Историчката Бетани Хюз: Впечатлена съм от Варненското злато, пробвах и мекици в Рилския манастир
През май професорът по история се връща у нас, за да снима втори епизод, посветен на България, за поредицата си "Съкровища с Бетани Хюз" по Viasat History
Бетани Хюз е професор по история, автор и тв водещ. Родена е в Оксфорд, Англия, през 1957 г. и е специалист в областта на класическата история. В поредицата си “Съкровища с Бетани Хюз” по Viasat History показва познати съкровища, както и нови находки, изследвайки историята на човечеството.
- Г-жо Хюз, докато снимахте в България епизод, посветен на страната ни, който е част от третия сезон на поредицата “Съкровища с Бетани Хюз”, кое наше историческо и културно наследство ви впечатли най-много?
- Прекарах чудесно в България. Мисля, че останах най-впечатлена от златото и от необикновената история, която имате. Особено Варненското злато (става въпрос за Варненския халколитен некропол - б.а). Тук говорим за 5000-годишна история -
най-старото обработено
злато в света
Проследихме пътя му през историята на България - от Елинистическата епоха до Късното средновековие. Най-доволна съм от възможността да покажа на света, че България е богата не само на злато, но и на умения то да се обработва.
- Предполагам, че сте разговаряли с местните. Коя легенда, история, които ви разказаха, истински ви заинтригува?
- Харесаха ми митовете за Рила планина. Красивата история за жени и мъже великани и фактът, че в езерата всъщност са сълзите на тези жени великани. Плачели са, че цветът на природата наоколо бива унищожен. Това е много древна история, но в известен смисъл посланието е насочено към екологията. Преживяването да съм там и да си представям тези легенди, беше наистина специално за мен. На теория, ако се вгледате, може да видите тялото на един от гигантите да лежи там, на хълма. За мен това е не само огромно удоволствие, но и истинско откритие.
- Запозната сте с периода на комунизма и социализма в България. Ще бъде ли интересно тази част от историята ни също да бъде разказана?
- Винаги съм смятала, че не трябва да се преструваме, че историята не се е случила. Опасно е да трием епизод от миналото, без значение колко болезнен е бил той. Като историк, радиоговорител, тв оператор и съответно гост в нечия страна съм длъжна да говоря за подобни ситуации с голям респект и разбиране. Именно това се опитахме да постигнем, докато снимахме в България, както и със самата поредица. Посетихме и Естония, Азербайджан и Грузия. Опитахме се да разкажем тяхната история и да представим съкровищата им с максимално разбиране и прозрачност.
Споменахме комунизма, защото би било странно да не го направим. Но целта на поредицата е да не бъде политически насочена. Пътувайки по света, се интересувам от самата история и от опита на хората, които са я преживели - от древната до модерната история. Не празнуваме лошото минало, но признаваме, че то се е случило.
- Това е тема, която често предизвиква скандали на политическа основа тук в България.
- Същото се случва и във Великобритания. Постоянно дебатираме дали определена статуя трябва да остане, дали някоя сграда трябва да бъде разрушена. Невероятно, но няма правилен или грешен отговор. Всичко това зависи от хората, живеещи в държавата. Важното е, че в “Съкровища с Бетани Хюз” се опитваме да предадем цялата история - от праисторическото минало през Древността и Средновековието чак до съвремието. Би било цензура, ако не споменем конкретни аспекти от миналото.
- Колко време останахте в България, за да снимате епизода? Възможно ли е да се върнете пак у нас и да разкажете на света повече за държавата ни?
- Чудесен въпрос. Останахме 2 седмици - крайно недостатъчно. Влюбих се в страната ви. Дойдохме отчасти благодарение на подкрепата на фондация “Америка за България”, както и за този епизод. Наистина съм им благодарна, защото е важно светът да чуе невероятно богатата история на България. Добрата новина е, че през май-юни се връщаме в страната за
Фестивала на Розите
Така че догодина ще има втори епизод за съкровищата на България. Нямам търпение!
- Посетили сте Рилския манастир. Опитахте ли известните мекици, които приготвят там? Кое наше ястие ви допадна най-много?
- О, да, пробвах ги. Аз съм вегетарианка, а вашата храна е много подходяща за вегетарианците. Имате много вкусни торти и пайове. Трябва да призная, че изпих доста българско вино, за което разбрах по-късно, че е сухо. Връщайки се в Лондон, казах на приятелите ми, че трябва да поръчаме още българско вино.
Където и да отида, винаги опитвам местната храна, правя си масаж или отивам на спа, ако е възможно. Пренощувах в Рилския манастир, беше толкова спокойно. Събудих се на разсъмване с песента на птиците. И знаете ли, това беше много красиво преживяване.
- Когато се върнете тук, може да посетите и Бачковския манастир в Родопите.
- О, чудесно, отворена съм към всякакви идеи!
- Англичаните учат ли за българската история?
- Не съвсем. Истината е, че историята, която се учи в английските училища, е особено ограничена. Това е една от причините да създадем поредицата. Има толкова необикновени истории за културно богатство навсякъде по света, не само в Древен Египет, Гърция или Рим. Пример за това са археологичните разкопки и историята на България. Ето защо подобни продукции, гледани от милиони хора по света, са важни - разбираме историята, и пред нас стои цял пъзел, а не само отделни парченца.