Дигиталният експерт Георги Малчев: Социалните мрежи създават зависимост като към хазарта

13.03.2024 21:00 Симона Димитрова
СНИМКА: Pixabay
Георги Малчев е експерт по дигитален маркетинг и преподавател в 4 университета.

Различни международни проучвания за зависимостта към социалните мрежи и интернета анализират какво би се случило, ако те изчезнат за дълго време и хората трябва да живеят без тях. Най-значимото е, че обществото напълно ще се промени, а най-големият проблем ще е за младите, които са израснали с телефон в ръка.

"Хората са адаптивни – споделя пред "24 часа – 168 истории" експертът по дигитален маркетинг и преподавател Георги Малчев. - Те много бързо развиват навици за някои неща. Тоест ние сме развили навика да влезем в социалните мрежи и очакваме награда оттам; ако ги няма, бързо ще свикнем и без тях. Има една книга "Неустоими", където има голяма част за инстаграм. Там е описано как социалните мрежи

създават неустоимото желание да влезеш и това граничи със зависимост

Обяснено е защо искаме това нещо и как мозъкът ни създава тези чувства и чака награда. В случая има простота. С едно движение на ръката, ние сме вътре. Стремежът е провокиран от скука или от основното, което дават социалните мрежи – ще видим нещо, свързано с нас. Някой ни е написал съобщение или ни е коментирал публикация. Тоест платформите са подобни на зависимостта към хазарта и възнаграждението, което чакаме – развеселили сме се или сме разбрали нещо."

Именно по тази причина се смята, че работата на социалните мрежи зависи до голяма степен от психологията.

"Малко хора знаят, че Марк Зукърбърг е програмирал още от 11-годишен

и е направил първото си приложение на 16 г. – посочва маркетинг специалистът. – В Харвард обаче започва да учи психология и всъщност той стъпва върху това какво искат хората, за да стигне до идеята за Facebook, какъвто го познаваме днес.

Съответно тук трябва да се вземе предвид, че хората най-много мразят да изгубят нещо. Ако ги попитат дали ще дадат личния си живот за 2 часа, за да правят нещо в социалните мрежи, отговорът вероятно ще е "не". Но когато те вече имат своя развит профил, където са техните приятели, те получават някакъв статус от това, имат забавление, вероятно ще се съгласят.

От друга страна, в Америка например заплашват, че ще спрат тик-ток. В момента в няколко щата в САЩ е забранено на устройствата на държавните и общинските служители да има инсталиран тик-ток. Има организации, които се борят да ограничатизползването на тази социална мрежа, защото зависимостта е голяма."

Със сигурност обаче часовете, прекарани в социалните мрежи от обикновения потребител,улесняват бизнеса. Те вече знаят точно какво и на кого да предложат като продукт.

"Ако преди ние предполагахме какво харесва една жена, сега това е сведено до много по-малък процент и ние можем да предложим това, което я вълнува – обяснява Малчев. - Социалните мрежи дават възможност да се покаже

в кой сегмент е даден човек, какво желае и какво го отблъсква

Това е изключително важно за бизнесите, защото по лесен начин създават съдържание и рекламирайки го, достигат до точните потребители. По време на ковид например имаше проучване, което показа, че основният канал сред всички други канали и медии, чрез който 33% от хората са откривали нови брандове, са били социалните мрежи. Съответно компаниите и аудиториите много трудно биха се отказали от това.

Когато хората са положили усилия да развият профила си, да го рекламират, драмата да спре дадената социална мрежа е много голяма. Съответно и

бизнесите, които оперират изцяло онлайн, също търпят загуби

Те не обичат да губят, но и те като хората са адаптивни.

Най-важното според мен е, че трябва да знаем каква е стойността, която ние даваме, и тази, която извличат потребителите. Ако осъзнаем всъщност, че интернетът и социалните мрежи не са толкова важни за нас, не е фатално. Проблемът би бил, ако хората се отъждествяват със своите аватари във фейсбук или инстаграм. Те помагат да се развива ролята на свръх Аз-а. Съответно, когато се случи подобен срив, те изживяват голяма паника, защото там е дигиталната версия на техния живот."

Вероятно по тази причина международните проучвания посочват, че без интернет и социални мрежи много по-трудно бихме намерили нашите приятели, но по-често ще ги чуваме по телефона и ще ги виждаме.

От друга страна, един от големите плюсове, който се отбелязва, е, че няма да се сравняваме толкова много с другите и най-вече с популярните личности. Ще станем и

по-добри и безопасни шофьори, защото няма да скролваме в тик-ток на пътя,

но и ще трябва да се върнем към традиционните романтични срещи, тъй като няма да можем да се запознаваме с бъдещи партньори онлайн.

Ще се върнем към четенето на вестници и списания, гледането на телевизия и слушането на радио, за да получаваме информация. От друга страна обаче, ще се защитаваме по-трудно, тъй като социалните мрежи имат свойството да обединяват хората и да създават общности за разрешаването на даден проблем.

Проучването посочва още, че децата ще учат по различен начин и няма да са залепени за телефоните си, но работодателите ще ни намират по-трудно. Въпреки това личната ни информация ще бъде запазена и никой няма да злоупотребява с нея. Ще имаме повече време за себе си, ще бъдем по-малко самотни и по-щастливи заради личния контакт и по-честите срещи.

"Социалните мрежи имат своите предимства и недостатъци - посочва д-р Кейт Янсен, която е част от тези изследвания. - Най-общо казано, честата употреба на социални медии е свързана с понижено самочувствие и повишени нива на депресия.

Постоянното сравняване с идеализираните версии на живота на другите

може да доведе до намалено удовлетворение от реалността на нашия живот. Не всичко обаче е негативно. Онлайн платформите имат значителни предимства, които ни помагат да живеем по-добре."

Това значи, че животът без социалните мрежи е почти немислим, тъй като колкото ни вреди, толкова ни е и необходим.

Други от От страната и света

Гроздан Караджов пое поста на министър на транспорта и съобщенията от Красимира Стоянова

В Български държавни железници и Национална компания „Железопътна инфраструктура" има проблеми, затова ще работим сериозно по отношение на безопасността в железопътния транспорт

Михайлова: ВСС може да избере временно и.ф. главен прокурор само за още 6 месеца

„ВСС може да избере временно и.ф. главен прокурор само за още 6 месеца. В това време се очаква Народното събрание да направи избора на членове от своята квота във Висшия съдебен съвет"

ИТН отмени конференцията си в събота, Слави Трифонов остава председател

"Има такъв народ" отмени националната си конференция, насрочена за събота, на която трябваше да се вземе решение за смяна на председателя на партията. Причини не са посочени, но това означава

Георг Георгиев прие поста на външен министър от Иван Кондов

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие днес поста от Иван Кондов на церемония, която се състоя в министерството на външните работи. „За мен завръщането тук е един по-специален момент

Йорданова: Трябва кабинет, който да освободи институциите от корупционния захват

Парламентарната група на ПП-ДБ гласува против кабинета „Желязков" и много ясно обяснихме защо. Въпреки че България има нужда от редовно правителство в тази тежка ситуация

>