Научно доказано: Обичате си работата – живеете по-дълго
Удовлетвореност означава не само да печелите добре, но и да се гордеете, че носите полза за другите
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, пазара на труда и свободни работни места.
Ако се чувствате удовлетворени от работата си, имате шанс да живеете по-дълго от хората, които мразят нещото, занимаващо ги поне по 8 часа 5 дни в седмицата. Това е научно доказан факт от мащабно изследване, продължило повече от 80 години.
Отговорните, упорити, подредени, организирани хора, които планират всекидневието и живота си, имат 20% по-голям шанс за дълголетие. Те развиват по-добри социални взаимоотношения и са по-успешни в работата си. Това също са резултати от проучването, започнало през 1921 г.
Целта му е да изследва факторите, които влияят най-съществено върху продължителността на живота. Учените проследяват 4000 показателя при всеки от участниците. Д-р Луис Терман подбира 1528 умни деца от Сан Франциско на възраст 11 години. Той и колегите му започват да ги изучават през десетилетията. Особено внимание отделят на характеристиките на личността им. Д-р Терман умира през 1956 г., а екипът му продължава проекта. Така след повече от 80 години се очертават много подробни профили на дълголетниците и на хората, които умират преждевременно.
Данните развенчават мита, че оптимизмът води до дълъг живот. Позитивната нагласа може да бъде спасителна при краткосрочни екстремни изпитания, защото мобилизира организма и намалява стреса, а с това и вероятността за здравословни проблеми. Но когато оптимизмът е постоянен модел на поведение, човек губи критичност за вредните си навици и натрупващите се от тях ефекти, коментира д-р Лесли Мартин, професор по психология в калифорнийския университет "Ла Сиера" и участник в изследователския екип.
Пак според учените стресът в умерени дози е полезен, тъй като активизира всички процеси в организма. Опасен е, когато е постоянен и прекомерен, а човек не се разтоварва и не се възстановява с почивка, сън, любими занимания. Дори хората с най-изтощаващи професии, когато изпитват удовлетвореност от работата си, вършат я с желание и са успешни в кариерата си, живеят с около 5 години по-дълго от тези, които се отегчават.
Намерете смисъл в работата си и нека тя ви доставя удоволствие. Бъдете и реалисти - умерената тревога за бъдещето и планирането на живота дават шанс за дълголетие, съветва д-р Мартин.
Други научни изследвания показват, че недоволство и неудовлетвореност от работата са съвсем различни неща. Хората често не харесват доходите си, многото усилия, с които ги изкарват, липсата на достатъчно свободно време, лошия началник и посредствените си колеги, възможностите за развитие и израстване в йерархията. Понякога са недоволни и от общественото признание на професията си - смятат, че то не е на заслужено ниво.
За неудовлетворенността обаче много по-съществен фактор се оказва собственото съзнание дали това, което правят, има положително влияние върху другите хора.
Работата е обезсърчаващо преживяване, ако примерно произвеждате продукти, които вредят, без значение каква професия имате - колбасар, шивач, журналист или политик. На човек му е вродено да изпитва гордост от труда си. Когато нея я няма, се чувства нещастен и губи голяма част от смисъла на живота си. Губи и вътрешна мотивация, от което пък полаганите усилия стават още по-мъчителни, каквито и доходи да носят.
Това може да се случи дори в професии, които се смятат изначално за най-благородни - на лекар и учител, примерно. Много по-голямо вътрешно удовлетворение са в състояние да изпитват хора, които имат от т.нар. непрестижни професии. Един градинар, да речем, може да е щастлив заради красивата леха, която е засадил в градския парк и тя радва минувачите.
Затова психолозите препоръчват бързо да напуснете, щом започнете да изпитвате съмнения дали носите полза за другите, с каквото и да се занимавате. В противен случай няма да изпитвате удовлетвореност от работата си, а тя, както вече е научно доказано, е фактор за дълголетие.
В "Точният човек" можете да прочете още: