ВСС пита: Кои магистрати са ходили в клуба на Божанов? Сарафов: Да не правим лов на вещици (Обзор)

13.02.2024 23:00 Ана Михова
Заседанието на ВСС
Затвореният клуб на Мартин Божанов СНИМКА: ГЕОРГИ КЮРПАНОВ
Борислав Сарафов

Не само съдии и прокурори, но и полицаи имали карти с чипове, всички опити да се разбере защо отпред има толкова коли със сини лампи удряли на камък

След парламента и Висшият съдебен съвет създаде специална комисия, която да проучва дейността на убития Мартин Божанов, с прякор Нотариуса, и неговия затворен клуб за магистрати “SS”. Въпреки опитите на кадровиците да узнаят повече за заведението в столичния кв. “Гео Милев”, до което достъпът ставал само със специални карти с чипове, кой знае какви подробности не бяха съобщени.

Във вторник повече от пет часа съдийската колегия на кадровия орган, която след промените в конституцията се нарича съвет, изслуша главния прокурор Борислав Сарафов, съдия Владислава Цариградска, която е била заплашвана от Нотариуса, и Николай Стайков от Антикорупционния фонд, които първи осветиха Божанов. Заседанието обаче беше почти на ръба на кворума, защото присъстваха само осем от съвета. Оказа се, че Драгомир Кояджиков, който предложи изслушването преди седмица, както и колегите му Боян Магдалинчев и Стефан Гроздев, и председателят на Върховния административен съд Георги Чолаков са в отпуск.

Изслушването започна с Борислав Сарафов, който произведе и първата новина. Той съобщи, че на 11 февруари т.г. двама прокурори от Софийската градска прокуратура са получили заплахи. Единият бил на разходка със семейството си и връщайки се към дома си, видял, че пощенската му кутия е отворена, а вътре имало патрон. Вторият, който бил жена,

намерил пред дома си

кръст от клонки

“Това е една конкретна заплаха, предупреждение към двамата прокурори да внимават вероятно в работата, да не бъдат активни. Тези случаи не може да ги извадим от контекста на ситуацията, разследвайки дейността на Мартин Божанов”, заяви главният прокурор. Той обаче не конкретизира дали магистратите работят по досъдебното производство срещу Божанов. Още след убийството стана ясно, че както Нотариуса, така и негови приближени юристи са заплашвали преди време прокурори от Софийската градска прокуратура.

Правосъдният министър Атанас Славов, който също беше на заседанието, обеща да осигури защита.

След това Сарафов отчете какво е направил, след като се разбра, че убитият Божанов имал група за натиск върху магистрати. Първо проверил какви преписки има срещу него, после наредил проверката в Софийската районна прокуратура. Резултатите за преписките щели да са готови в края на месеца.

През годините имало два сигнала срещу Божанов. Единият бил от апелативния съдия Цвятко Лазаров през 2016 г. за оказван натиск, имало проверка, но не и производство. Другият бил от съдия Владислава Цариградска, която е заплашвана по дело на Нотариуса. Тя е и свидетел срещу него.

Кадровиците питаха Сарафов и дали е получавал списък с имена на магистрати, които са имали специален достъп до “SS club”. Преди дни депутатът ген. Атанас Атанасов съобщи, че има списък, който е получил по пощата, но щял да го предостави на временната анкетна комисия в парламента.

Списък обаче не бил постъпвал при Сарафов, а и той не разполагал с “конкретна, проверена и достоверна информация” за обвързаности, нито за това дали магистрати са членували в клуба.

“Опасно е циркулирането на имена, това не трябва да се превръща в институционална репресия и не бива да се допуска лов на вещици”, обясни той. Според него да се разпространяват списъци било опасно, защото можело да попаднат и абсолютно невинни хора. “Не е ли работа на прокуратурата да прояви по-голяма активност и

да изиска списъка от

депутата Атанас Атанасов”,

попита Олга Керелска. Сарафов отново обясни, че има голяма вероятност да попаднат магистрати, за да бъдат компрометирани, а други да бъдат скрити. Кадровиците се съгласиха с него.

Тъй като той беше крайно лаконичен, Атанаска Дишева, която беше особено активна във въпросите, го критикува, че не давал нито един конкретен отговор и го обяснявал с функциите на главния проукрор.

Николай Стайков от Антикорупционния фонд, който също беше изслушан, се почуди защо разследващите били иззели само два телефона след убийството на Божанов, като той имал поне четири-пет. Самият Стайков знаел три негови номера и даже обяви последните цифри на два от тях. Според него клубът продължавал да функционира буквално дни преди Божанов да бъде убит.

“Клубът се е ползвал за дискретни срещи, някои празненства, както и за “активен нощен живот с всички атрибути и гледки на активния нощен живот, включително и не особено приятни за гледане”, обясни той. Стайков призова да се провери дали полицаи от СДВР не са пазели клуба.

“Много колеги са правили опит през годините да проучват какво правят толкова много полицейски автомобили пред този клуб още от 2018 г., но не са успели”, посочи той. И обясни, че Нотариуса имал полицейски буркан на автомобила си, както и че влизал спокойно в сградата и на паркинга на специализираните съд и прокуратура. Според Стайков карти за клуба имали не само магистрати, но и полицаи. В лични разговори с представители на съдебната власт той научил, че някои от тях били

получавали карти за клуба

по пощата, но ги върнали

Призиви съдиите да бъдат защитени отправи съдия Владислава Цариградска.

“В тази машина за натиск участват активно магистрати от прокуратурата и от специализираното правосъдие”, смята тя. И добави, че “ако на мен ми се случи същото, което на Мартин Божанов, това, което съм казала, няма да бъде използвано. Моята роля на свидетел и разобличител няма кой да изпълни”.

По думите ѝ тя била жертва на организирана престъпна група, за която имало достатъчно данни, че се занимава с корупция в съдебната власт. “Когато разказах публично за Мартин Божанов, цялата империя на тази група се задейства спрямо мен. Как ще бъде изчистено името ми? Как хората, които влизат в съдебната зала по мои дела, ще са сигурни, че срещу тях стои почтен съдия”, попита Цариградска.

Според нея било много важно Народното събрание да се съсредоточи върху промени в законите, с които да се гарантира защитата на магистратите и семействата им.

Други от От страната и света

ИТН отмени конференцията си в събота, Слави Трифонов остава председател

"Има такъв народ" отмени националната си конференция, насрочена за събота, на която трябваше да се вземе решение за смяна на председателя на партията. Причини не са посочени, но това означава

Георг Георгиев прие поста на външен министър от Иван Кондов

Министърът на външните работи Георг Георгиев прие днес поста от Иван Кондов на церемония, която се състоя в министерството на външните работи. „За мен завръщането тук е един по-специален момент

Йорданова: Трябва кабинет, който да освободи институциите от корупционния захват

Парламентарната група на ПП-ДБ гласува против кабинета „Желязков" и много ясно обяснихме защо. Въпреки че България има нужда от редовно правителство в тази тежка ситуация

Пак арестуваха "брокерите" Кирил Джабаров и Йордан Моллов, разследват ги за измами за 200 млн. лв.

Инвестиционните посредници и Йордан Моллов са арестувани с още 4–има души за измами за 200 млн. лв., научи "24 часа".  Операцията е на ДАНС и ГДБОП. Джабаров и Моллов станаха известни през 2021 г

Евтим Милошев предаде управлението на туризма на новия министър Мирослав Боршош

Евтим Милошев предаде поста министър на туризма на Мирослав Боршош, който ще оглави сектора в 105-ото правителство на Република България, съобщиха от пресцентъра на ведомството

>