Мозъкът в беда: Половината световно население страда от болести на нервната система (Графика)

22.03.2024 13:24
Мигрената е сред най- честите съвременни неврологични заболявания. Заради мозъчните страдания глобално се губят милиони години в добро здраве. СНИМКИ: ПИКСАБЕЙ

Болестите на нервната система като инсулт, деменция, мигрена, епилепсия, менингит са станали номер едно в света, задминавайки сърдечносъдовите, съобщиха световните агенции. Те се базират на нов мащабен анализ, публикуван в средата на март.

Според него 3,4 млрд. души, или

43% от световното население е страдало от нервни заболявания през 2021 г.

и това е много повече от смятаното доскоро.

Проучването е проведено от международен екип от стотици изследователи, ръководени от базирания в САЩ Институт за здравна метрика и оценка (IHME), който се превърна в глобална референция за здравна статистика.

Водещата авторка Хайми Щейнмец от университета във Вашингтон посочва, че според резултатите болестите на мозъка и нервната система са се превърнали във водеща причина за глобалното нездравословно състояние на населението. Те са се увеличили с 59% през последните 3 десетилетия, като този ръст в голяма степен се определя от застаряването на световното население, неговото бързо нарастване, като и на увеличаващите се рискови фактори, на които за изложени хората.

Учените са проучили 37 неврологични състояния, засягащи здравето и станали причина за инвалидност и ранна смърт. В изследването са попаднали

204 държави и територии, наблюдавани между 1990 и 2021 година

Данните са събирани от правителствени източници, държавни и частни болници и др.

Те са били използвани, за да се прецени колко години здравословен живот са били загубени за всяко отделно състояние. Става дума за т.нар. години живот, коригирани спрямо увреждането (DALY), или казано по-ясно - броят години, загубени поради лошо здраве, инвалидизация или ранна смърт.

Цифрите се оказали плашещи. Повече от 443 млн. години в здраве се оказали изгубени заради различните неврологични смущения глобално през 2021 година, което е нарастване с 18% спрямо 1990 година.

Въпреки това, ако се вземат предвид застаряването на населението и неговият ръст годините с увреждания и смъртните случаи от тези състояния всъщност намаляват с около една трета, посочват изследователите.

Най-тревожно било положението с инсултите, довели до загубата на 160 млн. години живот в добро здраве

Следват състоянието на мозъчно увреждане, наречено неонатална енцефалопатия, мигрената, деменцията, включително болестта на Алцхаймер, нервните увреждания от диабет, менингитът, епилепсията, смущенията от спектъра на аутизма и ракът на нервната ситема. Когнитивното влошаване, причинено от COVID-19, се нарежда на 20-о място.

Основната причина болестите на нервната система да надминат сърдечносъдовите е направената преди няколко години промяна в класификацията на Световната здравна организация, която премести инсултите в неврологичната категория, казва Щайнмец пред АФП.

Огромният брой загубени години в добро здраве пък се дължи отчасти на факта, че някои от тях убиват деца под 5-годишна възраст, като например травмата по време на раждане, водеща до неонатална енцефалопатия, асфиксията или менингита, добавя изследователката.

“Тъй като смъртта настъпва в много ранна възраст, това създава мащабен принос към загубените години живот в добро здраве”, продължава Щайнмец. Според изследването децата са свързани с почти една пета от тези загубени години.

37-те болести са убили 11 млн. души през 2021 г.,

показват данните, публикувани в The Lancet Neurology journal.

Сърдечносъдовите все пак остават водещата причина за смърт, като според статистиката са довели до гибелта на 19,8 млн. души по света през 2022 г. Най-честите неврологични страдания пък са били главоболието, дължащо се на кръвното налягане – два милиарда докладвани случая през 2021 г., както и мигрената – 1,1 млрд. регистрирани оплаквания.

Най-бързо прогресиращото неврологично страдание е наречено диабетна невропатия, дължащо се на растящите случаи на диабет. За последните 30 години случаите на това страдание са скочили три пъти и през 2021 г. от него са били засегнати 206 млн. души.

Сред големите пробиви на медицината през последните десетилетия са посочени 93-процентното намаляване на случаите на тетанус и 62-процентното намаление на случаите на менингит.

За голяма част от 37-те анализирани болести обаче все още няма лечение. Но има начини за намаляване на риска, включително чрез профилактиката, свързана с високото кръвно налягане и диабета, както и чрез контрола на консумацията на алкохол, посочват изследователите. Те призовават да се направи много повече за предотвратяване, лечение и рехабилитация на разстройствата, които непропорционално засягат по-бедните страни. Резултатите показали, че

80% от болестите и смъртните случаи се падат на държави с ниски и средни доходи

Докато богатите Австралия и страните от Азиатско-Тихоокеанския регион демонстрирали най-добро здраве.

“Неврологичното бреме в световен мащаб нараства много бързо и ще окаже още по-голям натиск върху здравните системи през следващите десетилетия”, предупреждава съавторът на изследването д-р Валери Фейгин от университета в Окланд, Нова Зеландия.

“Неврологичните състояния причиняват големи страдания на хората и семействата, които засягат, и ограбват общностите и икономиките от човешки капитал - заяви на свой ред Тедрос Гебрейесус, генерален директор на СЗО, в изявление, обявяващо резултатите. - Това проучване трябва да послужи като спешен призив за действие за увеличаване на целевите интервенции, за да се позволи на нарастващия брой хора, живеещи с неврологични заболявания, да имат достъп до качествени грижи, лечение и рехабилитация, от които се нуждаят. По-важно от всякога е да се гарантира, че здравето на мозъка е по-добре разбирано, ценено и защитено от ранна детска възраст до по-късен живот.”

Други от Докторе кажи

Главният здравен инспектор Ангел Кунчев: От грип боледуват всички, но някои не ходят на лекар

От грип боледуват хора от всякакви възрастови групи, но не всички от тях ходят на лекар. По тази причина рискът от заразяване е различен, обясни главният здравен инспектор доц

Десет смъртни случая след усложнения от грип са регистрирани в Кипър

Десет смъртни случая от усложнения вследствие на грип са регистрирани през този сезон в Кипър, като също така е отчетен първият смъртен случай на бебе от респираторно-синцитиалния вирус (RSV)

Министър Кондева издаде нова заповед за забрана на износа на някои лекарства

Министърът на здравеопазването д-р Галя Кондева издаде нова заповед, с която се забранява износът на точно определени лекарства. Целта е осигуряване на достатъчно количества за нуждите на българските

Д-р Вълков: 90% от приетите в болница са с респираторни инфекции, често с грип

90% от новохоспитализираните пациенти са с респираторни инфекции, по-често с грип - 80% от тях са заболели от него в Клиниката по въздушно-капкови инфекции. Пикът се очаква към началото на февруари

Близо ли е София до грипна ваканция?

Хасково е първата област у нас, която въвежда противоепидемични мерки. Те влизат в сила от четвъртък и целят ограничаване на респираторните заболявания

>