Болниците допринасят със 7 млрд. лв. към икономиката на страната

02.04.2024 11:27 Константина Костова
Д-р Иван Маджаров
Кузман Илиев-икономист, Лъчезар Богданов-главен икономист в Института за пазарна икономика, адвокат Величка Костадинова, Лука Чичов

Лекарите ни по-възрастни от тези в ЕС - на 55 г. и повече

7 млн. лв. е общият икономически отпечатък на лечебните заведения в страната, което е около 4,2% от БВП за 2022 г. Индиректният и индуциран принос към икономиката е близо 11, 6 млрд. лв. Това показват данните на първото проучване у нас за икономическия принос на лечебните заведения в България. То е по инициатива на Българския лекарски съюз и е осъществено от IQVIA. Целта на проекта е да покаже макроикономическия отпечатък на българските лекари и медицински специалисти, лечебни заведения от извънболничната и болнична помощ чрез измерване на приноса им към националната икономика.

"Днес няма да си говорим колко сме зле, ще чуем какво даваме ние като лекари, специалисти по здравни грижи и немедицински специалисти, като отпечатък върху икономиката на нашата държава", обясни председателят на лекарското съсловие д-р Иван Маджаров.
В този доклад данните са събрани по електронен път, с помощта на НСИ, БЛС, научни изследвания и др, обясни Лука Чичов.

Наетите лица са 106 300 или 3,5% от работната сила. От тях 29 600 са практикуващи лекари, 43 хиляди е медицинският персонал. Изплатените заплати са 2,8 млрд. лв., а медицинските практики са 8900. Според анализа разходите за здравеопазване растат с 3,4% годишно, но са под средното ниво за ЕС. Те са около 11 893 млн. лв. Медицинските специалисти са неравномерно разпределени, стана ясно още от данните, които представи Лука Чичов. Това води до разлики в икономическия принос в различните региони. По данни на анализа средно на 1000 души се падат по 4,6 лекари. В Северозападния и Югозападния регион има силно лекарско присъствие, а най-малко лекари има в Северно-централния и Югоизточния регион.
Българските лекари са по-възрастни от тези в Европейския съюз, като практикуващите лекари са на 55 г. или повече. Медицинските сестри са със средна възраст 53 г. и са около 70% от медицинския персонал, показва проучването.
Приносът към държавния бюджет е 1,2 млрд. лв. Лечебните заведения плащат около 80 млн. лв. корпоративни данъци и около 890 млн. лв. осигурителни вноски.
Разходите на България за здравеопазване като процент от БВП са тясно свързани с дейността на лечебните заведения и са с 2,5% по-ниски от средните за ЕС, каза Чичов. По думите му без мерки за увеличаване на инвестициите в здравеопазването, до 2027 г. дейностите на лечебните заведения се очаква да намалеят като дял от БВП до 3,7%.
„Нашата система не е бреме, а един от двигателите на системата здравеопазване. Трябва да се запази тенденцията за увеличаване на разходите, заключи д-р Маджаров.
Според икономиста Кузман Илиев демографската криза се отразява на броя на лекарите, в България половината са на 55 г., а в ЕС – около 35%.

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>