Икономическата сила на равнопоставеността на половете

07.03.2024 19:03
Кристалина Георгиева Снимка: УНСС
Надя Калвиньо. СНИМКА: Европейска инвестиционна банка

Три успешни жени -  Надя Калвиньо, президент на ЕИБ, Кристалина Георгиева -  управляващ директор на МВФ и Одил Рено-Басо - президент на ЕВБР направиха специално обръщение към българките чрез "24 часа"

Едва ли има по-подходяща дума, която да отразява по-добре настоящите предизвикателства и политически приоритети, от „приобщаване" - темата на Международния ден на жената тази година. Приобщаващият и екологично съобразен растеж в полза на цялото обществото е съществена предпоставка за постигане на устойчиво благосъстояние, социално сближаване, конкурентоспособност и геополитическа стабилност. Подкрепата за „справедлив преход", който включва всички членове на обществото, е от решаващо значение в уверение, че действията в областта на климата и цифровата трансформация водят към по-устойчив и по-сигурен свят.

Равенството между половете и равните права не са само въпрос на равнопоставеност; те имат и огромна икономическа значимост. Проучване на Международния валутен фонд (МВФ) сочи, че намаляването на разликите между половете на пазара на труда може да доведе до ръст на БВП на възникващите пазари и в развиващите се икономики от близо 8%. Пълното преодоляване на различията между половете в тези страни ще постигне още по-голям ефект, като БВП ще нарасне средно с 23%.

Казано с други думи, разнообразието и равнопоставената роля на жените в икономиката, в процеса на взимането на решенията и обсъждането на политиките водят до по-добри резултати. Мобилизирането на целия наличен потенциал увеличава производителността и конкурентоспособността, което ще бъде от определящо значение за справяне с изменението на климата и насърчаване на благоденствието в глобален мащаб. Това е особено важно в период, когато комбинираното въздействие на кризата с климата, пандемията от КОВИД-19 и нашествието на Русия в Украйна застрашава да преобърне много от достиженията, които смятахме за гарантирани.

Едва ли има по-подходящо време да подчертаем огромния положителен обществен ефект на равенството между половете от тази година, когато четири милиарда души по света ще се отправят към избирателните урни. Например проучване на Европейската централна банка показва, че увеличаването с един процентен пункт на броя на жените на ръководни длъжности в дадена фирма води до намаляване на въглеродните емисии с 0.5%. В същото време, Европейската инвестиционна банка отчита по-високи резултати при управлявани от жени дружества по отношение на техните екологични, социални и управленски показатели (ESG). И отново в този контекст, проучване на МВФ показва, че такива дружества са и по-печеливши, а по-добрият баланс между мъже и жени в управителните органи на банките се свързва с по-голяма финансова стабилност и по-добро представяне. Тези констатации сочат, че най-големите предизвикателства на нашето време не могат да бъдат преодолени без приобщаване - на всички нива на организациите, а също и по върховете.

Налице са ясни сигнали за напредък. Днес все повече жени стартират собствен бизнес, независимо, че достъпът им до финансиране е по-ограничен. Данни на Световната банка за 71 държави сочат, че в 45 от тях жените представляват нарастващ процент от „едноличните търговци" - собственици на фирми.

Как бихме могли да надградим постигнатия напредък? Изследване на Европейската банка за възстановяване и развитие показва, че програмите за смесено финансиране могат да помогнат на жени предприемачи да получат достъп до по-голямо кредитиране и да разширят своята дейност.

При положение, че жените взимат или влияят върху 80% от решенията за закупуване на потребителски стоки, фирмите са длъжни да се съобразяват с мнението и преживяванията на жените, ако искат продуктите им да се продават по-добре. В допълнение, жените проявяват по-голяма загриженост за околната среда, което обяснява нарастващото търсене на екологични финансови услуги. В глобален план всеки трети потребител заявява, че би платил надценка в рамките на 25% за устойчиви финансови услуги.

Така стигаме до още една причина, поради която приобщаването е полезно за бизнеса: проучвания сочат, че присъствието на повече жени в управителните органи на корпорациите води до повишаване при оповестяването на информация относно въглеродните емисии. В момента жени контролират 40% от глобалното богатство и желаят да инвестират в устойчиво бъдеще. Приблизително 74% от жените заявяват интерес към увеличаване на дела на устойчивите (ESG) инвестиции в настоящите си инвестиционни портфейли, в сравнение с 53% от мъжете. Фирми, които не осигуряват места за жени, пропускат възможността да се представят по-добре от своите конкуренти.

Векове наред жените са развивали стратегии за справяне в ситуации на неравенство и това ги прави особено ценни за организациите, които искат да променят света. Благодарение на натрупания във времето опит на изключване и неравнопоставеност, ние по-ясно осъзнаваме необходимостта от промяна, както и обръщаме повече внимание на въздействието на дейността на дадено дружество или на политическите решения върху околните. В същия контекст, страните, в които жените са по-добре представени в парламента, са по-склонни да ратифицират договори за опазване на околната среда и да приемат политики в областта на изменението на климата.

Потенциалът на жените е двигател на икономическия напредък и съществен елемент на решението на проблемите с изменението на климата. Жени вече са начело на някои от най-влиятелните финансови организации и тяхната роля на политическата сцена непрестанно нараства. Сега жените трябва да оглавят прехода към един по-приобщаващ и по-устойчив модел на растеж. Разполагаме с уникалната възможност да постигнем напредък с приобщаването, да вдъхновим и други хора за подобен ангажимент и да изградим по-добро бъдеще.

Други от От страната и света

Почина режисьорът на "Туин Пийкс" Дейвид Линч (Видео)

На 78-годишна възраст е починал американският режисьор, писател и музикант Дейвид Линч, съобщи The Guardian.  "С дълбоко прискърбие ние, неговото семейство

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният – коалиционно с 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

>