147 100 млади българи не работят и не учат, но харчат джобни от 500 до 2300 лв. на месец (графика)

18.03.2024 15:36 Христо Николов

Най-малко неактивни младежи във Велико Търново и Габрово 

Българите напускат дома на родителите си най-късно

147 100 български младежи на възраст между 15 и 29 години не учат и не работят. Това показват данните на НСИ за заетостта за четвъртото тримесечие на 2023 г. 

Терминът за такива е NEET

(neither in employment nor in education or training, т.е. нито работят, нито се обучават).

Цифрата е съществена част от трудовата сила на малка държава като България, в която по същото време заети са били 2,9 млн. души. Тези младежи са на практика 15,1% от всички българи в тази възрастова група и около 5% от цялото трудоспособно население.

Броят на българските  NEET-ове се движи в сравнително тесни граници. През отделните тримесечия на 2023 г. например е бил между 155 500 и 162 400, за да падне в края на годината до въпросните 147 100. 

А данните на Евростат показват, че за последното десетилетие те все пак чувствително са намалели у нас – с около 10 процентни пункта. 

По-любопитното обаче е как преживяват българските  NEET-ове. Оказва се, че съществена част от тях трудно биха могли да попаднат в графата “бедни”, защото

получават месечна издръжка, достигаща до 2300 лв.,

т.е. често разполагат с повече пари от техните работещи връстници, разкрива изследване на Института за пазарна икономика  (ИПИ)  въз основа на данните на Евростат.

Около 20 хиляди от българските  NEET-ове  получават от близките си – най-често родителите, месечна издръжка в рамките на 500-600 лв., а други 30 хиляди – между 600 и 700 лв. Това обаче е най-нискодоходната група сред тях.

Има други към 18 хиляди, които разполагат с между 700 и 1100 лв. месечно, и още около десетина хиляди, които имат джобни до 1700 лв.  Точно в тази доходна група, която разполага със

средства, значително надвишаващи минималната работна заплата,

броят на работещите и/или учещи младежи не е кой знае колко много по-голям. Те също са около петнайсетина хиляди  (виж инфографиката).

Има и такива, чиято месечна издръжка стига до 2200 лв. Графиката показва, че с доходи над 2300 лв. месечно разполагат само работещите младежи до 29-годишна възраст.

Профилът на българските  NEET-младежи е подчертано женски – най-често срещана сред тях е жена между 25 и 29 години, която живее в Пловдив или в областите Кърджали, Пазарджик, Смолян или Хасково. 

Тя е с основно образование и разполага месечно с доходи от порядъка на 100 до 400 лв.

Най-често има деца, и то две, като разчита не само на родителите си, а и на мъжа си. 

“Именно грижата за деца и майчинството играят важна роля за задържането на жените извън пазара на труда и образованието”, обясни Адриан Николов от ИПИ. Връстничките им, които учат или работят, обикновено не са женени и живеят с родителите си до по-късна възраст или самостоятелно без деца, каза Николов. 

Разбира се, у нас има и достатъчно много мъже на тази възраст, които не работят и не учат. Но

неактивният мъж определено е декласиран,

необразован и с по-труден достъп до пазара на труда. 

Жените се отдават предимно на домакински труд в семейства с повече деца и завинаги се отказват да се върнат на работа или да учат. На практика те са заети с грижа за домакинството, а това в статистиката нито влиза като заетост, нито като образование.

Най-голямата група  NEET-ове у нас са тези, живеещи в домакинства от над 6-7 души.

Работещите или учещите младежи живеят предимно в 3- и 4-членнисемейства или самостоятелно.

По-любопитно и дори притеснителното е, че

делът на висшистите сред  NEET-младежите в България е доста голям – почти 50 хиляди

души. Заедно със завършилите средно и професионално образование те са приблизително около половината от неактивните младежи до 29-годишна възраст. В тази група жените са повече от мъжете – те са 36 хиляди. Мъжете са повече само в групата на тези с най-ниско образование.

Регионалният анализ показва, че най-малко  неучещи и неработещи младежи има във Велико Търново, Габрово, Разград, Русе и Силистра. Но пък там и по принцип в Северна България населението е най-застаряващо и  просто живеят по-малък брой младежи. 

Положението е същото в Северозападния регион, но точно в него е най-високият брой неактивни младежи. Според ИПИ това отразява значителните проблеми на пазара на труда в областите Видин, Враца и Монтана - хронична безработица, ниски равнища на образование и умения и липса на инвестиции и създаване на нови работни места.

А в Югозападния регион, в който е и столицата, има най-голям брой активни младежи, т.е. такива, които учат или работят. 

Макар България да не е водеща държава в ЕС

по статистика за неучещи и неработещи младежи, страната ни е в топ 4

На първо място е Румъния с 19,8%, на второ Италия с 19%, а на трето – Гърция с 15,4%.  На другия полюс са Нидерландия с 4,2%, Швеция с 5,7%, Малта със 7,2% и Люксембург със 7,4%.  Средното за общността ниво е 11,7%. Европейският съюз е поставил цел делът на  NEET-овете да падне под 9% до 2030 година за възрастовата група от 15 до 29 години. 

Както личи от данните, някои държави са постигнали планираното за 2030 г. още сега, а други ще трябва да работят за намаляване на този процент. 

Друго изследване на Евростат показва, че българите са сред тези, които най-дълго живеят с родителите си - те

напускат родния дом на средна възраст 30,03 години

Тук първенци са хърватите (33,4 години). Следват словаците и гърците. И в тази класация се оказва, че живеещите в скандинавските страни най-рано напускат дома на родителите си. Например финландците, шведите и датчаните го правят на средна възрост о между 21 и 22 години. Общо за ЕС този показател е 26,4 години.

Мъжете напускат дома на родителите си по-късно от жените - на 27,3 години, а дамите го правят на 25,4 години. 

Други от От страната и света

Новият министър на просветата Красимир Вълчев: Ще има последователност и приемственост

Ще има последователност и приемственост в работата и политиките в образованието и науката. Това каза министърът на образованието и науката Красимир Вълчев след като прие поста от служебния министър

Слави Трифонов: Трябва да мислим повече за хората, след това за себе си

За добро или за лошо зулусите не са живели в България и второ - един мъж първо трябва да мисли за хората, които обича и на които държи, а след това да мисли за себе си

Росен Карадимов предаде иновациите на Томислав Дончев

Заместник министър-председателят и министър на иновациите и растежа Томислав Дончев прие поста от служебния Росен Карадимов по време на церемония в министерството

Предадоха на съд във Видин четирима, помагали на чужденци да влязат в страната

Районната прокуратура (РП) – Видин внесе в съда обвинителен акт по дело за незаконно подпомагане на чужденци да преминават в страната в нарушение на закона

Двама от заложниците в Газа, които се очаква да бъдат освободени, са държани там от години

Израелски медии съобщиха днес, че двама от заложниците, които се очаква да бъдат освободени през първата фаза на споразумението за прекратяване на огъня между Израел и „Хамас"

>