Българинът се страхува от болест, бедност и война – мигрантите и климатът плашат само 5%

20.02.2024 08:00 Мила Гешакова
Социологът Иво Желев, директор на ЕСТАТ

Да се разболее (43,3%) и да изпадне в бедност (36,7%) са най-големите страхове на българина. Те изместват войната (33,5%) на трето място сред заплахите, които смущават съня му.

Няма обаче страхове от глад, респектът “от Господ” е 0,1%

страхът от бежанци е едва 2%, а 2,7% са много тревожните на тема “екология”. Още 7,7% са тези, които се боят от природни бедствия и катаклизми, но това включва и страховете от земетресения, например. (Виж графиките.)

Това показва проучване на социологическата агенция ЕСТАТ, проведено в периода 20 януари - 6 февруари 2024 г. В него са участвали 1008 пълнолетни българи, които са отговаряли на социолозите по метода онлайн и пряко лично интервю. Те са посочвали в свободна форма за страховете си, а изследователите са ранжирали в кратък и разширен списък отговорите им.

“Очевидно тройката на големите страхове е за живота, а по-малките - за неща, които по-скоро са проблем на всекидневието”, коментира директорът на ЕСТАТ Иво Желев. По думите му тройката на българските страхове е сходна с тази на всички хора по света. “Модерните страхове като тероризъм, мигранти, екология, замърсяване на околната среда, промени в климата обаче

отстъпват на екзистенциалните

Добре представени, но без особено високи дялове са фобиите от насекоми, гризачи, влечуги, също и природните стихии - вода, огън, големи височини, летене и други, коментира пред “24 часа” социологът.

Най-масовия си страх - от болести и за здравето на близки, споделят 43,3% от българите. В тази група е всяка втора жена (51,5%), също и всеки втори във възрастовата група 50-59 и над 60 години. Тази група отнесе цялата тежест на последните 30 години преход и очевидно не е в добра психологическа кондиция”, коментира социологът. Хората с по-високи доходи, живеещите в областен и по-малък град са по-тревожни за здравето си и да не заболеят в сравнение със столичани и селските жители, показват данните.

“Като цяло проспериращите с по-високи доходи и образование се страхуват повече за здравния си статус и този на близките си , отколкото

по-бедните - те по-скоро се тревожат за мизерните си доходи,

с които оцеляват.

За разлика от жените, безработицата и бедността доминират страховете на мъжете - 37,4% ги посочват. Тези два проблема плашат повече българите на възраст 18-29 г. и 50-59-годишните, живеещите в малки градове, хората с основно и по-ниско образование.

Войната е страх на по около една трета от мъжете и жените, също на хората над средна възраст 40-65+, показват още данните. Най-малко уплашени от военен конфликт са столичани (18,9%), най-много - 48,5%, в селата.

Любопитно е, че страховете от болести, финансови несгоди, безработица и война владеят тройно повече българи от тези със загуба на близък човек и природни бедствия, показва още проучването на ЕСТАТ. Такава опция са посочили по около 11% от попитаните, или над три пъти по-малко от челните три. Жените, столичани (всеки 5-и) и 18-39-годишните са

най-чувствителни на тема смърт на близък,

а с нарастването на възрастта попадащите в тази група намаляват.

Друг любопитен момент от проучването е, че страхът от височини, летене, насекоми, животни е съизмерим количествено с този от тероризъм - почти 6 пъти по-малко от челниците, или по около 5-6% сред попитаните. Впрочем почти толкова се оказват и отбелязалите, че се страхуват от бъдещето - 4,8%.

Въвеждането на еврото плаши под 2% от българите. Екзотиката се допълва от пренебрежимо малко уплашените от ПТП и от демографската криза в страната. Толкова

нашумелите напоследък тревоги от изкуствения интелект

не са много популярни у нас - 0,9%, като сред младите достигат 2,3%.

Ако се доверим на данните, ковид (7%) плаши хората повече от политиците (1,7%) и от бежанците (2%).

“От нищо не ме е страх”, казват 6,2% от участниците в проучването. В тази група повече - 9%, са мъжете, докато безстрашните представителки на нежния пол са едва 3,8%. По около 9-10% е делът на храбрите българи, които нищо не ги плаши - те са сред 18-29-годишните и 40-49-годишните. Към тях се присъединяват столичани и жителите на селата. В групата на смелчаците няма да намерите обаче нито един човек с основно и по-ниско образование, показват данните на ЕСТАТ.

Други от От страната и света

Гледайте на живо какво ще реши ВСС за избора на Сарафов

Започна заседанието на ВСС, на което трябва да бъде изслушан кандидатът за главен прокурор Борислав Сарафов. Вчера обаче депутатите с 208 гласа приеха, че съдебен съвет

Идея! До 2 чаши алкохол на летищата в Европа

Авиокомпания иска да ограничи пияните пътници по време на полет Край на безразборното пиене по време на полет или престой на европейско летище. За това настоява нискотарифната авиокомпания “Райънеър”

Курсът на еврото е под прага от 1,03 долара

Курсът на еврото днес е под прага от 1,03 долара, съобщиха германски финансови издания. В междубанковата търговия във Франкфурт тази сутрин единната европейска валута се котираше за 1

Тежка челна катастрофа между кола и камион на околовръстното край Чепинци

Тежка челна катастрофа е станала на околовръстното в София тази сутрин, стана ясно от кадри в социалните мрежи.  Инцидентът се е случил на разклона за Чепинци. Ударили са се камион и кола

Кметът на район "Кремиковци": Няма опасност от радиация след влаковата катастрофа

„Появи се информация, че вследствие на това, че в едната влакова композиция е превозвала скрап има опасност от радиация при изгаряне на скрапта, но няма никакво замърсяване на въздуха"

>