Първо избират Сливенския митрополит, отлагат патриарха

15.03.2024 23:00
Членовете на Светия синод ще се съберат отново в сряда, за да решат кой да замества патриарх Неофит до избора на негов наследник.
ИВАН ЖЕЛЕВ

Уставът на БПЦ не предвижда такъв случай, Синодът сам ще реши. Според бившия шеф на Дирекцията по вероизповеданията доц. Иван Желев обаче овдовялата 2 месеца по-рано епархия първа трябва да получи водач

Изборът на Сливенския митрополит да предшества този за нов патриарх. Към това решение клони Светият синод, стана ясно от коментарите на говорителя му - Старозагорския митрополит Киприян, днес.

Ден по-рано, когато Синодът се събра на първото си траурно заседание след кончината на Негово Светейшество, оскъдните първи коментари бяха в посока, че е редно овдовялата Сливенска епархия - най-богата в страната, да намери новия си водач под ръководството на новия патриарх.

Идеята обаче този избор да прешества излъчването на нов глава на БПЦ е “да има пълнота на патриаршеския избор, трябва всички катедри да бъдат заети”, каза Старозагорският митрополит Киприян днес.

Това означава, че изборът на нов патриарх се отлага за последния възможен срок. Уставът на БПЦ казва, че процедурата може да започне 40 дни след кончината на предходния и трябва да приключи най-късно до 4 месеца. По думите на Киприян Сливенски митрополит ще се избира през юни и чак месец по-късно, т.е. през юли, ще бъде насрочен и патриаршеският събор.

Към какво окончателно решение се върви, ще стане ясно идната седмица. В сряда Синодът се събира на ново заседание, за

да избере наместник- председател

на мястото на покойния патриарх Неофит. Именно той ще организира избора. Дотогава църковните дела се ръководят от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, който като старши в намаления състав на Синода бе излъчен да организира изпращането на Негово Светейшество. Йоан е и временно управляващ Сливенската митрополия.

Ден по-рано тезата изборът в Сливен да предшества патриаршеския застъпи Пловдивският митрополит Николай. Стана ясно, че митрополитите са водили спор на заседанието си.

Много духовници дават пример с Еладската архиепископия, която ръководи православната църква

в Гърция - там при смърт едновременно на патриарх и митрополит първо се избира патриарх

“Противоречие е имало и между апостолите Петър и Павел и никой никого не е нарекъл разколник.

Нормално е в земната, войнстваща църква да има

разномислие, противоречия и разногласия”, коментира митрополит Николай в четвъртък.

“Такъв случай няма предвиден в устава на БПЦ и не се знае кой от двата избора има предимство”, обясни пред “24 часа” богословът Иван Желев, бивш шеф на Дирекцията по вероизповеданията към Министерския съвет.

“Така или иначе, смъртта на Сливенския митрополит предхожда с два месеца кончината на патриарх Неофит. Така че според мен първо трябва да се завърши тази процедура”, казва доц. Желев.

Според него и времето на провеждане на двата избора може да е по-скоро от юни-юли, за когато Киприян отпрати процедурите: “Доколкото разбирам, митрополитите имат негласно споразумение и разбирателство да проведат първо сливенския избор, който, като гледам календара, ще е след Великден - вероятно през втората половина на месец май, тъй като изборът няма да се състои в първата седмица след Великден. Тоест ще е от втората седмица на май нататък”.

Доц. Желев напомни, че през това време митрополит Йоан има задачата да направи

финансова проверка на всички поделения в Сливенската митрополия

“Това е невъзможно. Ако се възложат одити, ще минат 2 г. Като дойде новият митрополит, нека той да си прави проверките. Естествено, че при избора на Сливенски митрополит ще има лобита, за да се избере угодният на някои митрополит, който винаги за всеки пост си има свой кандидат”, разсъждава Желев.

Решението за финансовата инспекция бе взето на последното редовно заседание на Синода на 12 март, когато бе касиран и изборът на владика. По устав срокът да се излъчи нов е 3 месеца, които се брояха от 9 януари, когато почина Йоаникий. “Тези три месеца ще изтекат в началото на април. Но понеже вече беше направен такъв избор и той беше касиран, сега излизаме от тези срокове. Затова може да се смятат 3 месеца от решението на 12 март”, обясни Желев.

“След сливенския избор ще се пристъпи към избор на български патриарх, което е най-разумно да стане през юни. Защото четирите месеца, предвидени за избор на патриарх, изтичат в средата на юли”, допълва богословът.

От поредността на процедурите зависи от колко души ще се състои Светият синод, когато пристъпи към избор на патриарх - 13, колкото са в момента, или 14.

Според църковния устав седмица преди датата на патриаршеския събор, за участие в който всяка епархия излъчва по трима клирици и двама миряни (само софийската има общо 10 представители), Синодът излъчва с тайно гласуване и мнозинство от 2/3 трима митрополити от състава си, които ще са кандидати за патриаршеския трон. Те трябва да са навършили 50 г. и поне 5 г. да са управлявали епархия, “да се отличават с правилни мисли върху православната вяра и с точно спазване на църковния ред”. Деветима отговарят към момента на тези условия: Николай, Гавриил, Григорий (Великотърновският), Йосиф, Игнатий, Йоан, Наум, Данаил и Григорий (Врачанският).

Сред владиците, които настояват изборът на Сливенски митрополит да предшества патриаршеския, са тези, които бяха за отмяна на наредбата на Синода, изключила миряните избиратели от процеса. Ден преди кончината на Неофит Синодът реши да я оттегли след протести под прозорците му.

Други от От страната и света

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

>