Няма мистерия с 15-те антики на Божков за 20 млн. лв. - съдът отмени запор на НАП, но прокуратурата ги държи като доказателства
С административни дела бизнесменът доказва, че не дължи данъци, но наказателното производство за незаконно придобити културно-исторически ценности няма общо с него
Мистерия с 15 антики за 20 млн. лв. от колекцията на Васил Божков заплетоха днес бизнесменът, решение на съда и реакции на институциите.
Още на 9 февруари Административният съд в София с председател Георги Терзиев отменя постановление на НАП за запор на древните статуетки. Решението е окончателно. Ценностите са малка част от иззетата през януари 2020 г. колекция на Божков.
15-те статуетки са били запорирани като обезпечение за евентуални данъчни задължения на фирмите му. С множество дела обаче
дружествата на Божков доказват, че не дължат данъци
Тогава той е подал жалба срещу постановлението на НАП, с което са запорирани въпросните 15 антики. Данъчните отхвърлят жалбата му. Точно нея отменя Административният съд.
Два месеца по-късно антиките не са върнати на Божков, твърди самият той във фейсбук.
Получих много поздравления за поредното спечелено дело и “върнати” 15 артефакта. Спечелих делото, защото не дължа данъци. Прокуратурата отказва да върне колекцията. След грабежа никой не я е виждал. Съдбата ѝ още е неизвестна, написа Божков във фейсбук и публикува негова актуална снимка с една от статуетките му, които не са иззети.
Антиките са иззети като веществени доказателства по едно от трите досъдебни производства срещу Васил Божков. То е за незаконно придобиване на културно-исторически ценности. По тази причина, ако е пуснал искане да бъде освобен запорът, това не може да се случи. Това са веществени доказателства по висящо досъдебно производство, обясниха за “24 часа” от Софийската градска прокуратура. Припомнят, че откакто антиките са иззети през 2020 г., те се съхраняват в Националния исторически музей при строги мерки за сигурност и в специално оборудвани помещения. От държавното обвинение нямат информация дали Божков е искал да му бъдат върнати 15-те антики, но и да има отказ, той може да се обжалва в съда. Освен това те са доказателства по наказателно дело, което няма общо с административното, по което е отменен запорът на НАП.
Потърсени за коментар, от НИМ заявиха, че нищо от колекцията на Божков не е изнасяно
и не са получавали съдебни решения за това.
Колекцията от антични предмети и картини на бизнесмена бяха иззети от спецпрокуратурата от частния му музей след акцията срещу него в края на 2020 г. По това време Божков беше в Дубай. По-късно публикува клипове от видеокамери как разследващи изнасят колекцията му в кашони.
Разследванията срещу Божков са три. Първото е за т.нар. хазартно дело за неплатени такси към хазната. Второто е за поръчителство на 4 убийства, а третото е за антиките. 4 г. по-късно нито едно от тях не е внесено в съда с обвинителен акт. Само КПКОНПИ започна гражданското дело за отнемане на 287 млн. лв., но и по него няма развитие.
Преди акцията срещу него и обвиненията Божков купи Телефонната палата в София, за да я превърне в най-големия частен музей на Балканите. Сградата също беше обезпечена със запори, но по-късно паднаха и беше продадена на друг бизнесмен. А междувременно от Дубай Божков няколко пъти твърдеше, че са изчезнали ценни предмети от колекцията му. Разказваше историята на един от ритоните в нея, който също беше иззет. Купил го през април 2019 г. от галерия в Лондон, дори публикува документи за това. Ритонът е иззет от офиса му на 2 март 2020 г. А на 20 май същата година се появил на свободния пазар, като търговците го предложили на него като един от големите колекционери.
През ноември същата година прокуратурата показа част от колекцията
пред медиите. Според Божков обаче журналистите били инструктирани да снимат точно определен ритон.
Нека Гешев и компания да кажат ясно и точно това ли е ритонът, който бе предложен на свободния пазар преди 5 месеца. Ако е той – добре. Ако не е – къде е ритонът? Къде е останалата част от колекцията?, написа тогава пак във фейсбук бизнесменът, който реагира винаги, когато се повдигне темата.
На артефактите трябваше да бъде назначена сложна експертиза с международни експерти, която да определи стойността ѝ. Божков твърди, че преди акцията срещу него е отказал оферта от 1,2 млрд. евро за всички ценности от частния му музей.
Васил Божков дори заведе дела за колекцията си в международни съдилища, но няма информация за развитието им.