Повече от 80 деца от Словакия учат на български език в Братислава

28.02.2024 13:27
Министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се срещна и разговаря с учители от училище „Христо Ботев" в Братислава. СНИМКА: МОН

Повече от 80 деца от Словакия учат по българската образователна система в нашето държавно средно училище в Братислава – „Христо Ботев". Това стана ясно по време на среща на министъра на образованието и науката проф. Галин Цоков с учителския колектив на институцията. Това е едно от двете държавни български училища зад граница, а уникалното тук е, че повечето от обучаващите се деца са със словашки произход, но учат предметите по същия начин, както са застъпени в България.

„Впечатляващо е как десетки словашки деца учат български език, българска история и литература. Това е една уникална връзка между нашите две държави, която трябва да се поддържа и развива", подчерта министър Цоков. По време на срещата с учителите бе обсъдено как да се популяризира училището и да се привличат повече деца в него.

С ученически автобус на МОН в Братислава ще могат да учат деца от всички краища на Словакия и дори от Виена. За това се ангажира министър Цоков като обясни, че превозното средство ще бъде от същия тип, с който се превозват българските ученици и ще бъде дадено за ползване на Българското държавно средно училище в Братислава, за да могат да привличат деца от далечни райони, които искат да го посещават.

Министър Цоков се ангажира да направи всичко възможно и за осигуряване на училищен автобус, с който ще бъдат превозвани и кандидати от Австрия, които искат да посещават българското школо. Той подари книги за училището и мартеници за всички ученици и учители.

През 2014 г. нашето училище в Братислава се нарежда на четвърто място по успех на матурата по математика в цялата Словашка република. Това увеличава интереса към него и все повече семейства го предпочитат, обясни директорът му Николай Йорданов. Към училището действа и детска градина, за която също желаещите са много. Учениците печелят редица конкурси за преводи на двата езика, а последната им инициатива е превод на стиховете на Петя Дубарова на словашки език. Друг интересен проект, който реализират преди години, е пътеводител за Пловдив за туристите от Словакия.

„Уникално за нашето училище е, че ние се възползваме и от двете образователни системи. Така например ползваме едновременно българската Дигитална раница и словашката подобна платформа. По този начин се стремим да дадем най-доброто на нашите ученици", каза още директорът на училището. По думите му сега 7 ученици се подготвят да посетят България по проект по програмата на МОН „Иновации в действие".

Заедно с министъра в срещата с учителския колектив се включи и извънредният и пълномощен посланик на Република България в Словашката република Васил Петков.

В рамките на своето посещение в Братислава проф. Цоков посети и Българския културен институт в Братислава, който подготвя изложба по случай 3 март.

Други от Просветни

Как умници от света да станат студенти у нас

Важна цел от общата визия на ректори, партии, бизнес Как да привлечем умни младежи от цял свят за студенти тук? Това явно ще е една от темите на министъра на образованието Красимир Вълчев

Хлапета от цялата страна мерят уменията си в креативни и технологични области

Деца от училища от цялата страна ще мерят уменията си в креативни и технологични области. Малчуганите ще представят свои проекти в категории - дизайн, предприемачество

Общото събрание на БАН избра нови зам.-председатели и главен научен секретар

Нови заместник-председатели и главен научен секретар на Българската академия на науките (БАН) избра Общото събрание на БАН днес. Заместник-председателите са трима - чл.-кор. д. б. н

Красимир Вълчев: Модернизация на системата е сред националните приоритети във висшето образование

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

>