Проф. д-р Нако Стефанов: Мисията на форума Боао е да обедини положителната глобална енергия за развитието на Азия и света

26.03.2024 12:11 Радио Китай

Форумът Боао е ефективен инструмент на меката дипломация, който спомага за активизиране и укрепване на международните контакти в региона, категоричен е известният български проф. дфн и д-р ист. Нако Стефанов в специалния си коментар за КМГ. Той също така подчертава, че нерядко назовават Форумът Боао „Давоски форум на Изтока“, което е показател за неговата важност и значение.

От 26 до 29 март в южнокитайската провинция Хайнан се провежда „Боао форум за Азия“ /БФА/. През настоящата година темата е „Азия и светът: Общи предизвикателства, разделение на отговорностите“ Форумът се ръководи и организира от Съвет на директорите, чийто днешен председател е Пан Ки Мун. Както знаем, той е бивш Генерален секретар на ООН.

Този форум се провежда редовно от 2001 г. и има около 30 участващи -  държави от Азиатско-тихоокеанския регион, но също така в него участват и представители на водещи световни бизнес организации, както и отделни известни личности, припомня в началото на коментара си проф. д-р Нако Стефанов.

Форумът се ръководи и организира от Съвет на директорите, чийто днешен председател е Пан Ки Мун. Същият, както е известно, е бивш Генерален секретар на ООН.

В началото на коментара българският  експерт се спира накратко  на историята на  форума:

„Боао форум за Азия“/БФА/ е международна организация, създадена съвместно от 29 държави-членки. БФА провежда редовни годишни конференции в град Боао, провинция Хайнан, прословута в целия Азиатско-тихоокеански регион като провинцията на свободната търговия”.  

Боао е полу-рибарски и полу-земеделски град с реки, езера, море, планини и острови. Той също така се гордее с ферми, странни камъни, горещи извори, кокосови дървета, пясъчни плажове и морска вода, продължава професорът.  С реките, които се вливат в морето, неговият естествен пейзаж демонстрира почти перфектната екологична защита. Началото на град Боао, според китайските исторически анали, може да бъде проследено още от времето на династия Мин – 1368-1644 г.

В кратък ретроспективен план професорът припомня, че началото на това събитие е поставено през  2001 г.  - в период, когато вече става ясно, че т.нар. „Дълъг Азиатски цикъл на ускорено развитие“, чиято водеща сила е КНР, влиза в устойчива динамика с действително дългосрочна перспектива. Страните -  основателки на форума са 29. БФА има шест категории бизнес партньори, а именно:

·         Почетни стратегически партньори – това са големи бизнес групи;

·         Стратегически партньори – бизнес корпорации;

·         Диамантни партньори – например, южнокорейската Самсунг, китайската - СК група и други;

·         Златни партньори – Делойт-Китай, Хайнанската инвестиционна група и други;

·         Сребърни партньори – Шанхайската М&G корпорация;

·         Специален доставчик на мода – Мода Версино, Шънджен.

Българският учен подчертава, че основната цел на БФА е да насърчава икономическата интеграция в Азия, Тихоокеанския регион и света. Мисията му е да обедини положителната глобална енергия за развитието на Азия и света. С напредъка на икономическата глобализация и регионалната интеграция азиатските страни са изправени пред големи възможности, както и  тежки предизвикателства.

„Нерядко назовават Форумът БОАО „Давоски форум на Изтока“. По своята същност той представлява голяма платформа за подписване на важни споразумения и координиране на позиции между представители на бизнеса и правителствените среди в Азия и всички други региони на света.”

 Китайските власти обръщат голямо внимание на неговото развитие и разглеждат този механизъм като ефективен инструмент на меката дипломация, който спомага за активизиране и укрепване на международните контакти на Пекин, категоричен е той.

„Що се отнася до предстоящата среща през 2024 г. по думите на сегашния Председател на Съвета на директорите Пан Ки Мун -  Форумът в Боао ще се фокусира върху ключовите предизвикателства за развитието, пред които са изправени страните от азиатския регион и света. Нейната мисия ще бъде да улеснява международното сътрудничество пред лицето на множество предизвикателствата.

„Нека да пожелаем успех на работата на „Боао форум за Азия“ 2024 година!” казва в заключение на коментара си известният български професор  доктор на науките Нако Стефенов.

Други от От страната и света

Назначават втория етаж на властта след 3 дни, а още не се знае кой ще одобрява кадрите

Борисов към ПП-ДБ: Няма победа, без да отнесеш някой и друг удар, така че стига ритници и сенсеи, да се върнат на политическата сцена 3 дни преди да започне разпределянето на постовете във властта от

В Гоце Делчев усетиха земетресение от Гърция

Земетресение с магнитуд 3.8 по скалата на Рихтер бе регистрирано в района на град Драма в Гърция. Има данни, че земетресението е било слабо усетено и у нас, в района на Гоце Делчев

Снегът напълни зимните ни курорти въпреки цените, по-високи с 25 процента

В разгара на сезона ски картите поскъпват с 12-14 процента Отличното време за ски напълни зимните ни курорти независимо от по-високите цени. Въпреки че ръстът на гостите е съвсем малък в сравнение с

Тошко Йорданов от ИТН: Има работещо правителство без Делян Пеевски

На последните два избора заявявах, че ние ще направим всичко възможно да има работещо правителство без Делян Пеевски. Това се случи - има работещо правителство без Делян Пеевски

Божидар Божанов от ДБ: реформите, които искат и нашите избиратели, ще ги подкрепяме

От трибуната заявихме, че ще бъдем конструктивна опозиция, няма да сме кресливи.  Тези реформи, които сме обещавали на избирателите си, ще ги подкрепяме

>