделския министър Кирил Вътев идва от това, че превръщането на горските стопанства в търговски дружества води до  сериозен  риск  от  намаляване  на  контрола  от  страна  на  държавата  по  отношение  на управлението на  огромен  природен  капитал, каквито са  държавните  гори, които  са 73% от  всички у нас.

От агроведомството посочват още, че

безпричинно  ще бъде  нарушен постигнатия баланс

на  изпълнението  на  икономическите, социалните и екологичните  функции нва  предприятията. И допълват, че те имат основно роля в опазване  на  горите и за осигуряване на евтини дърва за огрев чрез директни  продажби   за  домакинствата. 

Проблем може да се получи и от това, че при  доминиращ  стремеж  към  печалба  непазарните  дейности, в т.ч.  залесяване, защита  на  горите  от  болести и пожари, опазване  от  бракониери, запазване  на  биоразнообразието и дивеча, може  да  бъдат в голяма  степен  пренебрегвани.

В едно от последните си изслушвания в земеделската комисия в парламента, което се проведе в началото на март, Вътев коментира, че на   проведена онлайн среща с ОИСР през декември сме поели ангажимент да изпратим доклад, в който защитаваме тезата, че не трябва да има преобразуване на горските предприятия. Министърът обясни, че   този доклад е готов и е 89 страници.  В него има и предложение, че ако не се приеме българската позиция, то тогава това преобразуване да се отложи за края на 2025 г.

Опасността да се превърнем в пустиня

с едно такова уж нищожно действие в изпълнение на някакви критерии на ОИСР може да бъде фатална за страната ни, коментира преди дни в интeрвю за “24 часа” и Меглена Плугчиева - бивш вицепремиер и министър на земеделието.  По думите й, ако горските предприятия станат акционерни дружества, те ще могат да бъдат обявявани във фалит и ликвидация, но най-голям риск идва от това, че ще могат да се приватизират. Така 80% от българските гори, които са държавни и които трябва да се стопанисват устойчиво и стабилно, може да отидат в частни ръце.

В Европа държавата ги стопанисва

В анализ от 2021 г. Изпълнителната агенция по горите пише, че повечето гори в Европа се управляват чрез държавни горски предприятия.

Примери за това са Германия, Франция, Полша, Румъния, Чехия, Словакия, Литва, Финландия.

Друг модел бил чрез държавни агенции, както е във  Великобритания, Словения, Естония, Нидерландия, Белгия с цел защита на публичните им функции. 

От тези държави единствено Румъния и Нидерландия не са членки на ОИСР. Поради това става ясно, че не е задължително да се прави преобразуване на държавните прeдприятия, след като има примери за държави, които не са го направили и все пак се допуснати за членство.  (24часа)

Други от От страната и света

Месец без следа от 13-годишния Ники от Конаре

Вече месец няма следа от 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре. Детето, което е със Синдром на Даун, изчезна на 17 декември близо дома си и оттогава е в неизвестност

С генералски злоупотреби и фиктивни самолети: Как се обучават бъдещите ни военни пилоти

Началникът на военновъздушното училище губи лиценза му от ГВА за обучение, защото се качил като инструктор, за да скъса курсантка Записал се на курс за пилот любител

Надежда Йорданова: Това правителство не дава отговор на много въпроси

"Нашата оценка за кабинета "Желязков" стана ясна както от трибуната, така и от гласуването. Според нас това правителство не дава отговор на много въпроси"

Проф. Георги Рачев: От Антоновден започва затопляне за десетина дни. Но Тръмп ще полага клетва при минус 10 градуса

От Антоновден започва затопляне за около десетина дни и едва към 26-27 януари ще има захлаждане. Сега на много места минималните теператури ще са положителни. Това прогнозира климатологът проф

Външният министър на Северна Македония е говорил "приятелски" по телефона с новоизбрания Георг Георгиев

Министърът на външните работи и външната търговия на Република Северна Македония Тимчо Муцунски е провел телефонен разговор с новоизбрания министър на външните работи на България Георг Георгиев

>