Съдия Радослава Качерилска: Дори да сме перфектни, когато хората чуват за нас само покрай скандалите, няма да ни уважават

18.03.2024 16:20 Ана Михова
Съдия Радослава Качерилска

Младите юристи не бива да се отказват и да смятат, че всичко е предопределено

Съдебната система в момента е раздирана от скандали заради подозренията, че магистрати са участвали в кръгове около покойния вече Мартин Божанов-Нотариуса и бившия следовател Петьо Петров-Пепи Еврото. Въпреки съмненията, подозренията, периодичните конфликти, които избухват в нея, съдът, прокуратурата и следствието привличат стотици юристи, които се явяват на конкурсите, които обявява ВСС. "24 часа" попита млади магистрати какво ги е привлякло в тази професия и как на тях им се отразява случващото се. Ето мнението на един от тях.

Съдия Радослава Качерилска правораздава в Софийския районен съд. Като младши съдия в Софийския градски съд беше в състава, който гледа делото срещу Октай Енимехмедов, осъден за атентата срещу почетния председател на ДПС Ахмед Доган. След пет отвода на съдии тя беше първият, който не се отказа да встъпи в делото срещу прокурорския син Васил Михайлов, но заради 10-месечно обучение в Съда по правата на човека в Страсбург не довърши процеса.

- Съдия Качерилска, наскоро се завърнахте от ЕСПЧ, били сте и на специализация в САЩ. Има ли разлика в отношението към магистратите там и у нас?

- Огромна. В САЩ съм била във федерален съд и в съд във Вашингтон. Щатският донякъде наподобява нашия, през него минава върволица от хора, но във федералния всичко е много по-тежко, по церемониално. Отношението обаче е коренно различно от това у нас.

Там да си магистрат се приема,

че си изключително морален,

дори специален човек

От една страна, самите те са успели да го извоюват, да се докажат, но от друга - обществото има голям респект не само към съдии и прокурори, но и към адвокатите. Защото са хора, които отговарят на високи морални, нравствени, етични стандарти. Но у нас коя професия се ползва с уважение? Има ли уважение към учителите, към лекарите, към полицаите, към журналистите, към политиците? А неуважението е проблем, който води след себе си и много други. Защото, когато дойдеш в съдебната зала и не уважаваш хората в нея - съдии и прокурори, е много по-лесно да лъжеш, да манипулираш, да пропуснеш заседанието просто защото си имал по-важна работа. И после се чудим защо имало бавно правосъдие.

С колеги сме говорили дали не е полезно в гимназиите младежите да се обучават, че явяването в съда е задължително, че когато се види престъпление, трябва да се съобщи.

Но въпросът не е само как се прави правосъдието, но и как изглежда отвън. Защото може и да сме перфектни, но когато хората разбират за магистратите само покрай Мартин Нотариуса и делата с проблеми, няма как да ни уважават.

- Как се отразяват на системата скандалите и разкритията покрай “Осемтте джуджета”, Нотариуса?

- Имам приятели и в Софийската районна и в Софийската градска прокуратура и виждам, че наистина скандалите им се отразяват. И то не само на един конкретен човек, а на много от тях. Виждаш ги един ден нервни, притеснени, разочаровани, чувстват се използвани.

Много е неприятно и грозно да мислиш за това вместо за делата си. За мой късмет, в съда не е така. Поне аз и колегите ми не сме усещали натиск.

Никой не си е позволил да дойде,

да ми се обади, да каже -

направи това, защо не

направиш онова,

не искаш ли еди-какво си

Може би при някои се е случвало, но не е масова практика. Огромната част от делата вървят рутинно, нормално. Дори медийните.

- Труден ли е пътят до съдийската тога?

- Правото е вълнуваща наука, страшно интересна, на практика с него може да се работи почти всичко. Завърших сред първите петима във випуска. След това 6 месеца бях на юридически стаж за придобиване на правоспособност. Използвах времето пълноценно. При предишните правила по време на стажа се минаваше през съда, прокуратурата, адвокатска и нотариална кантора и т.н. Сега не е така.

Два месеца е задължителният стаж, а следващите четири юристът може да си избере дали да бъде в кантора, или в съда например. Държавният стаж беше първият ми истински досег със съда. По време на стажа посещавахме заседанията по делото “Соло”.

И досега помня как се

държеше съдия Мария Дончева

(сега зам.-шеф на Софийския районен съд б.р.) като младши съдия, като човек, който отстоява мнението си. (Като младши съдия тя подписва с особено мнение оправдателната присъда на Илиян Тодоров - б.р.) Положителният пример е много важен. В онова време беше трудно младши съдия да излезе с особено мнение. Сега са по-смели. Има доста особени мнения от младши съдии. Според мен нейният пример даде смелост на следващите.

Тогава разбрах, че ще опитвам да стана съдия, докато мога. В онзи момент се сменяше законодателството и през тази година нямаше конкурс за младши съдии и младши прокурори. Започнах работа в Министерството на финансите като юрисконсулт. Когато след година обявиха конкурс, взех отпуск и четох цял месец. Изпитите са много тежки. Вероятно най-тежките. Следва НИП. Бих казала, че това е най-страхотното време за бъдещите съдии и прокурори, защото реално работата им е да учат. Представете си какъв късмет е да ти се даде едно поносимо възнаграждение, за да учиш. Имахме невероятен късмет и с преподавателите - по наказателно право беше съдия Мая Цонева, която сега е във ВКС, а по гражданско - съдия Татяна Костадинова, сега в Търговското отделение на СГС. Уникални преподаватели, вложиха много от себе си. Страшно полезно, вълнуващо време. След девет месеца отново имах изпити по наказателно и гражданско право, но след толкова сериозна подготовка не ги усетих като тежки.

Младите юристи не бива да се отказват и да смятат, че всичко е предопределено, че не може без връзки. Не е така. От целия ми випуск в НИП може би единици бяха колегите, които имаха познат или изобщо някакъв контакт в съдебната власт.

Други от Интервюта

Дейвид Линч в "Панорама" през 2007-а: Чисто злато! Това е енергията в България

Ако имаше закон, според който всички трябва да се обичат, щеше да бъде написан, казва великият режисьор Той беше “царят на сънищата”. На 9 ноември 2007 г

Надежда Ковачева: Мафията е мигновена и има колосална мощ не само в делото за прекършване духа на журналиста Слави Ангелов

Съдебната власт и преди, и сега е Пепеляшка на трите власти. Процесът по всички видове дела, не само по наказателните, е бавен и непредвидим! Клептокрацията като вид корупция не може да се

Димитър Ганев, "Тренд": При опитния Желязков няма резки движения, а липсата на интерес от нови избори споява коалицията

Няма да има ръмжене в трите партии зад правителството по трите важни теми - бюджет, еврозона, Украйна Още акценти от интервюто: Добрата новина е, че е редовен кабинет, има ясни политически лица

Д-р Илия Тонев: Плащаме здравните осигуровки на пациенти, за да не губим приходите по клинични пътеки

Финансово сме добре, но ни липсват лекари Преди 8 г. обединението на болниците в Сандански и Петрич бе единственият ход да осигурим нормално здравеопазване в района

Малина Крумова: Мантинели да разделят пътищата с голям трафик, за да спре безумното изпреварване

Правилата за движение по пътищата трябва да са в отделен закон, вече го работим, казва председателят на Държавната агенция "Безопасност на движението по пътищата" Още акценти За първи път от 30

>