Съдия Георгиева видя майдан срещу магистрати в парламента, не била в групата на Нотариуса (Обзор)

07.03.2024 01:00 Кирил Борисов
Галя Георгиева иска да бъде изслушана и в парламента.
Ивайла Бакалова и Веселин Денков говориха в парламента миналата седмица.
ГЕН. ПОЛ ПАРДЮ

Комисията за дейността на Мартин Божанов - Нотариуса в парламента е майдан срещу съдии и прокурори, а Антикорупционният фонд изземва функциите на държавното обвинение.

Това заяви съдия Галя Георгиева пред Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет в сряда. Нейното име бе споменато миналата седмица в парламентарната комисия при изслушването на бизнесмена Веселин Денков и Ивайла Бакалова.

Като съдия във вече закрития Апелативен специализиран наказателен съд Георгиева се е произнасяла няколко пъти по мерките за неотклонение на Денков, който беше в ареста, когато Бакалова и Антикорупционният фонд уличиха Мартин Нотариуса, че иска 100 хил. евро за свободата на Денков. Той беше държан под стража 9 месеца по обвинения в лихварство. Освободиха го в деня след премиерата на филма “Списък за бърз контрол”. Тогава Георгиева отново е била против.

Тук съм, за да защитя името си като съдия. Наричаха магистратите в специализираното правосъдие “бухалки”, обвиняваха ни, че сме в услуга на политици, и това ни наскърбява, каза Георгиева, която сега е съдия в Апелативния съд в София.

“Имената ги казахме в разследването. Цацаров, Ушев, Галя Георгиева... Отворете делата”,

призова в парламента Ивайла Бакалова.

“Имаше симбиоза между спецсъда и прокуратурата да бъда държан репресивно в ареста. Предубедеността на съдия Георгиева е очеизвадна”, допълни Денков.

Беше дадена трибуна на един подсъдим, съпругата му и адвоката им. Казаха, че съм част от групата на Нотариуса, защото съм се произнасяла по мерките за неотклонение. Това е клевета, категорична е обаче Галя Георгиева пред ВСС. Тя припомни, че срещу Денков има три висящи дела. Според нея е недопустимо той да бъде изслушван в парламента, защото Мартин Божанов - Нотариуса не е проблем на законодателната власт. Тя е изискала протокол от заседанието на комисията. Посочи, че по делото срещу Денков има материали с класифицирана информация и не е редно да бъдат коментирани публично в Народното събрание, защото ще повлияят на прокурора и съдията по делото, което продължава в Софийския градски съд. Георгиева се е произнасяла само по мярката за неотклонение на Денков като апелативен специализиран съдия. Тогава били 4-ма съдии и нямало как да не се повтарят. Денков, който е известен с острия си език, е искал да излезе от ареста 10 пъти. След това го пуснаха под домашен арест. Съдия Георгиева разказа, че когато бизнесменът е бил освободен с мярка парична гаранция, казал на заседанието, че иска тя да му плати паричната гаранция.

Това какво означава освен неуважение към мен? Аз съм независим магистрат. Не може така да се говори, дори в съдебно заседание, възмути се Георгиева. 

Тя обяви още, че в съдебната зала е чула за себе си, че няма да може да се реализира в друго поприще, както и обиди срещу нейни колеги. А сега парламентът подлагал магистратите на политически натиск, въпреки че съдебната система е независима.

Тя даде на членовете на ВСС плик,

в който са актовете, подписани от нея по мерките за неотклонение на Веселин Денков, както и справка за Антикорупционния фонд (АКФ).

Притеснена съм. Там (в АКФ - б.р.) участват чужденци, включително и един генерал, който не е българин. Това не засяга ли нашата национална сигурност? Как може чужденци да се занимават с контрол на съдебната система?, попита Георгиева. Единственият генерал в съвета на Антикорупционния фонд е Пол Пардю, който има 32 г. военен опит, а сега управлява организации, свързани с обществени поръчки за армията на САЩ с 6 хиляди специалисти и бюджет от 438 млн. долара. Галя Георгиева призова прокуратурата да се самосезира и да не допуска неправителствена организация да изземва функциите ѝ. Точно Антикорупционният фонд разкри дейността на Мартин Нотариуса, а преди това и на Пепи Еврото във филма “Осемте джуджета”.

Гледайте филма на Антикорупционния фонд с участието на Ивайла Бакалова. Там беше записан бившият депутат Яне Янев. Той ѝ казва, че съм негов човек в Апелативния специализиран наказателен съд и че не ходя и до тоалетна, без да питам Сотир Цацаров. Уважавам Цацаров, работила съм с него в Пловдив. Това е изключително интелигентен мъж. Няма да допусна подобни разсъждения от политици. Това е обидно. Никога не съм произнасяла съдебни актове под въздействие на когото и да било. Никой не е идвал при мен за ходатайстване по дела,

обясни Георгиева пред Прокурорската колегия. Според нея от известно време магистратите работят под натиск. Заради думите на Яне Янев, който беше съветник на Бойко Борисов за борбата с корупцията, Георгиева още през 2021 г. е искала да бъде изслушана от ВСС, но тогава ѝ било отказано. Сега очаква да я поканят и в комисията в парламента, за да защити името си, въпреки че няма доверие в нея.

Хвърля се кал по магистрати от специализираното правосъдие. Там участват политици, които бяха на първа линия при изменението на Закона за съдебната власт и преназначаването ни, добави съдийката.

Огнян Дамянов от ВСС я подкрепи и посочи, че парламентът имал и задачата да търси дали ВСС е бездействал за корупционни практики. Той попита какво ще се случи, ако ВСС започне да търси отговорност от Народното събрание. 

От комисията във ВСС призоваха

да бъде изслушан и бившият председател на

ВКС Лозан Панов, който сега е съдия във Върховния административен съд. Причината е, че в протокол от заседанието на съда в Луковит през 2020 г. Мартин Нотариуса споменавал името му. Панов поиска отстраняването на и.ф. главния прокурор Борислав Сарафов с отворено писмо заради скандалите в съдебната система, но не е коментирал дали е познавал Нотариуса.

След Галя Георгиева Прокурорската колегия на ВСС изслуша секретарката на Невена Зартова, която подаде оставка като ръководител на районната прокуратура.

Мартин Божанов е идвал в кабинета на прокурор Зартова два или три пъти през есента на 2022 г. Посрещах го на входа, а след това го изпращах. Казаха ми кой е след това. Адвокат Велимир Атанасов е идвал по-често, обикновено следобед, разказа служителката. От началото на 2022 г. до март 2023 г. Атанасов идвал по два-три пъти в седмицата. Преди посещенията му Зартова казвала на секретарката си да ѝ донесе материали по посочени от нея преписки, но тя не знае дали са били за Атанасов. Адвокатът и съдружник на Мартин Божанов - Нотариуса е един от свидетелите по делото срещу Пепи Еврото за незаконно записване на магистрати и принуда, което е започнало в районната прокуратура. След това беше иззето от градската и прекратено. Атанасов е бил анонимен свидетел, но след това е разкрит - намерил заплашително писмо на стъклото на колата си. В показанията си Атанасов описва срещи на Пепи Еврото с висши магистрати в ресторант “Осемте джуджета”. Това се случва малко преди Иван Гешев да бъде отстранен като главен прокурор.

А във вторник от МВР обявиха, че проверката дали полицаи са пазили заведението на Пепи Еврото, е направена още по времето на Бойко Рашков като вътрешен министър. Тогава открили, че служебни автомобили наистина са били до “Осемте джуджета” между 2018 и 2021 г., но не са намерени доказателства, че са го охранявали. Според МВР имало “занижен контрол, както и различни дисциплинарни нарушения, свързани с реда на извършване на обход на патрулите”.

За случая с охраната на "СС Клуб" на Мартин Нотариуса са отстранени двама униформени, за които има данни, че са работили на частно при него. 

Други от От страната и света

Парите на държавата – първа задача, бюджетът ще е “Петкова & Петкова” (Обзор)

Служебната министърка остава като заместник във финансите. И Митов дава знак, че може да работи с Илков в МВР Приемането на бюджет 2025 ще е първата и най-неотложна задача на заклелото се в минути

Главчев с латинска сентенция: Каквото можах направих, да направи повече този, който може

"Feci quod potui, faciant meliora potentes"(Каквото можах направих, да направи повече този, който може). Тази латинска сентенция написа в публикация във фейсбук бившият министър-председател Димитър

ВСС чака да излезе “Държавен вестник”, после решава за Сарафов (Обзор)

Боян Магдалинчев загатна, че забраната тези кадровици да не избират тримата големи може да бъде атакувана в КС, защото противоречала на основния закон Очаквано

Симеон Сакскобургготски получи орден "Звездата на Румъния"

Бившият премиер Симеон Сакскобургготски получи на церемония днес в румънското посолство в София Национален орден „Звездата на Румъния“ с ранг "Голям кръст"

Васил Терзиев: Мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме прогрес за софиянци"

Там, където са заложени много публични средства и там, където ще се види най-голям прогрес в града, ако се приемат нашите предложения, мнозинството в СОС казва "не искаме прозрачност и не искаме

>