Общините искат само половината от парите за саниране, за което ще се доплащат 20%

29.03.2024 18:12 Христо Николов
При доплащане от 20% интересът към санирането е в пъти по-нисък, отколкото при 100% безвъзмездно финансиране. СНИМКА: “24 ЧАСА”

159,4 млн. лв. от плана за възстановяване остават неусвоени

За първи път, откакто в България се отпускат безвъзмездни пари за саниране на жилищни блокове, кандидати се намериха едва за около половината от наличните средства и 159,4 млн. лв. остават неусвоени. Това стана ясно малко след 17 часа в четвъртък, когато изтече крайният срок общините да подадат документите на кандидатите за втория етап от проекта по плана за възстановяване и устойчивост.

Особеното при него е, че сдруженията на собствениците

трябва да доплатят 20%

от необходимите средства, а по плана получават останалите 80%.

Независимо че срокът за подаване на документите бе удължен с 1 месец, кандидатите са само 307. Те са били 292 до 29 февруари, като за цял един месец удължаване са подадени едва 15 нови проекта.

От регионалното министерство казаха, че очевидно интересът е слаб и няма изгледи да се повиши, затова

няма да удължават пак срока

Тепърва ще се решава какво да се прави с оставащите средства и дали правилата на механизма за възстановяване и устойчивост позволяват неизползваните 159,4 млн. лв. да отидат за нещо друго.

Общата стойност на заявените безвъзмездни средства е 123 млн. лв., а наличните са 282,4 млн. лв. С тези 123 млн. лв., които са по-малко от половината ресурс, ще се прави саниране за общо 152 млн. лв., като остатъкът от 29 млн. лв. ще бъде платен от собствениците на жилища.

Досега в България имаше две вълни на масово саниране на жилищни блокове с безвъзмездни средства, но и при двата проекта кандидатите бяха толкова много, че парите не стигнаха за всички.

При първия проект, започнат през 2016 г., държавата отпусна 1 млрд. лв., като

на хората се осигуряваха 100% от необходимите средства

Кандидатите бяха толкова много, че половин година по-късно сумата бе увеличена с още 800 млн. лв. и въпреки това много жилищни блокове не се класираха.

Миналата година стартира първият етап от енергийното обновяване на домовете по националния план за възстановяване и устойчвост, при който се предвиждаше на хората да се отпуснат отново 100% безвъзмездно средства. При финансов ресурс от 1,1 млрд. лв.

се получиха проекти за 4 млрд. лв.

Когато излязоха резултатите от класирането, се разгоряха скандали и много кметове обвиниха държавата, че не регулира фирмите, които изготвят енергийните сертификати за сгради и проектите за повишаване на енергийната им ефективност.

Други от От страната и света

Месец без следа от 13-годишния Ники от Конаре

Вече месец няма следа от 13-годишния Николай от старозагорското село Конаре. Детето, което е със Синдром на Даун, изчезна на 17 декември близо дома си и оттогава е в неизвестност

С генералски злоупотреби и фиктивни самолети: Как се обучават бъдещите ни военни пилоти

Началникът на военновъздушното училище губи лиценза му от ГВА за обучение, защото се качил като инструктор, за да скъса курсантка Записал се на курс за пилот любител

Надежда Йорданова: Това правителство не дава отговор на много въпроси

"Нашата оценка за кабинета "Желязков" стана ясна както от трибуната, така и от гласуването. Според нас това правителство не дава отговор на много въпроси"

Проф. Георги Рачев: От Антоновден започва затопляне за десетина дни. Но Тръмп ще полага клетва при минус 10 градуса

От Антоновден започва затопляне за около десетина дни и едва към 26-27 януари ще има захлаждане. Сега на много места минималните теператури ще са положителни. Това прогнозира климатологът проф

Външният министър на Северна Македония е говорил "приятелски" по телефона с новоизбрания Георг Георгиев

Министърът на външните работи и външната търговия на Република Северна Македония Тимчо Муцунски е провел телефонен разговор с новоизбрания министър на външните работи на България Георг Георгиев

>