България и Словакия ще обменят студенти и опит в дуалното обучение

27.02.2024 17:32
СНИМКА: Пресцентър на министерството на образованието

България и Словакия ежегодно ще обменят студенти, докторанти, изследователи и преподаватели. За периода на обучението си студентите и докторантите ще получават стипендии. Това става по силата на Програма за сътрудничество в областта на образованието и науката между двете държави. Документът бе подписан днес от министър Галин Цоков и словашкия му колега Томаш Друкер в Братислава. Това съобщиха от пресцентъра на министерството на образованието. 

Министрите на двете държави се споразумяха, че ще подкрепят преподаването на словашки език и литература и на български език и литература в своите висши училища. Съгласно подписаната програма по един преподавател по български език и литература ще има в Университета „Коменски" в Братислава и Прешовския университет. Съответно по един преподавател по словашки език и литература ще имат Софийския университет „Св. Климент Охридски" и Великотърновския университет „Св.св. Кирил и Методий".

Също така студенти и преподаватели от двете страни ще участват в летни курсове по словашки език и български език, словашки и славянски изследвания.

Двете държави ще си съдействат и в областта на професионалното образование и обучение и изпълнението на европейските политики в тази област. Предвижда се България и Словакия да обменят опит в дуалното обучение и при създаването на координационни рамки за професионално образование и обучение.

Министър Цоков и министърът на образованието, научните изследвания, развитието и младежта на Словашката република Томаш Друкер се договориха също да подкрепят развитието на българското училище „Христо Ботев" в Братислава.

Двамата проведоха и среща, на която обсъдиха опита на Словакия с безплатното висше образование. Министър Цоков представи и начина, по който функционира Механизмът за обхват и приобщаване на децата в училищата в България. Двамата се договориха да обменят опит и в тази сфера и да търсят възможности за партньорство в рамките на европейски проекти.

Подписаната програма ще се изпълнява до края на 2028 г. и е въз основа на съществуващата Спогодба за сътрудничество в областта на образованието, науката и културата между правителството на Република България и правителството на Словашката република.

В срещата участие взе и извънредният и пълномощен посланик на Република България в Словашката република Васил Петков.

Други от Просветни

Как умници от света да станат студенти у нас

Важна цел от общата визия на ректори, партии, бизнес Как да привлечем умни младежи от цял свят за студенти тук? Това явно ще е една от темите на министъра на образованието Красимир Вълчев

Хлапета от цялата страна мерят уменията си в креативни и технологични области

Деца от училища от цялата страна ще мерят уменията си в креативни и технологични области. Малчуганите ще представят свои проекти в категории - дизайн, предприемачество

Общото събрание на БАН избра нови зам.-председатели и главен научен секретар

Нови заместник-председатели и главен научен секретар на Българската академия на науките (БАН) избра Общото събрание на БАН днес. Заместник-председателите са трима - чл.-кор. д. б. н

Красимир Вълчев: Модернизация на системата е сред националните приоритети във висшето образование

Модернизация на системата, по-високи изисквания към студентите, привличане на повече чуждестранни студенти, утвърждаване на авторитета на висшите ни училища и облекчаване на административната работа

Министър Красимир Вълчев откри изложбата "Фантастични умове"

Изложбата „Фантастични умове", показваща световните постижения на българските олимпийски отбори, бе открита днес в Софийския университет „Св. Климент Охридски"

>