Зрелостниците трябва да подадат заявления какви матури ще полагат

13.02.2024 21:07
Зрелостниците трябва да подадат заявления какви матури ще полагат Снимка: МОН

Полезна информация за дванадесетокласниците и техните родители. До 21 февруари всички зрелостници трябва да подадат заявления какви матури ще полагат.

Особено важно е да определят каква ще бъде втората им задължителна матура, която е по профилиращ предмет.

На първо четене в парламента беше приета и промяна в Закона за училищното образование, според която оценките от матурите ще могат да се повишават.

В столичното 30-о училище в момента събират заявленията на какви матури ще се явят учениците им. Срокът е от 6 до 21 февруари.

Първата задължителна матура е по български език и литература. Втората по профилиращ предмет, който се изучава в 11-и и 12-и клас. Тук това са биология, химия, география, испански, немски, английски.

"И това определя най-често и в последните години вече като традиция избора на втори предмет за полагане на ДЗИ. В две трети от учениците това е предметът английски език", заяви Атанаска Рейха, директор на 30-о СУ "Братя Миладинови".

От няколко години английският език е най-предпочитаната втора матура в столицата.

"Английски език. Защото немският е труден език, географията ми харесва, но не ми е толкова присърце и английския го владея", коментира Кремена Калинова, 12-и клас, 30-о СУ.

От миналата година освен двете задължителни и двете допълнителни матури зрелостниците имат възможност да положат и два изпита за валидиране на знания по учебен предмет, който не е в дипломата им.

За целта в училището до 21 февруари се подава отделно заявление. За явяването на такъв изпит се заплащат 30 лева.

В столицата миналата година около 200 ученици валидираха знания. В 30-о училище такива е нямало, но сега има желаещи за валидиране на математиката.

"Със сигурност ми трябва за кандидатстването. Аз искам да кандидатствам "Софтуерно инженерство", а в самата диплома матурата я нямам, тъй като не съм такава паралелка", допълни Цветан Веселинов, 12-и клас, 30-о СУ.

Оценките от тези изпити се записват в удостоверение, а не в дипломата и се използват за кандидатстване във висши училища. Така ще бъде и с повишените оценки от матурите.

На първо четене парламентът прие в рамките на една година от провеждането на матурата зрелостниците да могат еднократно да повишат оценката си, ако е различна от двойка.

"То не е нова диплома, а допълнителен документ, който удостоверява по-високата, евентуално, оценка. То е обвързано най-вече с желанията за вход във висшите учебни заведения, ако там им е необходима по-висока оценка, за да бъдат конкурентни", заяви Ваня Кастрева, началник на РУО-София.

"Тази опция позволява ученикът да е малко по-спокоен. Дори да знаем някои неща понякога просто забравяме от притеснение или не ни идва на момента. Така че, да, мисля, че е невероятна опция", каза още Веселин Симеонов, 12-и клас, 30-о СУ.

Очаква се промяната да бъде приета и на второ четене, за се уточни технически как точно училищата ще провеждат изпитите за повишаване на оценките, предаде БНТ.

Тази година задължителната матура по български език и литература е на 17 май. Втората матура и държавният изпит по професионална квалификация са на 20 май.

Двете допълнителни матури плюс изпитите за валидиране на знания ще са между 22 и 31 май.

Други от Просветни

Министър Цоков на 190-годишнината на Априловската гимназия: Всички трябва да работим за подобряване на образованието

Априловската гимназия и днес е едно от водещите иновативни училища в България. Това каза министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на честванетo на 190-годишнината от

Mинистър Цоков към 400 ученици от Габрово: Не позволявайте на дрогата да отнеме бъдещето ви

Не позволявайте на зависимости да отнемат бъдещето ви. С тези думи министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков се обърна към близо 400 ученици в Габрово

Галин Цоков беше гост на интегриран STEM урок между две училища

Обикновено STEM обучението се свързва с технологиите, но този тип образование е и работа с ръцете – преживявания, междупредметно преподаване и изграждане на умения

Институтът INSAIT изпреварва Оксфорд и Харвард на световен форум за алгоритми

Българският институт INSAIT към СУ „Св. Климент Охридски" изпреварва университети като Харвард, Оксфорд и Принстън в един от най-престижните световни форуми в сферата на алгоритмите -ACM-SIAM SODA

Николай Денков поздрави наша ученичка, която представила проект на Нобеловите награди

"Да спечелиш първа награда на Европейския конкурс за млади учени и да те поканят да представиш изследванията си в програмата около връчването на Нобеловите награди - това е забележително признание и

>