Променяме стереотипите: България се изкачва в класациите за равенство между половете

15.02.2024 18:12 Виктория Бочевска
Под наслов "Силата на разнообразието" се проведе дискусията за равенство между половете, организирана за трета поредна година от Сдружение "Дамски форум".
Министър-председателят акад. Николай Денков.
Председателят на Сдружение "Дамски форум" Диана Митева
Еврокомисарят по въпросите за равенството Хелена Дали
Министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова

България вече е в средата на европейските класации за равенство на половете, което доказва, че успешните истории променят стереотипите

Темата за равенството на половете беше основна на дискусията "Силата на разнообразието", организирана за трета поредна година от сдружение "Дамски форум". 

Конференцията събра министър-председателя акад. Николай Денков, министъра на труда и социалната политика Иванка Шалапатова, еврокомисаря по въпросите за равенството Хелена Дали, евродепутата Сергей Станишев, председателя на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева, посланици и членове на сдружението. 

Денков изрази надежда, че съвсем скоро страната ни ще има и първия редовно избран премиер - жена в лицето на Мария Габриел, тъй като до момента в новата българска история страната ни един единствен път е имала служебен министър-председател жена - Ренета Инджова. 

Самата Габриел изпрати приветствено слово на форума, в което подчерта, че от цялото общество зависи дали жените ще могат наравно с мъжете да ръководят и успяват.

"Подкрепата на повече жени в иновациите, науката, предприемачеството, както и на ръководните позиции в бизнеса, политиката и дипломацията, показва силата на многообразието и допринася за промяна на стереотипите. Това е кауза, за която работя отдадено през годините", каза Габриел. 

Близо 4-часовият форум подчерта важността на темата за стериотипите и това, че високата производителност в работата всъщност зависи и от това колко разнообразни са екипите.

В съвременния свят бизнесът трудно може да процъфтява, ако не отразява многообразието. С тези думи форумът бе открит от председателя на сдружението Диана Митева. Тя цитира и известната фраза на Хенри Форд: "Да се съберем заедно, е начало, да останем заедно, е прогрес, да работим заедно, е успех".

Еврокомисарят по въпросите за равенството Хелена Дали изнесе и конкретни цифри за това каква част от постовете се заемат от жени.

В Европейския съюз жените са 46% от служителите, 40% от учените и инженерите, 33% от членовете на управителните съвети на най-големите компании, 16% от лицата, вземащи решения в медийните организации, 14,8% от основателите на стартъпи и 8% от изпълнителните директори. 

"В България жените заемат над 40% от длъжностите в мъжкото съсловие - една от страните с по-добри резултати в ЕС. Но на ниво изпълнителни директори цифрата спада до 13%, а при членовете на управителните съвети тя е малко по-висока - 18%. По-малко от 35% от депутатите в парламента на страната са жени", каза Дали. 

И беше категорична, че трябва да се противопоставяме и да променим несправедливото представяне на по-слабия пол.

Пред "24 часа" еврокомисарката обърна специално внимание на нововъзникващите форми на кибернасилие, насочени специално към жените в политиката и лидерството. 

"Те заплашват да отблъснат участието на жените и да подкопаят основите на нашите демокрации. В отговор на това ние се ангажираме да изграждаме потенциала на обществото ни, особено чрез признаване на решаващата роля на разнообразието, като осигуряваме икономическа независимост на жените и насърчаваме женското предприемачество. Този ангажимент да се предизвика и преформира неравнопоставеното представителство и участие на жените е в основата на нашата Стратегия за равенство между половете. Чрез инвестиране в талантите и уменията на жените и чрез справяне със стереотипите ние се стремим към Европа, в която всяка жена и момиче могат да се развиват свободно без дискриминация", каза Дали.

По думите й Европейската комисия инвестира таланта, уменията и ресурсите на жените в различни дейности в рамките на стратегията за равенство между половете.

В контекста на тази стратегия ЕК е създала набор от мерки, които осигуряват равнопоставеност във всички политики на ЕС и програми за финансиране - например Директивата на ЕС за жените в управителните съвети.

Именно това е законодателният инструмент, предназначен за преодоляване на различията в ролята на жените на ръководни постове. 

Тя предстои да бъде транспонирана у нас, за което увери и министърът на труда и социалната политика Иванка Шалапатова. 

Правителството реализирало дългогодишна стратегия с хоризонт 2030 година, засягаща 5 области на развитие, а именно равнопоставеността на пазара на труда, равните възможности на икономическа независимост на мъжете и жените, намаляването на разликите в заплащането на база пол, както и равенството във взимането на решенията. Не на последно място и така важната тема за борбата срещу насилието.

Шалапатова изтъкна, че по отношение на директивата у нас предстои широк и активен дебат. 

Темата беше основна в първия панел на дискусията, посветен на европейските перспективи и имплементацията им в България. В него взеха участие още евродепутатът Сергей Станишев, Емануела Манолова от "Аурубис", посланикът на Австрия Андреа Икич-Бьом, както и Катерина Милер.

Станишев подчерта, че благодарение на комисар Хелена Дали вече имаме стратегия за равенство на половете в ЕС, включваща три ключови стълба.

"Първият е именно битката с насилието на полова основа, вторият е икономическото овластяване на жените, което е огромна икономическа сила, която не се използва в пълен капацитет в момента. Пенсиите на жените са с около 30% по-ниски, което има своето обяснение - има свръхпредставителство на жените в професии, които са по-ниско платени, това също трябва да се промени.Третият стълб е гарантирането на здравни и образователни права", каза Станишев.

По думите му на пръв поглед в България няма стереотипи. Той посочи, че индустриализацията на страната дала на жените у нас представителство, което в много европейски страни се извоювало с огромни усилия и тежки политически битки.

"Затова мислим, че у нас няма проблем със стереотипите, но за съжаление това не е вярно и те избуяват в критични моменти. Примерът е с домашното насилие и опитът да се представи като „домашен" проблем", каза още евродепутатът. 

Бившият президент на Партията на европейските социалисти се обърна към домакините с предложения за информационни кампании и натиск за въвеждането на профилактични програми за репродуктивно здраве, както и за премахването на „стъкления таван" пред кариерното израстване и възнагражденията при жените над 50-годишна възраст.

„Често жените на такава възраст дори не стигат до интервю за работа, а те са най-подготвеното и образовано поколение, на което икономиката разчита. Този потенциал трябва да бъде използван", посочи още Сергей Станишев.

Посланикът на Австрия у нас Андреа Икич-Бьом изтъкна, че полова равнопоставеност в корпоративния сектор се нуждае от три стъпки.

"На първо място е необходимостта от правна и регулаторна рамка, които да гарантират участието на жените в обществения живот. На второ място са нужни благоприятни структури и среда, в която да се упражняват тези права. На трето място се нуждаем от овластяване", каза Икич-Бьом.

Даването на равен достъп до старт при подбора е много важно, подчерта Анна Габровска от "Филип Морис България". В организацията имат гарантирано равенство на заплащането, а жените не само могат да взимат решенията, но и го правят, увери Габровска.

Изпълнителният директор на Schwarz Михаил Петров също посочи, че в компанията има много жени на ръководни позиции. Той разказа, че в структурата на групата насърчават дамите в майчинство, като продължават да увеличават заплащането, така че младите майки да не изостават.

За трудният избор, който жените се налага да правят между това да имат семейство или кариера, говори и  Таня Косева - Бошова от Lion's Head.

Именно трудните избори пред жените и битката им със стереотипите бяха в основата на разговора в третия панел на конференцията, в който участваха председателката на Българската федерация по художествена гимнастика Илиана Раева, депутатът от ДПС Валентин Тончев, журналистът на "24 часа" Георги Милков, Пламена Чернева от "WonderCoders" и Константин Рангелов от "Дронамикс".

Тончев изтъкна, че равенството между половете е заложено в договора на функциониране на ЕС. По думите му в общественото ни обаче все още няма нагласата, че жената има равнопоставена роля и множеството случай на домашно насилие у нас доказват именно това.

Илиана Раева обърна внимание, че можещата жена освен да търси равенство, трябва да се научи да се заявава, а не само да чака да й се предоставят възможности.

"Равноправието е не да натрием на мъжете носа, а да покажем, че ние реално можем", каза Раева.

Тя прие и предложение момичета от ансамбъла по художествена гимнастика да бъдат лице и да популяризират страната ни. И разказа, че в Япония има паметник на златните ни момичета. А Георги Милков разказа, че в "Медийна група България" също голяма част от ръководителите са жени, начело с издателя Венелина Гочева. 

Като най-стериотипизирана индустрия в света представи пък авиацията Константин Рангелов от "Дронамикс".

По време на конференцията стана ясно, че сдружението има напредък и по инициативата си за изграждане на база данни за дами, подходящи за участие в бордове. Тя е отворена за жени, които са членове на форума, но и останалите, които отговарят на критериите.

Други от От страната и света

Ганев: По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации

По-добрият вариант за правителство беше първоначалният: коалиционно управление от 4 формации, които да излъчат представителите си в изпълнителната власт

Проучване: Лагард въздейства на пазарите с намръщване, а Драги - с усмивка

Президентът на Европейската централна банка Кристин Лагард може да раздвижи финансовите пазари дори само като се намръщи, докато нейният предшественик Марио Драги е правил същото с усмивка

Огромен брой руски самолети в полското въздушно пространство вдигнали 2 норвежки F-35

Два норвежки самолета F-35, разположени в Полша, са били вдигнати във въздуха вчера в отговор на "огромен брой руски самолети", навлезли в полското въздушно пространство

Боян Магдалинчев: Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни

Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни, смята представляващият Висшия съдебен съвет Боян Магдалинчев. Той коментира решението на ВСС днес да няма избор на нов главен прокурор

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София

Верижна катастрофа на бул. "Цариградско шосе" в София. Инцидентът се е случил пред Полиграфическя комбинат.\ Движението е затруднено, на булеварда има задръстване, пише NOVA

>