Втори шанс на матурата - не само за скъсаните, а и който иска по-добра оценка (Обзор)

06.03.2024 20:40
Абитуриентите вече ще могат да поправят оценката си от матурата. СНИМКА: НИКОЛАЙ ЛИТОВ

Абитуриентите ще могат да се явяват на поправка на матурите след 12-и клас, ако не са доволни от оценките си. Това ще се отнася и за тези, които не са скъсани, но искат да повишат успеха си, за да могат да кандидатстват в университет.

Това реши парламентът, като прие окончателно промените в Закона за предучилищното и училищното образование.

Идеята е на омбудсмана Диана Ковачева, но е припозната и внесена от групите на ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ. Невъзможността за втори шанс на учениците, които не са удовлетворени от успеха си, ощетява по-нататъшното им развитие, пишат в мотивите си.

На поправка учениците ще могат да се явят само веднъж

до 1 година от датата на полагане на първия изпит

Новата оценка няма да бъде вписана в дипломата за средно образование, а само в удостоверение за положен държавен зрелостен изпит.

“Преди, когато не се кандидатстваше с оценката от зрелостния изприт, всеки един кандидат-студент можеше да реши едната година да не се запише, да учи допълнително и тогава да кандидатства. Сега няма тази възможност, когато имаме такава двойствена функция на оценката от ДЗИ. Именно тази възможност ние предоставяме”, обясни бившият министър на образованието Красимир Вълчев от ГЕРБ.

Още една промяна се очаква с нетърпение от ученици и родители - разрешаването на

повече отсъствия по семейни причини

На 5 март изтече срокът за обществено обсъждане на предложението на МОН да се извиняват до 15 дни в една учебна година с мотивирано писмено заявление от родител до класния ръководител. Сега отъствията са до 10, като само 3 може да извини класният, за останалите се моли директорът. След промяната в Наредбата за приобщаващо образование въпросът ще се решава само от класния. Тя трябва да влезе в сила в оставащите месеци на тази учебна година.

311 кандидати са допуснати до втория етап на конкурсите за директори на училища, обясни пък пред ресорната комисия в парламента министърът Галин Цоков. 14% от явилите се не са успели да постигнат минимума от 30 точки, за да минат напред. Бъдещите училищни директори минават тест от 50 въпроса, всеки с по три варианта за отговор. Искаме да са лидери, каза проф. Цоков. Конкурсите вече са с аудио и видео заснемане, а тестът се генерира в МОН в деня на изпитването - така, както тестовете за зрелостните изпити на децата.

Други от Просветни

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

91 г. след откриването си ректоратът на Алма матер още чака първи основен ремонт

Сградата - икона на София, е втора по интерес за чужденците след катедралата "Св. Александър Невски" Започват с реконструкция на покрива, аудиториите стават модерни

За престижни и търсени университети - чака се обща визия на партии, ректори, бизнес

17 ректори, държавници, лидери от бизнеса, студенти и абитуриенти събра деветото издание на академичните оскари в петък - церемонията, на която университетите

Великотърновския университет с втора Зимна школа по калиграфия за иконописци

За втора година Православният богословски факултет на Великотърновския университет организира Школа по калиграфия за иконописци. Проявата е част от Евтимиевите дни

Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!

Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути. Това каза зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24

>