Ще бъдат ли украинските студенти със същите права като на българските?

06.04.2024 10:52
Възможно ли е украинските студенти у нас да бъдат приравнени на българските като условия за прием в университет? СНИМКА: Pixabay

Възможно ли е украинските студенти у нас да бъдат приравнени на българските като условия за прием в университет? Този въпрос си задават ученици от 12 клас у нас, които след началото на войната в Украйна намират своя дом в България.

Справка в най-големия университет в България показва, че хора от страни извън Европейския съюз, както е Украйна, трябва да предоставят документи като удостоверение за признаване на средно образование, придобито в училище на чужда държава, както и документ за владеене на български език, издаден от висше училище в България.

На 23 февруари тази година на заседание в Народното събрание министърът на образованието Галин Цоков посочи, че в рамките на Закона за висше образование в момента украинците могат да се обучават като чуждестранни граждани, като заплащат определена такса. Той коментира, че може с промени в закона да се предвиди опция украински младежи да учат в български висши училища с правата на българските студенти.

В законопроекта за промени в Закона за висшето образование от 18 март обаче възможностите за прием на украинци с временна закрила у нас липсват.

Ресорното министерство посочва, че е обсъждана възможността за законодателни промени, включително в работната група подготвяща промени в Закона за висшето образование, които да дадат възможност на украинските граждани със статут на временна закрила да бъдат приемани за обучение във висшите училища по реда на българските граждани.

"Действащата нормативна уредба предвижда различни възможности за кандидатстване и обучение на украинските граждани в българските висши училища, като не е предвиден отделен ред за лицата с временна закрила", обясняват от МОН.

По думите на министерството, ако студентите са от българска народност, са освободени от такси за кандидатстване и обучение и им се осигуряват общежития, ползване на студентски стол, здравно осигуряване. 

Ако имат статут „бежанец" или на постоянно пребиваващи в България – при условията и по реда на българските граждани, заплащайки съответните такси за кандидатстване и обучение, им се осигуряват общежития, ползване на студентски стол, здравно осигуряване.

" Редът за кандидатстване в българските висши училища се определя от гражданството на кандидата, а не от държавата на придобиване на средно образование", казват още от МОН. В този смисъл няма значение от коя държава е издадена дипломата за завършено средно образование на кандидатите. За всички деца и ученици с предоставена временна закрила се осигурява безплатно образование и обучение в държавните и в общинските детски градини и училища в България.

След записване на децата и учениците в детските градини или училищата се осигурява допълнително обучение по български език. То се провежда индивидуално или в група според потребностите на всяко дете.

За улесняване на достъпа до образование за ученици, настанени в курортните комплекси на територията на област Варна и област Бургас, където не достигат свободни места в образователните институции, са осигурени средства за транспорт на територията на съседни общини.

С Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България са регламентирани изискванията за езикова и специализирана подготовка на чужденците, кандидатстващи във висшите училища на Република България. Тя се осъществява чрез изучаване на задължителни учебни дисциплини и завършва с изпити по всички учебни дисциплини, предвидени в учебния план, които се полагат пред комисия. Лицата, които владеят български език или езика, на който ще се провежда обучението, могат да се явят на изпитите по езика, на който ще се провежда обучението, (които се полагат пред комисия), без да са преминали езикова подготовка.

В изпълнение на наредбата, когато в образуването на състезателния бал участва оценката по учебния предмет български език и литература, но в дипломата за средно образование на лицето такава не е вписана, по решение на Академичния съвет на висшето училище и за отделни специалности вместо нея за балообразуваща може да бъде взета оценката от успешно положен тест по български език, като минималното ниво от теста не може да е по-ниско от В2.

Обсъждана е възможността за законодателни промени, включително в работната група, подготвяща промени в Закона за висшето образование, които да дадат възможност на украинските граждани със статут на временна закрила също да бъдат приемани за обучение във висшите училища по реда на българските граждани, съобщава МОН. 

За да бъде възможно това, е необходимо да се направи промяна в Закона за висшето образование, в който да се въведе изключение за тази група лица, след което и в Наредбата за държавните изисквания за приемане на студенти във висшите училища на Република България, Наредбата за ползване на студентските общежития и столове, Постановление № 90 на Министерския съвет от 2000 г. за условията и реда за предоставяне на стипендии на студентите, докторантите и специализантите от държавните висши училища и научни организации и др.

В рамките на работната група, подготвяща промени в Закона за висшето образование, се обсъждат множество и значими законови промени свързани с развитието на висшето образование, поради което нейната окончателна работа все още не е завършила.

По данни на Министерството на образованието в момента в българските висши училище се обучават 1776 студенти и 19 докторанти от Украйна, пише bTV.

Други от Просветни

Как умници от света да станат студенти у нас

Важна цел от общата визия на ректори, партии, бизнес Как да привлечем умни младежи от цял свят за студенти тук? Това явно ще е една от темите на министъра на образованието Красимир Вълчев

Хлапета от цялата страна мерят уменията си в креативни и технологични области

Деца от училища от цялата страна ще мерят уменията си в креативни и технологични области. Малчуганите ще представят свои проекти в категории - дизайн, предприемачество

Общото събрание на БАН избра нови зам.-председатели и главен научен секретар

Нови заместник-председатели и главен научен секретар на Българската академия на науките (БАН) избра Общото събрание на БАН днес. Заместник-председателите са трима - чл.-кор. д. б. н

Красимир Вълчев: Модернизация на системата е сред националните приоритети във висшето образование

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

>