В проекта на Борисов – много от това, което ПП-ДБ пожелаха, така че да не могат да откажат. Но с гаранции за ГЕРБ

06.03.2024 08:00
Томислав Дончев показа споразумението на събранието на ГЕРБ.

При министър от едната коалиция - заместник от другата плюс право на вето върху имената.

Разписването на отношенията прецизно като в закон дава ново основание да се влезе в съюз

Много от идеите на ПП-ДБ, предложени в меморандума на 20 февруари, са включени от ГЕРБ и в техния проект на Споразумение за съвместно управление. Но 15 дни по-късно текстовете са “сресани” и прецизирани.

Допълнително ГЕРБ са добавили към своеобразната “законова” рамка на отношенията с ПП-ДБ и механизъм за вземане на решения и системно обсъждане на законодателната програма и приоритетите.

И в двата документа детайлно са разписани всички теми, които може да предизвикат спорове между партньорите.

Ето приликите и разликите между споразумението (на ГЕРБ) и меморандума (на ПП-ДБ):

- И ГЕРБ, както и ПП-ДБ посочват като висш приоритет продължаване на реформата в съдебната власт; мерките за борба с корупцията; продължаване на европейското развитие и евро-атлантическия курс на България; членството в еврозоната и пълна интеграция в Шенген.

И двете части на сглобката искат да се приеме нова управленска програма за целия мандат.

- ГЕРБ “поправят” предложението на ПП-ДБ за промяна на процедурата за назначаване на ръководителите на ДАНС и ДАТО - с решение на Народното събрание по предложение на Министерския съвет. В меморандума на ПП-ДБ дори имаше краен срок за реформа до 1 юни т.г.

В документа на ГЕРБ се запазва водещата роля на правителството, но е заложено дебатът за службите да бъде в рамките на Съвета по сигурност към МС, защото те са надпартийни и деполитизирани. “Разпределение на квотен принцип в службите за сигурност на база политическо представителство е недопустимо. Намеса в кадровата политика и работата на службите представлява заплаха за националната сигурност”, казват от ГЕРБ.

- Също като ПП-ДБ, макар и не толкова детайлно, и ГЕРБ разписва приемането на нов Закон за съдебната власт. Съвпадат и идеите за нов Закон за отнемане на незаконно придобитото имущество - необяснимо богатство.

- Вместо досегашната ротация на 9 месеца ГЕРБ предлагат вече да е на 15 месеца, но след изтичането на първото премиерстване на Мария Габриел. Не фиксират 6 март като дата за ротацията (както ПП-ДБ), но детайлно описват процедурата:

След подаване на оставка на кабинета с премиер Денков първият мандат ще бъде национален и ще се използва за излъчване на стабилно правителство с управленски мандат за следващите 3 г. Премиер и министър на външните работи за вторите 9 месеца ще е Мария Габриел, а Николай Денков - вице и министър на образованието и науката.

ПП-ДБ разписват огледална ротация - Денков става вице и външен министър, а Габриел премиер. И се разменят на всеки 9 месеца.

- ГЕРБ предвиждат и процедура за махане на министър - при неизпълнение на политиките, но по предложение на формацията, която го е номинирала. Разписват там, където едните имат министър, другите да имат замовете.

- Всички политики се обсъждат между съответния министър и шефа на ресорната комисия в НС или негов заместник. Но ако първият е от ГЕРБ, вторият задължително трябва да е от ПП-ДБ и обратното.

Всяка законодателна инициатива, решение или друг акт на МС се съгласува предварително по същия ред. При разногласия се иска решение на лидерите.

- ГЕРБ описват и 85 поста, които парламентът ще попълни с обикновено мнозинство - КОНПИ, съдия в КС, омбудсман, КФН, КЗК, КЕВР, НЗОК, СЕМ, БТА и др.

25 пък се избират с квалифицирано мнозинство от 2/3, сред тях антикорупционната комисия, ВСС и инспекторатът към него и Висшият прокурорски съвет.

По тази тема обаче ГЕРБ “поправят” ПП-ДБ - начинът за избиране на регулаторите да не е в правилника на парламента, а в специалните закони, където да се описват и правилата за кандидатите. Двете коалиции имат право да предложат кандидатури, които отговарят на изискванията за заемане на съответната длъжност.

Според ГЕРБ предлаганата от ПП-ДБ възможност граждански организации да участват при номинирането на кандидати за съответния регулатор е добро решение, но следва да се уреди със съответния закон.

ГЕРБ са съгласни да има оценка на професионалните и нравствени качества, но са нужни и ясни обективни критерии за преценка на почтеността на кандидатите. Тази методика е необходимо да бъде одобрена, за да не продължава използването на “метода Гугъл”, който е доказано лоша и непочтена практика, се казва в споразумението, предложено от на Бойко Борисов. 

- ГЕРБ подкрепят предложението на ПП-ДБ за налагане на вето върху конкретни кандидатури.

- И докато в меморандума на ПП-ДБ бяха изрично забранени плаващите мнозинства, в документа на ГЕРБ те не само са разписани като необходимост поради недостатъчните 132 гласа на двете групи, но и се дава за пример съществуващата подобна практика в Европарламента. Посочен е също аргументът, че “по-голямото мнозинство води до по-голяма безспорност на кандидатурите”. Но се уточнява изрично, че плаващото мнозинство се ограничава единствено и само до парламентарни групи и партии с ясно изразена евро-атлантическа ориентация и ценности.

Други от От страната и света

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София. Инцидентът се е случил пред Полиграфическя комбинат.\ Движението е затруднено, на булеварда има задръстване, пише NOVA

>