Ректорът на ЮЗУ: Без нови изпити за юристи-нарочени били за фалшиви дипломи (Обзор)

06.03.2024 21:49 Тони Маскръчка
Ректорът на ЮЗУ "Н. Рилски" проф. Николай Марин. СНИМКА: Тони Маскръчка

Проф. Марин категоричен, че се води кампания срещу тях, след като МОН откри нарушения - няма протоколи, но има оценки

Призна, че прависти се обучавали за 3 г., но това било разрешено от закона - така завършила и жена му

"В ЮЗУ "Н. Рилски" няма фалшиви дипломи, няма фалшиви изпити, няма нанесени оценки, без да е положен изпит и нашите завършили студенти няма да се явяват повторно на изпити, т. к. са изпълнени всички законови процедури", заяви ректорът на благоевградския университет проф. Николай Марин по повод скандала с вуза, който се разгаря от декември миналата година.

Тогава бившият преподавател по история доц. Стефан Дечев изпрати писмо до министъра на образованието проф. Галин Цоков по повод "корупционни практики" в Правно-историческия факултет на ЮЗУ "Н. Рилски", като вписване на оценки без положени изпити, фалшифициране на подписи, раздаване на дипломи без положени необходим брой изпити, даване на дипломи без полагане на изпити и др. Той сигнализира за констатирани от него нарушения на Закона за висшето образование по време на ръководството на декана доц. д-р Николай Марин, който на 14 декември 2023 г. бе избран за ректор. "Става дума за раздадени дипломи за висше образование при нанесени оценки от мое име за непроведени никога изпити, подписани по всяка вероятност от зам.-декана и ръководителя на катедрата доц. д-р Валентин Китанов, нанесени оценки пак от мое име отново за непроведени изпити, които оставаха неподписани поне към деня на констатацията ми, въпреки вече дадените дипломи, както и един случай на раздадена диплома, без лицето да е било реално студентка, доколкото почеркът изглежда един, а всички дисциплини и поставени оценки, както и подписите след тях, сякаш изработени на един дъх в определен момент", пише доц. Дечев и посочва конкретни примери, като е приложил и копия от документи.

По този повод министърът е изпратил комисия с двама проверяващи Росица Колева и Тодор Ванчев, които са били във вуза от 11 до 13 декември. "Странно е, че проверката приключи ден преди общото събрание, на което бях избран за ректор. Сега, отново се повдига темата и се очерня университета, дни преди институционалната акредитация. На мен, като тогавашен декан на ПИФ не ми дадена думата, не се срещнах с комисията. Няма никакви нарушения на законодателството при обучението на студентите ни", допълни ректорът.

В отговор на депутатско питане пък преди дни министър проф. Галин Цоков отговаря, че ЮЗУ трябва да преразгледа заявленията за признаване на периоди за обучаване на всички действащи студенти по специалност "Право", а тези, с неправомерно признати изпити, да се явят и да положат съответните изпити.

Комисията от МОН е проверила документация на ПИФ от випуск 2015 г. до випуск 2020 г. "Голяма част от учебната документация в ПИФ се води непрецизно, некоректно, допуснати са редица технически грешки, поправки на заглавия на дисциплини, грешки в хорариума, както и в кредитите по отделните дисциплини. От проверените главни книги на специалностите "История", "История и археология" и "Архивистика и информационна сигурност" на случаен принцип, от випуск 2015 г. до випуск 2020 г., комисията установи 58 случая на нарушение на Наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища. Липсват изпитни протоколи, но от тях са били нанасяни оценки в главните книги. В други случаи липсват номера и дати на изпитни протоколи, както и оценки по определени дисциплини. Има коригирани текстове с коректор, неподписани оценки и невписани оценки в главната книга при издадени дипломи.

От проверените главни книги по специалността "Право" комисията установи 80 случая на нарушение на Закона за висшето образование и на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността "юрист". Сред нарушенията са обучение в съкратени срокове, преместване от друго висше училище от друга специалност, неспазване на продължителността на обучението, неспазване на хорариума по задължителните дисциплини, както и признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга.

Установено е, че липсват 4 протокола от проведени изпити, а в други протоколи има вписани оценки без подпис или невписани такива в главната книга. В главната книга има вписани оценки по дисциплините, които са водени от един преподавател, но са подписани от друг човек, както и други нарушения.

"Всички изнесени данни от проверката са необосновани. Тя протече при процесуални нарушения. На мен, като тогавашен декан на ПИФ не ми дадена думата, не се срещнах с комисията. Няма никакви нарушения на законодателството при обучението на студентите ни", допълни ректорът.

За 80-те нарушения в специалност "Право" ректорът обясни, че 57 са дипломирани вече студенти, за които МОН е издал холограмен стикер и е приело, че са изпълнили всики изисквания, за да се дипломират. Други 10 още не са завършили, а 13 са отстранени.

"Точно подателят на сигнала доц. Дечев имаше проблем при администриране на студентското състояние в специалността "История", създаден от него. Не вписваше своевременно оценките от изпитите в протоколите или главната книга. Студенти са се оплаквали, че така не могат да кандидатстват за стипендии или общежитие. Налагало се е многократно да бъде подсещан да вписва по-бързо оценките", обясни ректорът. На факултетен съвет е било гласувано зам.-деканът проф. Валентин Китанов да вписва оценките от изпитите в главана книга при отсъствие на преподавателя. Началникът на "Учебен отдел" Красимир Папучаров обясни, че доц. Дечев е бил изключително недисциплиниран преподавател. "Няма ръководител, с който доц. Дечев да не е влязъл в конфликт. Докато бяхме в пандемия 2 г. той нито веднъж не влезе в създадената платформа за обучение на студентите", допълни Папучаров.

По повод част нарушенията в специалността "Право", посочени от МОН, ректорът обясни, че до 2022 г. е имало студенти, завършили по съкратен курс за по-малко години, но това е била разрешено от Закона. В тази група била и съпругата му, която е завършила за 3 г. След юли 2022 г. нямало такива случаи.

Проф. Марин не откри логика пък в част от отговора на министър Цоков на депутатски въпрос за вуза, където се сочи, че не са открити нарушения на изпитната процедура по предмета "Съпротивление на материалите". "Такава дисциплина в ПИФ не се изучава и е много странно как тя се е появила в отговора на министъра", чуди се ректорът.

Комисията е дала препоръки да се спазват стриктно разпоредбите на Закона за висшето образование, според който член на академичния състав или на останалия персонал подлежи на дисциплинарно уволнение, ако умишлено постави изпитна оценка без да е проведен изпит, изпита и постави оценка на лице, което няма право да се яви при него, издаде документ, който невярно отразява завършени етапи в обучението на студент, докторант и специализант.

"Няма как да изпълним препоръките за констатираните от комисията нарушения, защото такива не съществуват, затова моля срокът да бъде удължен до 15 април и да ни се предоставят конкретни факти. Настоявам за повторна проверка за обективно изясняване на фактите, която да завърши с конкретни, ясни и възможни за изпълнение препоръки. Тези, които са ни дадени са общи и не посочват конкретно какво нарушение има", категоричен е проф. Марин.

До 20 март пък прокуратурата търси има ли фалшифицирани подписи и издадени дипломи без взети изпити. Окръжна прокуратура - Благоевград на 12 декември 2023 г. се самосезира незабавно след разпространението в медиите на информация относно наличие на корупционни практики в Правно-историческия факултет на ЮЗУ "Неофит Рилски". По случая е образувана преписка и e възложена проверка на сектор "Противодействие на икономическата престъпност" в ОД на МВР за установяване наличие на данни за извършено престъпление от общ характер.

Наблюдаващият прокурор е дал подробни указания, касаещи проверката на информацията, съдържаща се в журналистическите публикации. Тя включва снемане на обяснения както от депозиралия сигнал до Министерството на образованието и науката относно неправомерната дейност, така и от други лица, запознати със случая и тези, сочени като участници.

В хода на проверката се установяват лица, отговарящи за документооборота при провеждането на изпитите, нанасянето на оценките в протоколите и предаването им на съответния служител. Наред с това се установяват и служители, носещи отговорност за главните книги на магистърските програми в Правно-историческия факултет, като следва да бъдат приложени и относими към случая документи. Извършват се графически справки на подпис и почерк.

Наблюдаващият преписката прокурор е дал детайлни указания за проверка на данни, касаещи лица, получили дипломи без полагане на изпити.

Проверката ще приключи до 20.03.2024 г.

След докладване на резултатите от нея в Окръжна прокуратура наблюдаващият прокурор ще направи преценка за наличието или липсата на достатъчно данни за извършено престъпление и ще предприеме съответните законосъобразни действия.

Други от От страната и света

Инж. Илиян Терзиев: Цените на имотите ще растат

Цените на имотите и очакванията на строителния бранш след гласуването на редовно правителство представи председателят на Камарата на строителите в България Илиян Терзиев. „Имотите няма да поевтинеят

Кола се вряза в протестиращи студенти в Белград, момиче е тежко ранено

Студентка от Юридическия факултет към Белградския университет бе тежко ранена днес, след като автомобил се вряза в протестиращи студенти в Белград, съобщи сръбската национална телевизия РТС

Теменужка Петкова: Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси

Ще положим всички усилия България да има отново стабилни публични финанси, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при встъпването си в длъжност днес, съобщават от Министерството на финансите

Павлина Панова: КС няма да решава други дела преди да се произнесем по изборния процес

Преди да се произнесем по изборния процес, КС няма да решава други дела. Това заяви съдия Павлина Панова, председател на Конституционния съд, като уточни

Две изложби представят в Русе творби на модерното и съвременно европейско изкуство

Румънският куратор Дан Тудор Труйка представи тази вечер в Художествената галерия в Русе две изложби - Седмото издание на Международно биенале „Данубиан" и самостоятелната изложба на Владимир Паун

>