Адвокатите и юридическите факултети също ще номинират кандидати за съдебни кадровици
За първи път в закон се записва, че главният прокурор трябва да притежава “висока професионална компетентност” и да налага етичен стандарт
Трите най-успешни юридически факултета (според рейтинговата система на университетите), Висшият адвокатски съвет и неправителствени организации, специализирани в правосъдието, ще предлагат членове на Висшия съдебен съвет и Висшия прокурорски съвет от парламентарната квота.
Това предвижда новият Закон за съдебната власт, публикуван за обществено обсъждане часове преди да се оставката на правителството.
Той е съобразен с промените в конституцията в частта за съдебната власт, които влязоха в сила на 26 декември. С тях се създават отделни кадрови органи за съдиите и за прокурорите - Висш съдебен съвет (5-има от членовете му ще избира парламентът) и Висш прокурорски съвет, в който 6-има ще бъдат излъчени от НС.
Един от новите моменти е, че вече не само народните представители ще номинират за двата съвета, а и неправителствените организации. Те трябва да направят предложението пред депутат и ако го намери за добро, той да го внесе от свое име.
По подобие на кандидатите за новата “Антикорупция” и тук има номинационна комисия, която ще прави първоначалния подбор на кандидатите. Този борд ще е 5-членен - по един от ВКС, ВАС, Върховната прокуратура, правосъдното министерство и посочен от омбудсмана.
Друга важна промяна е, че членовете на двата съвета запазват статута си на съдии, прокурори и следователи. В проекта много подробно е описан изборът на кадровици от съдебната квота. Това трябва да стане до 3 месеца от влизането на закона в сила.
Мандатът на
настоящия ВСС
изтече през
октомври 2022 г.
Гласуването за новите два може да става и електронно (дистанционно), ако дотогава се въведе система, която да гарантира тайната на вота.
Както и сега процедурата за избор на членове от професионалната квота се открива от 8 до 6 месеца преди изтичането на мандата. Общото събрание на съдиите се свиква от председателите на ВКС и ВАС, а тези на прокурорите и следователите - от главния прокурор.
Мотивирани предложения за кадровици може да прави всеки магистрат, кандидатите ще представят концепции. Двата съвета се произнасят по допустимостта и ако отхвърлят някой кандидат, той може да обжалва пред петчленка от ВКС и ВАС. Всеки магистрат може да предлага и членове на избирателната комисия и секциите.
Много са новостите при кандидатите за главен инспектор и членове на Инспектората на ВСС. Тази институция пък е с изтекъл мандат вече 3 години.
Само съдия от
ВКС или ВАС
може да стане
главен
инспектор,
гласят промените. Нужен е поне 15 г. юридически стаж, 12 от които като магистрат от окръжно ниво нагоре. При инспекторите поне петима трябва да са били над 10 г. съдии по граждански, търговски и административни дела, двама - по наказателни съдии, а трима от инспекторите трябва да имат над 10 г. опит като прокурори или следователи.
Главният инспектор и инспекторатът
се избират от
парламента
със 160 гласа Имена могат да предлагат депутатите, общото събрание на ВКС и ВАС, както и общите събрания на прокурорите от Върховната прокуратура и на следователите на НСлС.
В съответствие с конституцията в проекта е отпаднало правомощието на главния прокурор да осъществява надзор за законност и методическо ръководство на всички обвинители.
Разписано е, че той представлява прокуратурата, ръководи, утвърждава структурата и организира дейността ѝ, както и тази на шефовете на прокуратурите в страната.
Отпада и правомощието на главния прокурор и заместниците му писмено да отменят прокурорски актове.
Шефът на
Националната
следствена
служба вече
няма да е и
зам.-главен
прокурор
Общите методически правила за досъдебното производство пък подлежат на обжалване пред ВАС.
Тримата големи в Темида трябва да имат “висока професионална компетентност”, т.е. да притежават задълбочени знания в областта на правото, е записано в проекта. Досега това не е било изрично посочвано в закон.
За да бъде избран един магистрат за главен прокурор, шеф на ВКС или ВАС от него ще се иска още “богат практически опит в съответната област на правото, ръководни и административни умения, изявени аналитични способности, способност за придържане и налагане на висок етичен стандарт, решителност при изпълнение на служебните задължения”.