Преуспяващи със стратегията "Син океан"

13.03.2024 05:30 Димитрана Александрова

Тя означава да се измъкнете от масовката на изпълнителите, където всички се хапят до кръв, за да ги забележат шефовете

"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.

Тази пролет модно е лилавото. Но за да успеете в кариерата си, вие трябва да изберете правилния от двата цвята, които го съставят - синия и червения.

Правилният е синят. Той дава името на икономическа стратегия, която ще ви свърши работа, ако смятате да ставате мениджър. С успех можете да я приложите и в битието си на служител.

Теорията за "червен океан" и "син океан" е разработена от У.Чан Ким и Рене Моборньо. Названията описват икономически ситуации.

С малко повече въображение можете да си представите положението в червения океан - той гъмжи от риби, големите или просто по-хищните ядат малките и блика кръв.

Другият океан не е пренаселен, никой не хапе и водата е безметежно синя.

Това, разбира се, е поетичен образ, който авторите са измислили, за да стане теорията им запомняща се - в никой бизнес и в никоя компания нещата не са съвсем безметежни. Но пък "лирическият герой" добре илюстрира същността на стратегията.

Накратко, имате много по-голям шанс за успех, ако изберете да се занимавате с работа, в която конкуренцията не е ожесточена. В бизнеса това означава да намерите пазарна ниша и да създадете нов продукт например. В ежедневието ви на служител означава да се заемете с дейност, в която колегите няма да ви съперничат.

За тази цел обаче е нужно да се отървете от митове, налагани от корпоративната култура, и от вредни навици, които може да сте си създали сами.

Работата в екип е толкова моден и издиган в култ принцип, че в много фирми и шефовете, и подчинените в един момент забравят какво е да работиш сам и да проявяваш самоинициатива. При това със социологически изследвания е доказано, че повече от половината служители мразят колективния труд. А голяма част нямат и нужните умения за него - той предполага не само професионални, но и социални качества. Екипността е липса на ефективност, щом е по силите на един служител да свърши това, което се възлага на цяла група. Но често началници от средно ниво се презастраховат, като действат точно така.

Вие ще се окажете в "син океан", ако се кандидатирате да работите сами. Естествено, трябва добре да си направите сметката дали е по силите ви, за да не се провалите.Това е шансът ви да покажете способностите си, без да зависите от колегите си и без да търпите негативи, когато някой от тяхне се справя, било защото е некадърен, било защото го мързи.

Съвсем естествено е след такъв успехе да ви възлагат още самостоятелни проекти, да получите повишение на заплатата и да се изкачите в йерархията.

Вредният навик, от който трябва да се освободите, за да плувате в "син океан", е да се скатавате. Много често подчинените се въздържат да предлагат идеи, защото знаят, че цялата или поне по-голямата част от работата по осъществяването им пада върху автора. Като се замислите, естествено е да бъде така и точно в това е вашият шанс за успех в кариерата.

Повечето хора се задоволяват да са просто изпълнители на задачи, спуснати от шефа. Така се оказват в "червен океан" с още десетки или стотици служители, които вършат доста сходни дейности и се хапят до кръв помежду си в старанието да бъдат забелязани от шефа. Никой няма да ви обърне внимание, ако сте като всички. Вашият нов продукт е вашата идея как да изпълните поставена задача, за да получи екипът или фирмата по-добър резултат. Когато дадете разумно предложение, ще се озовете в "син океан" сред малцината, които не просто искат да се развиват в професията си, да получават повече пари, да заемат по-висок пост, но и предприемат действия, за да постигнат целите си.

Освен правилно разбиране за поведението ви, е нужен и план. Измислете личната си стратегия "Син океан", уточнете с какво да започнете и какво смятате да постигнете примерно до края на юни. Във всяка стратегия е важно в дългосрочната цел да има по-малки и по-бързо постижими цели, за да се самовдъхновявате от успеха.

Бъдете готови и в един момент да се окажете в "червен океан". Никой не може веднъж завинаги да плува в "син океан", защото винаги се намират колеги, които също се преместват в него и започва кървава конкуренция. И пак трябва да търсите сини дълбини. Но вече знаете как работи стратегията.

В "Точният човек" можете да прочете още:

Други от От страната и света

С генералски злоупотреби и фиктивни самолети: Как се обучават бъдещите ни военни пилоти

Началникът на военновъздушното училище губи лиценза му от ГВА за обучение, защото се качил като инструктор, за да скъса курсантка Записал се на курс за пилот любител

Надежда Йорданова: Това правителство не дава отговор на много въпроси

"Нашата оценка за кабинета "Желязков" стана ясна както от трибуната, така и от гласуването. Според нас това правителство не дава отговор на много въпроси"

Проф. Георги Рачев: От Антоновден започва затопляне за десетина дни. Но Тръмп ще полага клетва при минус 10 градуса

От Антоновден започва затопляне за около десетина дни и едва към 26-27 януари ще има захлаждане. Сега на много места минималните теператури ще са положителни. Това прогнозира климатологът проф

Външният министър на Северна Македония е говорил "приятелски" по телефона с новоизбрания Георг Георгиев

Министърът на външните работи и външната търговия на Република Северна Македония Тимчо Муцунски е провел телефонен разговор с новоизбрания министър на външните работи на България Георг Георгиев

Краен квартал в Добрич протестира за разбити улици

Хората в квартал в Добрич протестират за осеяните с дупки улици, предаде Би Ти Ви. Гражданите около улица "Армейска" не помнят в последните 30 години улиците около техните жилища да са ремонтирани

>