Трети март – както ви се хареса (инфографика)

29.02.2024 14:11 Венци Венков
Къщата, в която според Уикипедия е станало подписването на договора. В нея днес (началото на 2013 г. - б.а.) живее семейството на турския бизнесмен Данъш Кьосе.
Къде да отидем на празника

Давам си сметка, че само споменаването на датата 3 март моментално те вкарва в един от двата отбора – силно я любят и люто я мразят.

Оценката за този ден отдавна е загубила чисто историческия си смисъл и се е превърнала в политическа дреха, която всеки надява в навечерието на, все още, националния ни празник – независимо дали му е по мярка и модерна, или го стяга и го кара да се подръпва тук-там.

В този смисъл – и аз като журналист и любител-историк, дълги години се занимавах с един простичък въпрос – какво точно и къде точно се е случило на 19 февруари 1878 г. - 3 март 1878 г. в Сан Стефано, сегашният истанбулски квартал "Йешилкьой".

Защото смятам, че политическата конюнктура няма как просто ей така да зачеркне тази дата от нашата история.

Всеки от нас е прочел, чул или гледал много неща за Руско-турската война. И всеки има мнение за значението й.

Моето възприятие е свързано с един образ: „Не мога да опиша какво последва, като обявиха, че договорът е подписан. Всичко избухна от взрива, който се разнесе от гърдите на 35 000 войници. Хората се прегръщаха и целуваха. Войници с офицери, приятели с приятели. Нещо странно се случи зад мен. Огледах се. Стар български войвода стоеше на колене, ридаеше като дете и протягаше ръце към войниците, които с цената на много жертви бяха извоювали свободата за неговата многострадална родина."

Цитатът е от спомените на руския военен кореспондент Николай Немирович Данченко отпреди 146 години.

Ей този старец – ридаещ и на колене, протегнал ръце, безименен, неизвестен, смазан от възторга и облекчението, и сякаш затиснал под нозете си петте века робство, е моят личен образ на 3 март.

В годините съм разсъждавал, че е необяснимо защо никоя власт – веднага след Освобождението, когато дори е имало съвременници на събитията, по време на комунистическия режим, както и след 10 ноември 1989 г., не е потърсила мястото, където е сключен Санстефанският мирен договор, и не е поставила поне малка възпоменателна плоча.

Да, това не е грандиозно събитие, не е революция, нито превземане на крепост като Бастилията. Просто руснаци и турци са подписали едни документи, в които България не е страна, но е осъмнала свободна. И този факт заслужава да живее в паметта ни.

  Аз самият няколко пъти през последните 20 години обиколих пеша целия "Йешилкьой". Говорих с много хора, влязох в много къщи. Опитвах се да наредя пъзела и да открия мястото от историческите документи, архивните снимки, спомените, които съм чел и разглеждал.

Според спомените на Дмитрий Скалон, който по време на войната е 38-годишен полковник и е адютант на великия княз Николай Николаевич, както и в мемоарите на полковник Михаил Газенкампф – шеф на канцеларията на княза, ситуацията е изглеждала така: Великият княз Николай Николаевич, брат на императора Александър II, и свитата му пристигат в Сан Стефано на 12 февруари 1878 г.

Търсят представителна къща и отсядат в дома на арменеца Аракел Дадиян. За граф Игнатиев и неговата свита се търси друга къща. В нея е трябвало да протекат сложните преговори с турците.

В къщата е трябвало да има условия за работа, да има маси, столове, пособия за писане. Нещо, което не се е намирало във всеки турски дом през тези години.

Така стигат до къщата на някоя си г-жа Нериман. Тя е била на крайбрежието, на по-малко от километър от конака на Аракел Дадиян.

Тази къща е интересната за нас, българите. В нея на 19 февруари 1878 г. е подписан договорът. В мемоарите си граф Игнатиев разказва как неколкодневните преговори приключват.

През целия ден князът ги припира да бързат и да приключат на този ден, когато в Русия честват годишнината от възкачването на императора, неговия брат, на престола.

"Най-после, едва в 6 следобед, договорът можа да бъде подписан", пише граф Игнатиев. Подписите са положени и той яхва коня си, за да отиде и да докладва на великия княз.

Той го чака на площада пред къщата на Дадиян, където се разиграва сърцераздирателната сцена с българския войвода, която цитирах по-горе в текста. Тази сцена е и на снимка на военния фотограф - чеха Франц Душек.

Къщата на Нериман рухва години по-късно, при земетресението през 1894 г. Не съществува и къщата на Дадиян. Върху остатъците є е паркинг, а мястото е идентифицирано по остатъка от каменен свод, който се вижда и на фотографиите на Душек и на Газенкампф.

Какво ще решат политиците за това дали 3 март заслужава да е националният ни празник – е все едно.

За някои той винаги ще си остане почивният ден, в който копаят в градината. Други ще го свързват с бързо пазаруване в Одрин.

Трети ще наметнат трибагреника като ямурлук и ще драпат към Шипка. Може да си кръстят ЕТ-то "3 март", както има потребителна кооперация в село Мечка.
Или да си поръчат тениска с празничен принт за скромните 16 лева.

Но аз вярвам, че винаги ще има хора като мен, които ще пазят в сърцето си образа на войводата, протегнал ръка към свободата.

*Авторът е бивш кореспондент на в. „24 часа" в Шумен, в момента общински съветник и председател на комисията по култура в общинския съвет в Шумен.

Други от От страната и света

Гуцанов прие поста от Ивайло Иванов: Чест е да съм част от най-важното министерство

Борислав Гуцанов прие поста на министър на труда и социалната политика от досегашния служебен министър Ивайло Иванов на церемония в ресорното министерство

12-годишна от Монтана потърси лекар след употреба на канабис

Полицията разследва случай на притежание и употреба на наркотични вещества в Монтана. Инцидентът е свързан с 12-годишно момиче от квартал „Огоста", което потърсило медицинска помощ след употреба на

Мариан Бачев: Не съм фен на моноспектакъла, няма да работя сам в министерството на културата

"Г-н Бачев, това е най-трудното министерство на България, защото то обхваща страшно много сфери". С тези думи се обърна служебният министър на културата Найден Тодоров към своя колега Мариан Бачев

На североизток най-много дърва за огрев ползват домакинствата в област Шумен

20 888 семейства в Североизточна България ще се отопляват с дърва през сезон 24/25 г., като те вече са получили заявените от тях близо 123 000 пространствени кубически метра дърва за огрев

Протестиращи се събраха пред президентството, искат да се подобри транспортът към Витоша

Протест под наслов "Да си върнем достъпа до Витоша" се проведе пред сградата на президентската институция. Граждани и планинари се събраха на мирна демонстрация с искане за подобряване и модернизация

>