33 инцидента за година с военни самолети, а пилотите почти не летят

25.03.2024 10:40 Румина Димитрова
Съветските изтребители МиГ-29 са единствените, с които България разполага, за да пази небето си.
Тодор Тагарев

 Новата писта за F-16 се наводнява, няма радари още

 Едва 16% е запълнен доброволният резерв

Писта, която се наводнява, и стари съветски радари, които спешно трябва да се сменят - след четири години подготовка за американските изтребители F-16 това е вероятната картина, която ще ги посрещне на Граф Игнатиево. Тя е описана в доклада за състоянието на въоръжените сили през 2023 г., която МС прие и внесе за одобрение в парламента.

Първите бройки F-16 трябва да пристигнат в началото на 2025-а. Ремонтът на авиобазата Граф Игнатиево обаче закъснява.

Ако не е готов навреме, ще трябва да пращаме на САЩ да ги съхраняват, докато ремонтът приключи.

Като причини за закъснението се посочват последиците от COVID, инфлацията, недостигът на някои от основните строителни материали и др. Отделно военното министерство среща и проблем в работата си с фирмите - повечето искат индексация на договорите си, подписани по цените от 2019 г. МО обаче не е склонно да даде повече пари, стана ясно от изказване на военния министър Тодор Тагарев наскоро.

Осем от договорите са прекратени през 2023 г., защото в тях няма описана оценка на риска, и така процедурите са започнали отначало. Вътрешен преглед показвал, че “първите изходни задания от ВВС по тях са подадени 13 месеца след сключване на договора за доставка на самолетите”. Отделно за периода на сключване на договорите (от края на 2020-а до края на 2023 г.) кореспонденцията за промени и забележки в заданията по вече сключени договори възлиза на 199 писма, което допълнително забавило работата.

На фона на всичко това в края на 2023 г. военните установили и че пистата, чието изграждане е част от ремонта, се наводнява. Причината - не била поддържана. Строители искат около 50 млн. лв. да я оправят и проект тепърва ще се прави. А дотук за ремонт на авиобазата авансово са платени над 350 млн.

Друг проблем за приемането на F-16 са старите съветски радиолокационни системи. Заради сделката за купуването на 3D радари ГЕРБ обвини Тагарев, че в нарушение избрал изпълнител. За момента военните са се спрели на френския “Талес”, но договор още няма. А когато такъв се сключи, срокът за доставка е 33 - 36 месеца.

Самият Тагарев твърди, че сегашната система може да се ползва от F-16. Но докладът на военните е категоричен:

трябва спешно да се закупят нови западни радари,

защото настоящите “се нуждаят от заводски ремонт и се експлоатират в остър недостиг на резервни части и консумативи”. Същото важи и за зенитноракетните комплекси на армията. За тях липсват и ракети.

Опасна се оказва авиационната техника, която сега военните ползват. Произшествията с нея са 33 само за миналата година. 5 от тях са определени като “сериозни”, но нито едно не е било в резултат на човешка грешка, подчертават от МО. Произшествията обаче са със 7 повече от 2022 г.

С “гъвкаво планиране” и “ефективно разходване на наличните ресурси” са покрити 71% от планирания за годината брой летателни часове. Това е недостатъчно, а причината е “ограниченият брой изправна техника”.

Армията успя да ремонтира 3 от съветските изтребители МиГ-29, с които основно се пази небето ни, но части и двигатели за останалите, а и заводи, които могат да ги вземат, трудно се намират заради войната между Русия и Украйна. Преди нея именно те поддържаха този вид техника.

Не по-добре, е положението на военноморските сили. “Част от корабите,

въоръжението и техниката се експлоатират на предела на техническите им възможности,

като прегледи и ремонти се изпълняват основно на корабите от декларираните сили (заявените, че ще се работи с тях, пред НАТО - б.а.)”, гласи докладът. ВМС също не успяват да покрият минимума си от часове по вода. Двата патрулни и трите противоминни кораба, които страната е ползвала, за да изпълнява ангажиментите си към НАТО и ЕС, са имали средно 30 дни на море. Това е покрило едва 27% от изискуемите от алианса 108 дни във вода.

Сухопътните войски пък са с най-голям некомплект. Всъщност само за 1 г. свободните места в армията са се увеличили с 2%, или до близо 22% общо. А числеността на доброволния резерв е едва 16%, става ясно от доклада. Според МО основната причина за слабия интерес са ниските нива на заплащане, “някои характерни ограничения на военната професия, които я правят непривлекателна за младите хора”. Но и дезинформация, която се разпространява, като тази, че военните ни ще бъдат изпратени във войната между Русия и Украйна.

Други от От страната и света

Гледайте на живо какво ще реши ВСС за избора на Сарафов

Започна заседанието на ВСС, на което трябва да бъде изслушан кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов. Вчера обаче депутатите с 208 гласа приеха, че съдебен съвет

Идея! До 2 чаши алкохол на летищата в Европа

Авиокомпания иска да ограничи пияните пътници по време на полет Край на безразборното пиене по време на полет или престой на европейско летище. За това настоява нискотарифната авиокомпания “Райънеър”

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

>