Ректорът на ЮЗУ: Няма фалшиви дипломи, студентите няма да се явяват повторно на изпити

06.03.2024 11:17 Тони Маскръчка
Ректорът на ЮЗУ "Н. Рилски" проф. Николай Марин. СНИМКА: Тони Маскръчка

"В ЮЗУ "Н. Рилски" няма фалшиви дипломи, няма нелегитимни изпити и нашите завършили студенти няма да се явяват повторно на изпити", заяви ректорът на благоевградския университет проф. Николай Марин по повод проверката, на Министерството на образованието, според която са установени над 130 нарушения.

нито един студент няма да се явява на нови изпити. Няма да има промени и за дипломираните студенти, тъй като са изпълнени всички законови процедури. Няма фалшиви дипломи, няма фалшиви изпити, няма нанесени оценки, без да е положен изпит", заяви проф. Марин.

В отговор на депутатско питане, министър проф. Галин Цоков пък отговаря, че комисия на ЮЗУ трябва да преразгледа заявленията за признаване на периоди за обучаване на всички действащи студенти по специалност "Право", а тези, с неправомерно признати изпити, да изпълнят всички държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността и професионална квалификация "юрист" и да положат съответните изпити.

През януари приключи проверка в Правно-историческия факултет по сигнал до МОН от бившия преподавател доц. Стефан Дечев. Той твърди, че много оценки от изпити по негови предмети са нанасяни от друг, с чужд подпис, без той да е изпитвал студентите.

От 11 до 13 декември двама служители на МОН са направили проверка във вуза и са установили, че голяма част от учебната документация в Правно-историческия факултет се води непрецизно, некоректно, допуснати са редица технически грешки, поправки на заглавия на дисциплини, грешки в хорариума, както и в кредитите по отделните дисциплини. От проверените главни книги на специалностите "История", "История и археология" и "Архивистика и информационна сигурност" на случаен принцип, от випуск 2015 г. до випуск 2020 г., комисията установи 58 случая на нарушение на изискванията на Наредбата за държавните изисквания към съдържанието на основните документи, издавани от висшите училища. В допълнение към посочените по-горе нарушения липсват изпитни протоколи, но от тях са били нанасяни оценки в главните книги. В други случаи липсват номера и дати на изпитни протоколи, както и оценки по определени дисциплини. Има коригирани текстове с коректор, неподписани оценки и невписани оценки в главната книга при издадени дипломи.

От проверените главни книги по специалността "Право" с  комисията установи 80 случая на нарушение на Закона за висшето образование и на Наредбата за единните държавни изисквания за придобиване на висше образование по специалността и професионална квалификация "юрист". Сред нарушенията са: обучение в съкратени срокове, преместване от друго висше училище от друга специалност, неспазване на продължителността на обучението, неспазване на хорариума по задължителните дисциплини, както и признаване на изпити от една образователно-квалификационна степен в друга.
Установено е, че липсват 4 протокола от проведени изпити, а в други протоколи има вписани оценки без подпис или невписани такива в главната книга. В главната книга има вписани оценки по дисциплините, които са водени от един преподавател, но са подписани от друг човек, както и други нарушения.

По повод изнесени в медиите твърдения на доц. Дечев се самосезира и прокуратурата, която започна проверка дали има данни са извършени престъпления.

"Всички изнесени данни от проверката са необосновани. Тя протече при процесуални нарушения. Странно, но бе изпратена на 11 и приключи на 13 декември - ден преди общото събрание, на което бях избран за ректор. Сега отново се надигна кампания по очерняне на университета, дни преди институционалната акредитация. На мен, като тогавашен декан на ПИФ не ми дадена думата, не се срещнах с комисията. Няма никакви нарушения на законодателството при обучението на студентите ни", допълни ректорът.

Той е категоричен, че точно подателят на сигнала доц. Дечев е имал проблем при администриране на студентското състояние в специалността "История", създаден от него. Не е вписвал своевременно оценките от изпитите в протоколите или главната книга. Студенти са се оплаквали, че така не могат да кандидатстват за стипендии или общежитие. Налагало се е многократно да бъде подсещан да вписва по-бързо оценките, обясниха и преподаватели от катедрата.

По повод нарушенията в специалността "Право", посочени от МОН, ректорът обясни, че до 2022 г. е имало студенти, завършили по съкратен курс за по-малко години, но това е била разрешено от Закона. В тази група била и съпругата му, която е завършила за 3 г. След юли 2022 г. нямало такива случаи.

"Настоявам за нова проверка за обективно изясняване на фактите, която да завърши с конкретни, ясни и възможни за изпълнение препоръки", категоричен е проф. Марин.

Други от Просветни

Как умници от света да станат студенти у нас

Важна цел от общата визия на ректори, партии, бизнес Как да привлечем умни младежи от цял свят за студенти тук? Това явно ще е една от темите на министъра на образованието Красимир Вълчев

Хлапета от цялата страна мерят уменията си в креативни и технологични области

Деца от училища от цялата страна ще мерят уменията си в креативни и технологични области. Малчуганите ще представят свои проекти в категории - дизайн, предприемачество

Общото събрание на БАН избра нови зам.-председатели и главен научен секретар

Нови заместник-председатели и главен научен секретар на Българската академия на науките (БАН) избра Общото събрание на БАН днес. Заместник-председателите са трима - чл.-кор. д. б. н

Красимир Вълчев: Модернизация на системата е сред националните приоритети във висшето образование

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

>